Prawie trzy tysiące interwencji, są ranni. Wstępny bilans piątkowych nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP
Skutki nawałnicy w Starym Polu
Skutki nawałnicy w Starym PoluTVN24
wideo 2/11
Skutki nawałnicy w Starym PoluTVN24

W piątek nad Polską od rana przechodzą gwałtowne burze, przynoszące ze sobą silne porywy wiatru i ulewny deszcz. W województwie pomorskim na samochód spadło drzewo, raniąc pięć osób. Do podobnego wypadku doszło w województwie zachodniopomorskim, gdzie ranna została jedna osoba.

Piątek to kolejny dzień z trudną, dynamiczną pogodą. Dzień wcześniej przez Polskę przechodziły silne burze z opadami deszczu, a miejscami również gradu. Przez całą dobę strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Trudna pogoda zmusiła również organizatorów festiwalu Open'er w gdyńskim Kosakowie do ewakuacji festiwalowiczów.

>>> Czytaj dalej: Ewakuacja na festiwalu Open'er

Od wielu dni w kraju utrzymuje się także upał. Zarówno przed skwarem, jak i burzami z gradem ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty trzeciego i drugiego stopnia wydane zostały we wszystkich województwach w kraju.

>>> Czytaj dalej: Alerty IMGW - nieznośny upał, groźne burze z gradem. Alarmy trzeciego i drugiego stopnia

Niebezpieczne warunki, prognozowane na piątek, skłoniły ekspertów z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do wysłania SMS-owego alertu do wszystkich osób przebywających na terenie kraju. RCB ostrzegło nie tylko przed burzami, gradem oraz silnymi porywami wiatru, ale wspomniało także o możliwości pojawienia się trąb powietrznych w niektórych regionach Polski.

Interwencje w wielu województwach

Jak w piątkowy wieczór powiedział w rozmowie z TVN24 brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 20 w całej Polsce przyjęto 2845 zgłoszeń związanych z likwidacją skutków nawałnic, a prośby o pomoc wpływają dalej. Strażacy najczęściej wyruszali do pomocy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim - w każdym z nich zanotowano blisko 700 interwencji. Niebezpiecznie było również w województwie zachodniopomorskim (blisko 500 zgłoszeń) i wielkopolskim (ponad 400 zdarzeń). Prewencyjnie ewakuowano również uczestników 17 obozów pod namiotami.

Straż Pożarna była głównie wzywana do wypompowywania wody z ulic i piwnic oraz usuwania drzew, które przewróciły się na drogi. Rzadziej zdarzają się zgłoszenia dotyczące uszkodzeń budynków. Jak zaznacza Kierzkowski, zagrożenie jeszcze nie minęło: w godzinach nocnych zapowiadane są dalsze gwałtowne zjawiska pogodowe.

Pomorze: na samochód przewróciło się drzewo

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej potwierdził, że w miejscowości Wolność (pow. chojnicki) doszło do poważnego wypadku. Na samochód, którym podróżowało pięć osób, przewróciło się drzewo. Wszyscy pasażerowie trafili do szpitala, w tym dwójka dzieci.

Wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku poinformowała, że między Kościerzyną a miejscowością Korne na drodze krajowej nr 20 o godz. 19.30 doszło do wiatrołomu, który zablokował ruch. Do czasu zakończenia prac przez straż pożarną droga jest wyłączona z ruchu.

Przez gminę Stare Pole w województwie pomorskim w piątek po południu przetoczyła się silna nawałnica. Część linii energetycznych została zerwana, zaś droga krajowa 22 była przez pewien czas zablokowana z powodu wiatrołomu. Burza wyrządziła największe szkody w miejscowościach Stare Pole, Krzyżanowo i Kraszewo.

W piątkowej rozmowie z tvnmeteo.pl oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku młodszy kapitan Adam Nosko powiedział, że we wczesnych godzinach popołudniowych usuwanie szkód jeszcze trwało. Do pracy zaangażowane były wszystkie jednostki malborskiej straży pożarnej.

Skutki nawałnicy w Starym Polu
Skutki nawałnicy w Starym PoluTVN24

Do lokalnych podtopień doszło również w Dźwirzynie. Kilka ulic zostało zalanych, co na pewien czas utrudniło ruch w mieście.

Zalane ulice w Dźwirzynie
Zalane ulice w DźwirzynieArtur Sempruch/miastokolobrzeg.pl

Utrudnienia na autostradzie A1

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla kierowców. Na autostradzie A1 kamera uchwyciła intensywne opady deszczu z gradem.

Deszcz i grad na A1
Deszcz i grad na A1TVN24
Deszcz i grad na A1
Deszcz i grad na A1TVN24

"Trasa grozy" na Kujawach

Burza zaskoczyła kierowców podróżujących drogą krajową 91 na odcinku Toruń - Włocławek w piątkowe popołudnie. W kilka sekund pojawiała się przed nimi ściana wody, a w dach i szyby aut uderzał grad, momentami bardzo pokaźnych rozmiarów. Sporo samochodów zostało uszkodzonych. Wiele osób wskazywało, że "to największe lecące z nieba kawałki lodu", jakie widzieli, jadąc kiedykolwiek samochodem po Polsce, a niektórzy określali swoją podróż mianem "trasy grozy". Na stacjach przestały działać systemy informatyczne, co uniemożliwiało zatankowanie. Komenda Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu ogłosiła, że w piątek po południu wpłynęło do nich 600 zgłoszeń. Strażacy wyjeżdżają głównie do zalanych domów, piwnic, wiatrołomów, które blokują drogi. Burze trwają w Toruniu i we Włocławku, gdzie na wielu ulicach utworzyły się ogromne kałuże.

Włocławek - oberwanie chmury
Włocławek - oberwanie chmuryTVN24

Gwałtowna pogoda na Pomorzu Zachodnim

W województwie zachodniopomorskim na drodze wojewódzkiej nr 151 między miejscowością Łobez i Węgorzyno drzewo spadło na maskę samochodu. Kobieta kierująca autem nie odniosła poważniejszych obrażeń, jednak została zabrana do szpitala na obserwację. Obecnie droga jest zablokowana z powodu powalonych drzew i gałęzi.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie poinformował o ewakuacji ponad 900 uczestników obozów harcerskich. Policjanci informują, że decyzja została podjęta wyprzedzająco, po otrzymaniu alertów. Osoby ewakuowane zostały przeniesione do Szczecinka i Bornego Sulinowa. Do podobnej sytuacji doszło w Próchnówku, gdzie ewakuowano 70 harcerzy.

Do incydentu doszło także w Czaplinku, gdzie na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht typu Omega. Z wody podjęto sześć osób, w tym piątkę dzieci.

Do godz. 19 na terenie woj. odnotowano 694 zdarzeń atmosferycznych. Głównie są to zalane obiekty i drogi. Interwencje objęły powiaty: Szczecin - 154, stargardzki - 82, szczecinecki - 52, goleniowski - 52, drawski - 52, gryfiński - 48, koszaliński - 47, sławieński - 38, świdwiński - 34, myśliborski - 28, białogardzki - 25, pyrzycki - 19, policki - 18 i choszczeński - 8. W wielu miastach wystąpiły lokalne podtopienia, w tym w Szczecinku.

Skutki burz w Szczecinku
Skutki burz w SzczecinkuIreneusz Czerniawski

Ściana wody nad Szczecinem

W piątkowe popołudnie burze nawiedziły Szczecin. Nad stolicą Pomorza Zachodniego zebrały się ciężkie chmury, które przyniosły ze sobą obniżenie temperatury i ulewny deszcz. W ich wyniku niektóre ulice miasta wypełniły się wodą.

Zalane zostały dwa szpitale: przy ulicy Unii Lubelskiej oraz na Pomorzanach. Jak przekazali rzecznicy prasowi placówek, woda nie wyrządziła poważnych szkód i nie zagroziła bezpieczeństwu pacjentów.

Ulewa nad Szczecinem
Ulewa nad SzczecinemTVN24

Zalane ulice, podtopienia w piwnicach na Ziemi Lubuskiej

Jak poinformował oficer dyżurny lubuskiej Państwowej Straży Pożarnej, dotychczas strażacy przyjęli 74 zgłoszenia związane z likwidacją skutków gwałtownych burz. Najczęściej interwencje dotyczyły usuwania zerwanych konarów oraz wypompowywania wody z zalanych ulic i posesji. Nie było informacji, by ktoś został ranny.

W piątkowe popołudnie burza z ulewnymi opadami deszczu uderzyła w Gorzów Wielkopolski i północną część województwa lubuskiego. Intensywne opady wdarły się do piwnic i garażów. W samym Gorzowie nieprzejezdnych było kilka ulic. Problem stanowił również silny wiatr, który zrywał gałęzie z drzew. 

Podtopienia po ulewach w Gorzowie (materiał z 01.07.2022)
Podtopienia po ulewach w GorzowieMarcin Kluwak

Wielkopolska częściowo bez prądu

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, w regionie strażacy wyruszyli do 200 interwencji związanych z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń zostało zarejestrowanych w powiatach: chodzieskim, wągrowieckim, gnieźnieńskim i kolskim. Przede wszystkim interwencje dotyczyły lokalnych podtopień piwnic, wiatrołomów i zerwanych dachówek. Nie było poważniejszych zdarzeń, osób poszkodowanych ani ofiar. Najgroźniej było w okolicach Chodzieży, gdzie strażacy interweniowali 32 razy, przede wszystkim przy podtopieniach.

Jak informuje lokalny dostawca prądu Enea Operator, z powodu burz wystąpiły przerwy w dostawie energii elektrycznej do około 30 tysięcy odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Chodzieży. O godzinie 20 operator poinformował, że bez prądu wciąż było 12 tysięcy osób.

Niebezpiecznie było także w Wągrowcu, gdzie strażacy usuwali połamane drzewa i konary z samochodów. Na linię wysokiego napięcia przewróciło się rażone piorunem drzewo, które następnie stanęło w płomieniach. Konieczna była interwencja strażaków. Dodatkowo, na cmentarzu przy ulicy Mickiewicza, spadające konary zniszczyły kilka nagrobków. Nie ma informacji o osobach rannych.

Drzewo spłonęło w Wągrowcu
Drzewo spłonęło w WągrowcuPortal WRC
Po burzy w WągrowcuPortal WRC
Zniszczone nagrobki w WągrowcuPortal WRC

Autorka/Autor:kw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Portal WRC

Pozostałe wiadomości

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service