Reporter 24 w Beskidzie Żywieckim, na szlaku wiodącym na Praszywkę Wielką, zauważył grzyba wyglądem przypominającego kwiat. Okazało się, że był to okratek australijski. - Nigdy wcześniej nie widziałem tego grzyba na żywo - przekazał pan Sebastian.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie okratka australijskiego, grzyba znanego ze swojego specyficznego wyglądu i zapachu. Nazywany jest "diabelskimi palcami". Pan Sebastian, autor zdjęcia powiedział, że wykonał je pod koniec sierpnia, podczas jednodniowej wycieczki do Beskidu Żywieckiego.
- Trafiłem na niego w okolicach Rycerki Dolnej, na szlaku na Praszywkę Wielką. Patrząc z daleka, początkowo nie wiedziałem, co to jest, bo wyglądało jak jakaś padlina. Postanowiłem podejść bliżej i wtedy zorientowałem się, że siedzą na nim czarne muchy, ale gdy jeszcze bardziej się zbliżyłem i owady odleciały, zorientowałem się, że to "diabelski palec" - opowiadał. - Nigdy wcześniej nie widziałem tego grzyba na żywo, ale oglądałem zdjęcia w internecie, gdzie przeczytałem, że są bardzo rzadkie. Dlatego też postanowiłem zrobić mu zdjęcie, które do państwa wysłałem - dodał.
Ma charakterystyczny zapach
Okratek australijski nazywany jest też kwiatowcem australijskim (Clathrus archeri). Jest to gatunek grzyba z rodziny sromotnikowatych, której przedstawiciele w Polsce są uznawani za grzyby niejadalne.
Pochodzi z Australii, ale po pewnym czasie rozprzestrzenił się też na inne rejony świata. Obecnie spotkać go można w Australii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki i Europie. Na naszym kontynencie zaobserwowano go pierwszy raz w 1914 roku we Francji. Według naukowców prawdopodobnie został przywieziony wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do europejskich ogrodów botanicznych.
Grzyb ten cechuje się bardzo charakterystycznym zapachem, który nie należy do najprzyjemniejszych. Może być on mdło-owocowy, a niekiedy nawet przypominać woń padliny lub ekskrementów.
Gdzie i kiedy szukać okratka? Od początku lata do listopada, a jeżeli jest ciepło, nawet do grudnia, trzeba rozglądać się na żyznych i nawożonych glebach, w młodych lasach i zaroślach. Przede wszystkim pod brzozą brodawkowatą, sosną zwyczajną i topolą osiką.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24