TVN Meteo | Pogoda

Sztorm na Bałtyku, w Gdyni cofka. Alarmy hydrologiczne najwyższego stopnia

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
ps,dd
Źródło:
PAP, IMGW
Cofka w Gdyni
Cofka w GdyniTVN24
wideo 2/4
TVN24Cofka w Gdyni

W piątek o poranku nadal silnie wieje, na Bałtyku panuje sztorm. Według prognoz siła wiatru może osiągać do 9 stopni w skali Beauforta. Na jednym ze skwerów w Gdyni w czwartek wieczorem pojawiła się cofka. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z silnym sztormowym wiatrem wydał alerty hydrologiczne nawet trzeciego, najwyższego stopnia.

20 razy interweniowali strażacy do czwartkowego wieczora w Pomorskiem w związku silnymi wiatrem, na Skwerze Kościuszki w Gdyni na al. Jana Pawła II doszło do cofki wody - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku brygadier Łukasz Płusa. Płusa wyjaśnił, że na al. Jana Pawła II w Gdyni strażacy w czwartek rozłożyli zapory, aby ochronić znajdujące się tam obiekty przed podtopieniem. Na Skwerze Kościuszki znajduje się m.in. budynek Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego.

- Jest cofka na nabrzeżu i jest ok. 10 centymetrów wody, ale budynek uczelni jest bezpieczny. Woda się do niego nie wlewa i nie wleje, gdyż mamy jeszcze murek jako naturalną barierę - powiedziała rzecznik prasowa Uniwersytetu Morskiego doktor Agnieszka Czarnecka.

Cofka to podniesienie stanu wody wskutek jej spiętrzenia na pewnym odcinku.

Cofka w Gdyni
Cofka w GdyniTVN24

Ostrzeżenie przed sztormem

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Wiatr będzie północno-zachodni, osiągnie od 7 do do 8 stopni w skali Beauforta, a w porywach do 9 st. Na zachodzie wiatr okaże się słabnący do 5-6 stopni, a w porywach do 7 st. w skali Beauforta. Ostrzeżenie będzie ważne do godziny 19 w piątek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega między innymi przed silnym wiatrem.

Alerty hydrologiczne IMGW

Na obszarze Bałtyku Południowego oraz Bałtyku Południowo-Wschodniego w rejonie woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego w związku z prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego, na całym Wybrzeżu poziomy wody będą się wahać powyżej stanów alarmowych, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zatoki Pomorskiej. Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia wygasną o godzinie 10 w piątek.

Ponadto w woj. pomorskim w rejonie Zalewu Wiślanego do Nogatu, woj. warmińsko-mazurskim w rejonie zlewni Elbląg oraz Zalewu Szczecińskiego w woj. zachodniopomorskim obowiązują alarmy drugiego stopnia. Przestaną obowiązywać o godzinie 10 w sobotę.

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia

Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia informuje o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych.

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:ps,dd

Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości