Niż Zachariasz dyktuje pogodę w Polsce. Kiedy przestanie padać?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachventusky.com
wideo 2/3
Pogoda na pięć dni

Po weekendzie, w czasie którego pojawią się burze i ulewny deszcz, czeka nas spokojniejszy tydzień. Prognozowane jest zmienne zachmurzenie, miejscami się rozpogodzi. Temperatura nie przekroczy 22 stopni Celsjusza.

Rozkład pola ciśnienia, a dokładnie konfiguracja układów barycznych, powoduje, że chłodne powietrze znad północnego Atlantyku dociera aż w rejon Bałkanów i Morza Śródziemnego - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Wymusza on tym samym przepływ gorącego, wilgotnego powietrza o cechach powietrza zwrotnikowego daleko na północ, wzdłuż wschodniej Polski w kierunku północno-zachodniej Rosji. Tym samym również do Polski docierają dwie, zróżnicowane termicznie masy powietrza, co skutkuje tak dużym gradientem (różnicą) temperatury. W niedzielę przed ciepłym frontem, w zachodniej połowie kraju, w chłodnym powietrzu pochodzenia polarnego, przy całkowitym zachmurzeniu, termometry wskażą miejscami maksymalnie 16 stopni Celsjusza, natomiast na wschodzie kraju, za frontem ciepłym, w tak zwanym "ciepłym sektorze niżu", przy rozpogodzeniach, temperatura wzrośnie nawet powyżej 30 st. C.

ZOBACZ TAKŻE: Alert RCB w 12 województwach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Sytuacja pogodowa w Polsce

Jak przekazał synoptyk, pogodę w Polsce kształtuje układ niskiego ciśnienia Zachariasz, którego centrum, aktualnie ulokowanie nad Słowacją, przesuwać się będzie w kierunku naszego kraju. Z układem tym związane są strefy aktywnych, deszczowych frontów atmosferycznych: strefa frontu ciepłego, która w sobotę w ciągu dnia przyniosła ulewne opady deszczu i burze z gradem na wschodzie kraju oraz strefa frontu chłodnego, który w niedzielę w godzinach południowych przemieszczać się będzie z południa w kierunku centrum, niosąc ze sobą ulewne opady deszczu oraz umiarkowane i silne burze (zwłaszcza w rejonie południowo-wschodniej, wschodniej i częściowo centralnej części kraju). W związku z powyższym, groźnych zjawisk pogodowych należy spodziewać się w ciągu nocy jeszcze początkowo na wschodzie kraju, następnie również na południu i w centrum. Nad ranem strefa burz rozciągać się będzie od Małopolski, przez Ziemię Łódzką, po Pomorze. W ciągu dnia strefa ta stopniowo będzie tracić na aktywności burzowej, natomiast kolejne zagrożenia w postaci burz na froncie chłodnym "nadciągać będą" z południa. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu do 20-40 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru osiągające prędkość do 70-90 kilometrów na godzinę. Lokalnie pojawi się opad gradu.

TUTAJ MOŻESZ ŚLEDZIĆ TRASĘ SOBOTNICH BURZ: Gdzie jest burza?

Pomimo tego, że na zachodzie burze nie są prognozowane, tam głównym zagrożeniem będą intensywne, długotrwałe opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. Prognozowane sumy opadów wyniosą średnio około 15-30 l/mkw., przy czym najniebezpieczniej wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku, gdzie w ciągu doby spaść może nawet 50 l/mkw.

W poniedziałek pochmurny i deszczowy niż odsunie się na północ, a do Polski napływać będzie chłodne powietrze polarne znad Atlantyku. W efekcie tego na początku tygodnia prognozowane jest zachmurzenie zmienne (z przewagą dużego i całkowitego) oraz przelotne opady deszczu. Więcej rozpogodzeń pojawi się na południu Polski.

Prognozowane opady w dniach 6.08-10.08
Prognozowane opady w dniach 6.08-10.08Ventusky.com

Pogoda na niedzielę

Niedziela na wschodzie kraju początkowo zapowiada się pogodnie i słonecznie z przelotnymi opadami deszczu i burzami w godzinach dopołudniowych i wieczornych. Na pozostałym obszarze Polski będzie pochmurno z opadami deszczu i przelotnymi opadami deszczu oraz burzami w pasie od Małopolski, przez Ziemię Łódzką, po Pomorze. Termometry pokażą maksymalnie od 16 st. C na zachodzie do 32 st. C na północnym wschodzie Polski. Powieje umiarkowany, w porywach dość silny wiatr, na zachodzie północno-zachodni, na wschodzie południowo-wschodni. Uwaga: prognozowane są umiarkowane i silne burze, podczas których spadnie ulewny deszcz rzędu 20-40 l/mkw., a wiatr rozpędzi się w porywach do 70-90 km/h. Pojawi się też grad. Na zachodzie wystąpią długotrwałe opady deszczu o sumie 15-30 l/mkw., na Dolnym Śląsku nawet do 50 l/mkw.

ZOBACZ TEŻ: Uderzenia piorunów, ziemia osunęła się na drogę. Pierwsze skutki burz i ulew na południu kraju

Pogoda na poniedziałek i wtorek

Poniedziałek przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu o sumie 5-10 l/mkw., lokalnie do 20 l/mkw. Miejscami na południu i w centrum możliwe są rozpogodzenia. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 17 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 19 st. C na Podkarpaciu. Wiatr okaże się dość silny, porywisty, północno-zachodni. Na zachodzie w porywach osiągnie prędkość do 70-80 km/h.

Wtorek na północy i w centrum kraju upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu. Na południu dopisze pogodna aura. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 18 st. C na Suwalszczyźnie do 21 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny, powieje z południowego zachodu.  

Prognozowana temperatura w dniach 6.08-10.08
Prognozowana temperatura w dniach 6.08-10.08Ventusky.com

Pogoda na środę i czwartek

Na środę prognozuje się duże zachmurzenie z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 st. C na północy do 22 st. C na południu. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-zachodni.  

W czwartek czeka nas zmienne zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu na północy i wschodzie Polski. Termometry pokażą maksymalnie od 18 st. C na Suwalszczyźnie do 22 st. C na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany, północno-zachodni wiatr.

Prognozowane porywy wiatru w dniach 6.08-10.08
Prognozowane porywy wiatru w dniach 6.08-10.08Ventusky.com

Autorka/Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, Ventusky.com

Pozostałe wiadomości

W niedzielę do Polski dotrze niż genueński, który przyniesie ze sobą deszcz. Opady, tak potrzebne o tej porze roku, nie opuszczą nas tak szybko. W kolejnych dniach pojawią się w wielu regionach kraju. Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński sprawdził najnowsze prognozy, gdzie deszczu będzie najwięcej.

Niż genueński dotrze do Polski. Gdzie spadnie najwięcej deszczu

Niż genueński dotrze do Polski. Gdzie spadnie najwięcej deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środkowa Hiszpania znalazła się pod wodą po ulewach, jakie nad kraj przyniosła burza Martinho. W piątek pod wodą znalazła się część miasta Avila, gdzie woda zalała dom opieki dziennej i konieczne były ewakuacje. W Madrycie władze z niepokojem obserwowały rosnący stan wody rzeki Manzanares.

Hiszpania pod wodą. Problemy z dojazdem do Madrytu

Hiszpania pod wodą. Problemy z dojazdem do Madrytu

Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

Zorza polarna zalśniła nad naszymi głowami w nocy z piątku na sobotę. W obserwacjach sprzyjała pogoda - niebo nad Polską było bezchmurne. Z pogodnej aury skorzystali Reporterzy24, którzy uwiecznili to piękne zjawisko.

"Światła północy" zabarwiły niebo nad Polską

"Światła północy" zabarwiły niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W sobotę odbędzie się kolejna odsłona symbolicznej akcji Godzina dla Ziemi, gdy na 60 minut zgasną światła. W tym roku tematem przewodnim akcji jest bioróżnorodność. Jak opowiadał na antenie TVN24 Dariusz Gatkowski z WWF Polska, utrata gatunków i spadek liczebności populacji ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Do ochrony zasobów przyrodniczych niezbędne jest jednak działanie ze strony rządu.

Dziś Godzina dla Ziemi 2025. "Gdzie byśmy nie spojrzeli, wiemy, że nie jest dobrze"

Dziś Godzina dla Ziemi 2025. "Gdzie byśmy nie spojrzeli, wiemy, że nie jest dobrze"

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na dziś. Sobota będzie na ogół pogodna, jednak chwilami może zacząć się chmurzyć. Będą także miejsca, w których niewykluczone są przelotne opady deszczu. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 22.03. Wiele pogodnych miejsc. W części kraju może przelotnie popadać

Pogoda na dziś - sobota, 22.03. Wiele pogodnych miejsc. W części kraju może przelotnie popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeszcze w sobotę będzie pogodnie, ale już w niedzielę aura w części kraju zacznie się psuć. Nowy tydzień przyniesie opady deszczu, których tak bardzo brakuje. - Niewykluczone są pierwsze wiosenne burze i związane z nimi silniejsze opady - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Mogą nas czekać pierwsze wiosenne burze

Mogą nas czekać pierwsze wiosenne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP

Naukowiec z Irlandii Północnej odkrył superzmysł, dzięki któremu foki są wspaniałymi nurkami. Zwierzęta te wiedzą, jaki mają poziom tlenu we krwi. - To jedno ze zwierząt najlepiej przystosowanych do życia - powiedział doktor Chris McKnight, pracujący na szkockim University of St. Andrews

Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną

Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną

Źródło:
BBC

Pożary lasów szaleją w hiszpańskiej prowincji Asturia. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W okolicy uruchomiony został awaryjny plan przeciwpożarowy. Ogień pojawił się też w sąsiedniej Kantabrii.

Ogień trawi północną Hiszpanię. Trwa walka z żywiołem

Ogień trawi północną Hiszpanię. Trwa walka z żywiołem

Źródło:
PAP, elmundo.es, 20minutos.es

Mieszkańcy stanu Indiana mają za sobą trudną noc. Przez region przeszły silne burze, miejscami przynosząc ze sobą również tornada. Jeszcze nad ranem prądu pozbawionych było ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych.

Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne

Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne

Źródło:
CNN, fox59.com

Dla Stanów Zjednoczonych to nie jest łatwy pogodowo czas. Na centralne części kraju ponownie natarła silna zimowa burza, przynosząc bardzo intensywne opady śniegu, porywisty wiatr, zamiecie oraz ryzyko tornad. Meteorolodzy są jednak zdania, że zjawiska nie będą aż tak poważne, jak te, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu.

Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób

Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób

Źródło:
CNN, ENEX

Wiosna kalendarzowa rozpoczęła się w piątek 21 marca. Dzień wcześniej powitaliśmy astronomiczną. Ta pora roku przyniesie wiele ciekawych zjawisk astronomicznych, jak na przykład częściowe zaćmienie Słońca czy rój Lirydów. Będzie też można zobaczyć na niebie Jowisza - największą planetę Układu Słonecznego.

Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę

Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę

Aktualizacja:
Źródło:
Time and Date, PAP, tvnmeteo.pl

Lądownik Blue Ghost, który na początku marca wylądował na powierzchni Księżyca, dostarczył mnóstwo zdjęć i danych. Na szczególną uwagę zasługuje fotografia w bardzo dużej rozdzielczości, przedstawiająca zachód słońca na powierzchni satelity Ziemi. NASA pokazała ją podczas wtorkowej konferencji, wieńczącej misję lądownika.

Tak wygląda zachód słońca na Księżycu

Tak wygląda zachód słońca na Księżycu

Źródło:
livescience.com

Greenpeace musi zapłacić firmie energetycznej Energy Transfer blisko 667 milionów dolarów odszkodowania - orzekł w środę sąd stanu Dakota Północna. Sprawa ma związek z protestami przeciwko budowie rurociągu Dakota Access, w które przed laty zaangażowała się organizacja. Greenpeace planuje apelację, w przeciwnym razie może mu grozić bankructwo.

Widmo bankructwa nad Greenpeace. Musi zapłacić 667 milionów dolarów odszkodowania

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian, Euronews

Jedna z głównych dróg prowadzących do Parku Narodowego Yosemite w Stanach Zjednoczony została zablokowana. Zawaliła się na nią ogromna ilość skał. Władze nie wiedzą, kiedy uda się ją udrożnić.

Ogromna ilość skał spadła na drogę

Ogromna ilość skał spadła na drogę

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Czy w pierwszy dzień wiosny szczególnie łatwo ustawić jajko w pionie? Czy moment równonocy ma wpływ na jakość wody w rzekach i oceanach? Momentowi rozpoczęcia astronomicznej wiosny towarzyszy wiele ciekawostek, przesądów, legend i podań - w niektórych z nich tkwi ziarno prawdy.

Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?

Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?

Źródło:
Reader's Digest, Washington Post, Ocean Clock, "Z głową w gwiazdach", Time and Date, Times of Israel

Populacja wróbla w Polsce zmniejszyła się o około 1,5 miliona par lęgowych. To oznacza ponad 20-procentowy spadek ich liczebności. - Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością - powiedział ornitolog profesor Grzegorz Neubauer.

Znikają z miast i wsi. Ich liczebność drastycznie maleje

Znikają z miast i wsi. Ich liczebność drastycznie maleje

Źródło:
PAP

Nietypowy gość pojawił się na przejściu granicznym w Medyce. Był nim bóbr. Gryzoń został od razu zauważony przez strażników i zabrany w bezpieczne miejsce.

Bóbr pojawił się na przejściu granicznym w Medyce

Bóbr pojawił się na przejściu granicznym w Medyce

Źródło:
TVN24, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Sześć pożarów lasów wybuchło w nocy ze środy na czwartek w gminie Arcos de Valdevez na północy Portugalii. Służby obrony cywilnej podejrzewają, że za niespodziewanymi o tej porze roku pożarami stoją podpalacze.

Pożary na północy Portugalii, kilka wiosek może zostać ewakuowanych

Pożary na północy Portugalii, kilka wiosek może zostać ewakuowanych

Źródło:
PAP, publico.pt

Kolorowe, tańczące światła pojawiły się w środowy wieczór nad Mazurami. Była to zorza polarna. Zjawisko to najłatwiej zaobserwować w okolicach bieguna północnego i południowego, ale jak widać, czasami pojawia się też w Polsce.

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwie gwałtowne burze, Laurence i Martinho, praktycznie jedna po drugiej, nawiedziły Półwysep Iberyjski. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi w Hiszpanii. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. Również Portugalia mierzy się ze skutkami burz. Władze podały, że w powodziach ranne zostały tam trzy osoby.

Zalane domy, powalone drzewa. Są ofiary śmiertelne i ranni

Zalane domy, powalone drzewa. Są ofiary śmiertelne i ranni

Źródło:
PAP, larazon.es, larazon.es

Smardze zaczynają pojawiać się w polskich lasach. To niejedyny gatunek, jaki możemy znaleźć wiosną - podobna do smardza piestrzenica kasztanowata może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak odróżnić od siebie te gatunki?

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Polskie drzewo zdobyło tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025. Buk noszący imię Serce Wzgórz Dalkowskich liczy sobie 300 lat i rośnie w zabytkowym parku przy pałacu w Dalkowie na Dolnym Śląsku. Według lokalnych legend, potrafi on nawet spełniać marzenia.

Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski

Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta przetrwał siedem godzin pod śniegiem po tym, jak porwała go lawina na północnym wybrzeżu Norwegii w rejonie gminy Lyngen. Jak opisują lokalne media, w pewnym momencie mężczyzna wezwał ratowników przez telefon.

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Źródło:
The Guardian, nettavisen.no