Wichury i burze śnieżne przeszły przez Polskę. Kilkaset uszkodzonych budynków, brak prądu, ranni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Silny wiatr, wichury, burze śnieżne w Polsce
Silny wiatr, wichury, burze śnieżne w PolsceTVN24
wideo 2/15
Załamanie pogody w Polsce - 17.01

Wiatr, który nawiedził w poniedziałek Polskę, spowodował wiele szkód. Kilka osób zostało rannych. Straż pożarna interweniowała kilka tysięcy razy. Wieczorem bez prądu pozostawało kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Kilkaset budynków w całym kraju zostało uszkodzonych według danych na godzinę 20 - przekazał w poniedziałek wieczorem na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Najwięcej, bo 164 takie zgłoszenia, otrzymała straż pożarna w województwie mazowieckim.

Kilka rannych osób

W wyniku silnego wiatru obrażenia odniosło kilka osób. W Elblągu na ul. Łęczyckiej na kobietę i mężczyznę spadł konar drzewa. W Toruniu także dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna odniosła obrażenia, gdy na samochód, którym jechała, przewróciło się drzewo. W drugim przypadku powodem zranienia była spadająca dachówka. Także na Śląsku odnotowano ranną osobę.

Domy bez prądu

Bez dostępu do energii elektrycznej o godz. 20 w poniedziałek było 66 317 odbiorców, z czego najwięcej na Mazowszu - 19 076. O godz. 13 prądu było pozbawionych ponad 300 tysięcy odbiorców w całym kraju.

Uszkodzone dachy w woj. śląskim

224 razy interweniowali w poniedziałek strażacy w woj. śląskim, walcząc ze skutkami złej pogody - poinformowała wieczorem rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodszy brygadier Aneta Gołębiowska. Silny wiatr uszkodził dachy w ośmiu budynkach mieszkalnych oraz w trzech obiektach innego przeznaczenia, w tym w hali produkcyjnej w Kłobucku. Najwięcej zniszczeń strażacy usuwali w: Częstochowie - 23 interwencje, Kłobucku - 19, Bielsku-Białej - 17, Lublińcu - 16, Gliwicach - 15 oraz Raciborzu i Katowicach - po 14 interwencji.

Łódzkie: usuwanie awarii potrwa do wtorku

- Do godz. 17 odnotowaliśmy w całym regionie łódzkim 930 zgłoszeń związanych z warunkami atmosferycznymi. Dotyczyły m.in. 53 zerwanych i 173 uszkodzonych dachów budynków. Najwięcej wezwań związanych było z połamanymi drzewami. Większość interwencji już ukończono - na realizację czeka ok. 190 zgłoszeń, m.in. zabezpieczenie 40 budynków - poinformował rzecznik komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi młodszy brygadier Jędrzej Pawlak. - Obecnie bez prądu pozostaje 18,3 tys. odbiorców w woj. łódzkim. Najwięcej problemów z dostawą energii występuje w rejonie Zgierza - prądu nie ma ponad 4 tys. gospodarstw, 4,3 tys. w rejonie Sieradza, 3,1 tys. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, 3,7 tys. w rejonie Łowicza i 2,7 tys. w okolicy Bełchatowa - powiedziała w poniedziałek po południu dyżurna operacyjna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Natalia Włochińska. Jak dodała, przewrócone słupy energetyczne i zerwane linie są sukcesywnie naprawiane i szkody te powinny być usunięte do godz. 10 we wtorek.

Lubelszczyzna po ataku pogody

Z powodu silnego wiatru lubelscy strażacy odnotowali 71 interwencji, z czego 52 dotyczyły usuwania powalonych drzew i konarów - poinformowała w poniedziałek straż pożarna. - Odnotowaliśmy również pięć interwencji do uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i dziewięć na budynkach gospodarczych - powiedział rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP starszy aspirant Tomasz Stachyra. Dodał, że najwięcej interwencji było w powiecie łukowskim (17), puławskim (15) i bialskim (9). - Na szczęście nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych ani ofiar śmiertelnych - podał Stachyra.

Interwencje w Małopolsce

Niemal 150 razy interweniowała w poniedziałek straż pożarna po burzy śnieżnej, która przeszła przez woj. małopolskie. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew i konarów, które zalegały na lokalnych drogach. Odnotowano utrudnienia w komunikacji miejskiej. Jak przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej młodszy brygadier Sebastian Woźniak, najwięcej interwencji (31) odnotowano w powiecie krakowskim. 20 zgłoszeń było z powiatu tarnowskiego, 17 - bocheńskiego, 15 - brzeskiego. Głównym powodem wyjazdów były powalone drzewa i konary, które utrudniały przejazd na drogach lokalnych. W związku z intensywnymi opadami śniegu pojawiły się duże utrudnienia w kursowaniu autobusów linii aglomeracyjnych i miejskich w Krakowie i sąsiednich gminach. Z powodu śliskich podjazdów niektóre linie zostały skrócone. Upadające drzewo przerwało sieć trakcyjną na ul. Igołomskiej, w związku z czym linie tramwajowe 10 i 21 były zawracane na pętli przy Kopcu Wandy, a dalej do pętli Pleszów MPK zorganizowało autobusową komunikację zastępczą.

Domy bez prądu, połamane drzewa i uszkodzone dachy na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu w związku z burzami śnieżnymi w poniedziałek po południu pozbawionych dostaw energii elektrycznej jest 6,5 tys. odbiorców - poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja. - Awarie dotyczą 135 stacji transformatorowych oraz 17 odcinków linii średniego napięcia. Trwa usuwanie skutków śnieżycy - dodał Boczar.

Z kolei strażacy zanotowali 77 interwencji. - Zdecydowana większość z nich polegała na usuwaniu połamanych drzew i gałęzi z jezdni, chodników oraz posesji - powiedział rzecznik podkarpackiej PSP Marcin Betleja.

Uszkodzonych - podkreślił rzecznik - zostało 14 pokryć dachowych na budynkach prywatnych i użyteczności publicznej. - Dachy są uszkodzone m.in. na budynkach szkolnych w Piskorowicach koło Leżajska i Rzemieniu koło Mielca - wyjaśnił Betleja.

Wichura dotarła nad Opolszczyznę, wiatr zerwał dachy

Zerwane dachy domów, drogi zablokowane przewróconymi drzewami, to efekty wichury w województwie opolskim. Jak powiedział dyżurny KW PSP w Opolu, na godzinę 13.15 odebrano 66 zgłoszeń do zdarzeń związanych z pogodą.

- W miejscowości Pokój wiatr zerwał poszycie dachu w domu jednorodzinnym. Podobną sytuację mamy w miejscowości Wachowice koło Olesna. Wichura uszkodziła opierzenie hali sportowej w Chrząstowicach. Na południu regionu mamy dwa przypadki, gdy przewrócone drzewo zablokowało drogi powiatowe. Przez cały czas otrzymujemy kolejne zgłoszenia - powiedział dyżurny KW PSP.

Opady śniegu dotarły na Śląsk, biało zrobiło się w Katowicach
Opady śniegu dotarły na Śląsk, biało zrobiło się w KatowicachTVN24

Zablokowana droga na Dolnym Śląsku

W Mirosławicach na Dolnym Śląsku wiatr powalił drzewo na drogę krajową numer 35 z Wrocławia do Świdnicy. Dyżurny dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad poinformował, że do tego zdarzenia doszło o godz. 12.30.

- Trasa Wrocław - Świdnica jest nieprzejezdna - podał dyżurny.

Przed godz. 18 poinformowano, że droga została odblokowana.

Świętokrzyskie: kilkanaście tysięcy odbiorców bez prądu

- W związku z awariami spowodowanymi przewróconymi przez silny wiatr drzewami w województwie świętokrzyskim około 16,5 tysiąca odbiorców nie ma prądu - poinformowała Anna Szcześniak z PGE Dystrybucja oddział Skarżysko-Kamienna. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Skarżyska, gdzie bez prądu pozostaje 14 tysięcy gospodarstw domowych. - Utrudnienia występują także w okolicach Buska - 800 odbiorców i Ostrowca Świętokrzyskiego - 1300 gospodarstw - powiedziała Anna Szcześniak.

- Awarie na liniach średniego napięcia spowodowane są głównie kładzeniem się gałęzi na przewodach i zrywaniem linii. Uszkodzone zostały 24 odcinki linii średniego napięcia. Wszystkie nasze ekipy są już w terenie, awarie są lokalizowane i na bieżąco usuwane - dodała.

Do godziny 13.20 w związku z silnym wiatrem świętokrzyscy strażacy interweniowali 73 razy. - Głównie są to zdarzenia z powalonymi drzewami, mamy kilka interwencji związanych z zerwanymi dachami na budynkach gospodarczych i mieszkalnych - powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. Najwięcej interwencji dotyczy powiatów kieleckiego, koneckiego i włoszczowskiego.

Pomorze Zachodnie: w Białogardzie odwołane lekcje

Prawie 400 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy w związku z silnym wiatrem, który wieje w poniedziałek w regionie. Jak podał w poniedziałek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak, najwięcej zdarzeń zanotowano w powiatach: koszalińskim, łobeskim, białogardzkim, drawskim, goleniowskim, świdwińskim i sławieńskim.

Strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew i połamanych gałęzi. Drzewa uszkodziły samochody m.in. w Szczecinie i Koszalinie. Wiatr wzmógł się także w Szczecinie i okolicach, powalone drzewo zablokowało m.in. ul. Welecką w stronę Mierzyna.

Według rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie młodszego kapitana Bartosza Zawiałowa, w tym mieście interwencje związane były z usuwaniem drzew, głównie z jezdni. Przy ulicy Cegielskiego doszło do wypadku - drzewo spadło na ulicę i wjechał w nie samochód. Do kolejnego zdarzenia doszło na ulicy Gdańskiej w Koszalinie. Tam również auto wjechało w powalone drzewo, po czym dwa kolejne pojazdy wjechały w siebie.

Jak poinformowała redakcję TVN24 Joanna Dutkiewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Białogard, władze miasta już rano postanowiły odwołać zajęcia lekcyjne w szkołach podstawowych ze względu na złe warunki atmosferyczne. Jak tłumaczyła rzeczniczka, część uczniów dojeżdża z terenów wiejskich, a wiele dróg zostało zablokowanych przez powalone drzewa. Jutro lekcje mają się już odbywać normalnie.

Warmia i Mazury - stanęły pociągi

Na Warmii i Mazurach, jak przekazał dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Rezmer, od godz. 7 w poniedziałek strażacy otrzymali 130 zgłoszeń o zdarzeniach spowodowanych silnymi podmuchami wiatru: połamanych gałęziach i drzewach, zerwanych i uszkodzonych dachach.

Z powodu drzewa, które wiatr przewrócił na sieć trakcyjną, stanęły pociągi na linii Pasłęk - Bogaczewo. Polregio zapowiedziało, że wprowadzi zastępczą komunikację autobusową. Połamane drzewa utrudniają przejazd drogami m.in. w miejscowościach: Purdka, Kobułty, Łęguty i Adamowo.

W Gdańsku zamknięte cmentarze

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Łukasz Płusa, do godz. 10.40 w poniedziałek strażacy odnotowali 272 interwencje związane z silnymi porywami wiatru i nawałnicami, które przeszły nad Pomorskiem.

Rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan przekazała, że ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne - silny, porywisty wiatr - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. - Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Łostowickim obowiązuje zakaz wjazdu samochodów - dodała Kiljan. Zaplanowane na cmentarzach komunalnych pogrzeby będą odbywać się zgodnie z wyznaczonymi terminami. GZDiZ prosi też o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, niestawianie ich pod drzewami.

W Leźnie na Pomorzu zerwana przez wiatr gałąź spadła na linie energetyczne, przerywając dostawę prądu. Do chorego 37-latka przyjechali strażacy ochotnicy i podłączyli agregat, aby uruchomić aparaturę dostarczającą tlen.

Silny wiatr nad Bałtykiem
Silny wiatr nad BałtykiemNawet mieszkańcy nie są przyzwyczajeni do takich warunków - opowiadała reporterka TVN24.

Połamane konary w województwie kujawsko-pomorskim

Strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego w poniedziałek przyjęli 482 zgłoszenia w związku ze szkodami wyrządzonymi przez silne wiatry. Złożyły się na to przypadki powalonych i połamanych drzew - 354 oraz uszkodzenia i zerwania dachów - 128. - Podmuchy silnego wiatru w regionie zaczęły się rano. Szczególnie nasiliły się pomiędzy dziesiątą i dwunastą, a później stopniowo słabły. Zgłoszenia w sprawie interwencji napływały cały dzień i jeszcze się zdarzają. Nasze interwencje dotyczyły powalonych drzew, połamanych konarów i gałęzi, a także uszkodzeń dachów domów, budynków gospodarczych i produkcyjnych - powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Do komend miejskich i powiatowych województwa do południa wypłynęło około 350 zgłoszeń, a pozostałe w późniejszych godzinach. Najczęściej do usuwania szkód wyjeżdżali strażacy w powiatach inowrocławskim i radziejowskim. Dwie osoby zostały niegroźnie poszkodowane, były to drobne rany i zadrapania twarzy. W jednym przypadku obrażenia spowodowało drzewo, które przewróciło się na samochód, a w drugim krzywdę wyrządziła spadająca dachówka.

Blisko 30 tysięcy odbiorców bez prądu na południu Mazowsza

W południowej części Mazowsza w związku z burzą śnieżną uszkodzeniu uległo 41 odcinków linii średniego napięcia. - Szacujemy, że w związku z tym bez zasilania może pozostawać 28 tysięcy odbiorców energii elektrycznej - powiedziała Anna Szcześniak z oddziału PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej.

Według niej najtrudniejsza sytuacja była w okolicach Radomia, gdzie prądu zostało pozbawionych około 9,8 tys. odbiorców. Głównie dotyczy to Białobrzegów, Wyśmierzyc, Radzanowa, Zakrzewa i Jedlińska.

W okolicach Kozienic, m.in. na terenach gmin Stromiec, Grabów, Magnuszew i w Czarnolesie, prądu nie ma 4,4 tys. odbiorców. W okolicach Grójca (m.in. Pniewy i Goszczyn) - odciętych od energii elektrycznej jest 3,2 tys. gospodarstw domowych.

Anna Szcześniak zapewniła, że uszkodzenia są na bieżąco lokalizowane i usuwane. - Będziemy się starali jak najszybciej usuwać awarie, ale wszystko jest uzależnione od poziomu strat - powiedziała. Podkreśliła, że zazwyczaj przy takiej pogodzie głównym powodem awarii są gałęzie drzew lub całe drzewa, które kładą się na przewody linii energetycznych i zrywają je. - Jeśli jest to mała gałąź i delikatnie zerwany przewód, to awarię da się szybko usunąć, ale gdy na linię spadło całe drzewo, potrzeba więcej czasu - wyjaśniła.

W samym Radomiu i powiecie radomskim strażacy odebrali około 30 zgłoszeń w związku z burzą śnieżną. Jak powiedział Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej, obecnie usuwane są pojedyncze konary i gałęzie drzew, które spadły na jezdnie lub chodniki. Było też kilka zgłoszeń o lekkich uszkodzeniach dachów w budynkach gospodarczych, głównie na północy powiatu radomskiego.

W Płocku porywisty wiatr uszkodził namiot, w którym działał punkt pobrań wymazów do testów na COVID-19. Interweniowała straż pożarna. Namiot został zwinięty. W Mławie wiatr zerwał część dachu przy zakładzie LPG. Uszkodzone zostało kilka aut.

Z budynku sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 6 w Sochaczewie zerwał się fragment dachu. Jego elementy spadły m.in. na cmentarz i uszkodziły kilkadziesiąt nagrobków - poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie st. kpt. Rafał Krupa. Dodał, że nikomu nic się nie stało.

Wiatr zerwał dach sali gimnastycznej w Sochaczewie
Wiatr zerwał dach sali gimnastycznej w SochaczewieTVN24

Zimowa burza przetoczyła się także przez stolicę.

Burza w Warszawie
Burza w Warszawie Piotr / Kontakt24
Łódzkie: wiatr zrywał dachy w powiecie zgierskim
Łódzkie: wiatr zrywał dachy w powiecie zgierskimTVN24
Załamanie pogody na autostradzie A2 niedaleko Łodzi
Załamanie pogody na autostradzie A2 niedaleko ŁodziTVN24 Łódź

Wietrznie także na Podlasiu

Prawie sto interwencji odnotowali w poniedziałek od rana podlascy strażacy w związku z silnym wiatrem w regionie. Dynamicznie zmieniająca się pogoda utrudnia też życie kierowcom, bo w Podlaskiem w wielu miejsca pada marznący deszcz lub deszcz ze śniegiem. Drogi w wielu miejscach były oblodzone. Tak było m.in. na dk 19 na odcinku Bielsk Podlaski-Haćki. Na śliskiej nawierzchni doszło tam do kolizji, a potem zatoru. Na dk 8 koło Przewalanki (odcinek Białystok-Augustów) doszło do kolizji ciężarówek, co doprowadziło do blokady przejazdu w obu kierunkach

Przed południem w poniedziałek bez prądu było w regionie ponad 21 tys. odbiorców, po południu liczba ta spadła do niespełna 9 tys. gospodarstw domowych - podała PGE Dystrybucja. To dane dotyczące województwa podlaskiego i tej części warmińsko-mazurskiego, którą swoim działaniem obejmuje białostocki oddział spółki.

Wielkopolska: dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu, zerwane dachy z domów

Awarie spowodowane przewróconymi przez silny wiatr drzewami sprawiły, że w Wielkopolsce około 30 tys. obiorców zostało pozbawionych prądu – przekazał w poniedziałek przed godziną 11 rzecznik prasowy spółki Enea Operator Mateusz Gościniak.

Gościniak stwierdził, że największe problemy z dostawami energii elektrycznej wystąpiły w okolicach Szamotuł i Gniezna. Przyznał, że do czasu ustania wichur trudno jest określić, kiedy usterki zostaną usunięte.

Po burzy śnieżnej, jaka przeszła przez Kalisz i powiat o godz. 11, straż pożarna odnotowała ponad 30 zgłoszeń - poinformował rzecznik prasowy PSP w Kaliszu kpt. Szymon Zieliński. Piorunom i śnieżycy towarzyszyły bardzo silne porywy wiatru. - Największe zniszczenia zanotowaliśmy w Chodybkach i w Rychnowie. Tam wiatr zerwał dachy domów - powiedział Zieliński. Strażacy usuwają także powalone drzewa. Jedno z nich spadło na chodnik i zaparkowane pojazdy przy ul. Górnośląskiej 6 w Kaliszu. Natomiast w Piątku Małym Kolonii na drodze krajowej nr 25 silny podmuch zepchnął do rowu dostawcze Iveco, które dachowało. 57-letniemu kierowcy nic się nie stało.

Wichury przeszły przez Wielkopolskę
Wichury przeszły przez WielkopolskęTVN24

Autorka/Autor:kw, ps//rzw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Wójcik

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami, które w nocy z wtorku na środę pojawią się w części kraju. Obowiązują też alarmy przed upałem. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Pomarańczowe ostrzeżenia w części kraju. Uważajmy

Pomarańczowe ostrzeżenia w części kraju. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wtorek upływa pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszą obfite opady deszczu. Niebezpiecznie było w Małopolsce, gdzie pojawił się grad. W woj. świętokrzyskim drzewa spadały na drogi, na Pomorzu deszcz zalewał ulice, a na Lubelszczyźnie tysiące obiorców nie mają prądu.

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek, podtopiło Gdynię i Kościerzynę

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek, podtopiło Gdynię i Kościerzynę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 17.07. W nocy w części kraju będzie jeszcze grzmieć. Dzień przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 17.07. Czeka nas noc z groźnymi burzami. Za dnia zagrzmi w górach

Pogoda na jutro - środa, 17.07. Czeka nas noc z groźnymi burzami. Za dnia zagrzmi w górach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian