Polska znajduje się pod wpływem niżu Magdalena. Za jego sprawą temperatura w naszym kraju jest wysoka jak na początek stycznia. Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w poniedziałek już wczesnym rankiem nawet w górach temperatura była powyżej zera.
Polska w poniedziałek pozostaje w poniedziałek pod wpływem wiru niżowego Magdalena z centrum ulokowanym nad dania i zachodnim Bałtykiem - przekazała rano synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Kraj znajduje się wciąż w ciepłym wycinku niżu, w płynących z południa ciepłych masach powietrza pochodzenia zwrotnikowego, stąd ciepło również wysoko w górach.
"Na Śnieżce, na wysokości 1603 m nad poziomem morza, mamy dokładnie 7,5 stopnia i temperatura jeszcze wolno rośnie" - poinformowała przed godziną 13 Unton-Pyziołek.
Rekordy ciepła w Polsce
2023 rok rozpoczął się w Polsce pogodowymi rekordami. W niedzielę w Warszawie padł rekord ciepła w styczniu. Temperatura w stolicy osiągnęła niemal 19 stopni Celsjusza. Nowy styczniowy rekord maksymalnej temperatury zanotowano również w samych Tatrach. Na Kasprowym Wierchu zmierzono 8,1 st. C, czyli o 0,9 st. C więcej niż w 1975 roku - poinformował Jakub Gawron, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Dodatnia temperatura w Tatrach oznacza, że nagromadzony śnieg szybko topnieje. W poniedziałek zagrożenie lawinowe zmalało do pierwszego, najniższego stopnia. Na szczycie Kasprowego Wierchu warstwa śniegu wynosi 56 centymetrów. Panują trudne warunki do uprawiania turystyki, na szlakach jest bardzo ślisko.
Na kolejne dni zapowiadany jest powrót opadów śniegu i spadek temperatury poniżej zera.
Nawet 12 stopni
Na północnym zachodzie, północy oraz lokalnie w centrum w poniedziałek rano utrzymywało się duże zachmurzenie. W pozostałych regionach pojawiły się przejaśnienia i rozpogodzenia.
Jedynie w Krakowie miejscami mogły występować mgły i zamglenia, utrudniające widzialność do 100 metrów.
O godzinie 6 w całym kraju termometry pokazywały wartości przekraczające 0 stopni Celsjusza - nawet wysoko w górach. Najchłodniej było w Krakowie i Kielcach, gdzie temperatura wyniosła 1 st. C. Mieszkańcy Łodzi i Suwałk na termometrach mogli zobaczyć 7 st. C, a Warszawy - 8 st. C. Najcieplej było w Słubicach, Zielonej Górze, Legnicy i Zgorzelcu, gdzie temperatura sięgnęła 12 st. C.
Według prognoz na poniedziałek, miejscami na południu może występować silniejszy wiatr. W Sudetach niewykluczone są porywy do 80 kilometrów na godzinę.
>>> Czytaj dalej: Alerty IMGW - silny wiatr. Niebezpieczne warunki w części kraju
Źródło: tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock