Dodatnia anomalia temperatury została zarejestrowana w pierwszej dekadzie lutego w całej Polsce. Miejscami pierwsze dni lutego były cieplejsze niż zwykle o ponad 6 stopni Celsjusza. W części kraju luty okazał się natomiast nadzwyczaj wilgotny.
Pierwsze dni lutego w Polsce okazały się wyjątkowo łagodne. Od kilku dni temperatura maksymalna w większości kraju utrzymuje się "na plusie", a miejscami nie spada ona poniżej zera także w nocy. Wysoka temperatura sprawiła, że przyroda zaczęła budzić się do życia w środku zimy.
Luty ciepły jak marzec
Jak przekazał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, analiza danych z pierwszej dekady miesiąca wskazuje, że luty będzie w tym roku miesiącem ciepłym. Anomalia średniej dobowej temperatury powietrza do 11 lutego okazała się dodatnia na terenie całego kraju. Najwyższą zanotowano w Krośnie, gdzie było cieplej o 6,8 stopni Celsjusza w stosunku do średniej wieloletniej. Najmniejszą wartość zaobserwowano natomiast w Ustce - tam ostatnie dni były cieplejsze o średnio 2,3 st. C niż zazwyczaj. "Luty ciepły jest jak marzec w tym roku" - przekazał IMGW.
Jak dodali synoptycy, na zachodzie i południu kraju od kilku dni notujemy termiczne przedwiośnie. W Polsce mianem tym określamy okres o średniej temperaturze dobowej między 0 a 5 st. C. W zależności od regionu Polski przeważnie rozpoczyna się ono pod koniec lutego, w marcu lub w pierwszej dekadzie kwietnia.
"Retencja na rzekach się wypełniła"
Wysoka temperatura powietrza to nie jedyna godna uwagi cecha pierwszej dekady tegorocznego lutego. W większości kraju miesiąc okazał się również stosunkowo mokry. W Chojnicach opady sięgnęły powyżej 180 procent normy opadowej. Stosunkowo sucho jest natomiast w Zakopanem, gdzie spadło 63 procent normy wieloletniej.
"Retencja na rzekach się wypełniła, widoczny również znaczny wzrost wilgotności gleby w głębszych warstwach. Zasoby wodne tej zimy w znacznej mierze się odnowiły" - przekazał IMGW w mediach społecznościowych.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy kolejne materiały pokazujące kwitnące rośliny. Przyroda przebudziła się z zimowego snu m in. w Opolu czy Tarnowie.
Czy zima wróci?
Jak wynika z 16-dniowej prognozy temperatury Tomasza Wasilewskiego, ciepła aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka najbliższych dni. Pod koniec drugiej dekady lutego temperatura ma zacząć spadać, jednak wciąż nie będzie zimowo. Szansa na lekki mróz pojawi się dopiero pod koniec miesiąca, i to nie we wszystkich regionach kraju.
Czytaj dalej: Pogoda na 16 dni: im bliżej wiosny, tym zimniej
Źródło: IMGW, Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Alicja/Kontakt 24/IMGW