IMGW wciąż ostrzega przed upałem. W 15 województwach obowiązują alarmy drugiego i pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie pogoda będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazał IMGW na Twitterze, były takie miejsca w czwartek, gdzie temperatura przekroczyła 36 stopni Celsjusza. W Przelewicach na Pomorzu Zachodnim odnotowano 36,5 stopnia Celsjusza, natomiast w Słubicach na Ziemi Lubuskiej termometry pokazały 36,3 st. C.
Alerty IMGW drugiego stopnia - upał
Alerty IMGW drugiego stopnia przed upałem zostały wydane dla województw:
- zachodniopomorskiego (powiaty: choszczeński, drawski, szczecinecki i wałecki);
- pomorskiego;
- lubuskiego;
- dolnośląskiego, poza powiatami południowymi;
- opolskiego;
- śląskiego, poza powiatami żywieckim i cieszyńskim;
- małopolskiego, dla powiatów olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, bielskiego i Bielsko-Biała;
- świętokrzyskiego, dla powiatów koneckiego i włoszczowskiego;
- mazowieckiego, dla powiatów zachodnich;
- wielkopolskiego;
- łódzkiego;
- kujawsko-pomorskiego;
- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów braniewskiego, elbląskiego, Elbląg, iławskiego i nowomiejskiego;
- podkarpackiego, wszędzie, z wyjątkiem powiatów podgórskich;
- lubelskiego, dla powiatów południowo-wschodnich.
W większości regionów temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, lokalnie do 36 st. C. W nocy na termometrach zobaczymy od 16 st. C do 21 st. C. Ostrzeżenia wygasną o godz. 18 lub 20 w piątek.
Na południowym wschodzie temperatura maksymalna w dzień sięgnie do 30-33 st. C. Temperatura minimalna w nocy z czwartku na piątek wyniesie do 14-17 st. C, a kolejnej nocy do 16-19 st. C. Alerty w tej części kraju będą ważne do godz. 18 w sobotę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - upał
IMGW wydał również ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed upałem. Obowiązują one w województwach:
- dolnośląskim w powiatach lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, dzierżoniowskim, ząbkowickim i kłodzkim;
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztyn, szczycieńskim, nidzickim;
- mazowieckim, w pasie powiatów centralnych;
- lubelskim, w powiatach: ryckim, lubartowskim, łęczyckim, puławskim, lubelskim, Lublin, świdnickim, opolskim, kraśnickim;
- świętokrzyskim, wszędzie, z wyjątkiem powiatów, w których obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia;
- małopolskim, z wyjątkiem powiatów na zachodzie i południu regionu;
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.
Termometry w ciągu dnia pokażą maksymalnie od 29 st. C do 31 st. C. W nocy natomiast temperatura minimalna sięgnie od 13 st. C do 17 st. C. Ostrzeżenia stracą ważność w piątek w godz. 18-20 kolejnego dnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock