Zdaniem ekspertów dwa delfiny, które pojawiły się w Zatoce Gdańskiej w ubiegłym tygodniu, mogły już powrócić do swojego naturalnego środowiska. Okazy pływające wokół jednej z łodzi zidentyfikowano jako delfiny zwyczajne.
Nietypowe zdarzenie zarejestrowali w ubiegłym tygodniu pasażerowie rejsu z Helu do Gdyni. Wokół ich łodzi w pewnym momencie pływały dwa delfiny zwyczajne. To bardzo rzadki widok, ponieważ - jak podkreślają eksperci - Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem dla waleni.
- Są to organizmy typowo morskie, a więc preferujące wody o wyższym zasoleniu. Występują one niemal we wszystkich morzach klimatu tropikalnego i umiarkowanego, wybierając raczej cieplejsze i bardziej zasobne w pokarm akweny - mówiła dr Tatiana Guellard z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.
Dodała, że osobniki, o których mówimy, przedostały się do nas przez Cieśniny Duńskie, najprawdopodobniej goniąc za pokarmem lub z czystej ciekawości, eksplorując dany teren. Są to zwierzęta ciekawskie, towarzyskie i niezwykle inteligentne.
Najprawdopodobniej opuściły już Bałtyk
Według Guellard spotkane niedawno w Bałtyku delfiny wyglądały na zdrowe.
- Można przypuszczać, że bez problemu poradziłyby sobie z powrotem do swojego naturalnego środowiska. W poprzednich latach, gdy obserwowano odwiedzające nas walenie, zdarzało się, że później znajdowano ich szczątki na plażach lub w sieciach. Skoro jednak dotychczas nie było nowych informacji na temat tych osobników, możliwe jest, że wróciły one bezpiecznie w rejony Morza Północnego - podkreśliła rozmówczyni.
Co zrobić, gdy spotkamy delfina?
Choć delfiny są zwierzętami budzącymi wielką sympatię i wydają się bardzo przyjazne, nie należy ich niepokoić.
- Gdy podpływają do naszych łodzi, podziwiajmy je z bezpiecznej odległości, nie starajmy się doprowadzać do bezpośredniego kontaktu. Pamiętajmy, że są to dzikie, drapieżne zwierzęta - radzi dr Tatiana Guellard.
Każde spotkanie delfina lub innego morskiego ssaka powinniśmy zgłaszać do Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dla naukowców są to cenne informacje, które zwiększają ich wiedzę na temat gatunków, które pojawiają się w naszym morzu.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/MatSail Gdynia