IMGW wydał alerty nawet drugiego stopnia. Czeka nas niebezpieczny czas w pogodzie

Aktualizacja:
Autor:
kw//rzw
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem oraz zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Miejscami wiatr może osiągać prędkość dochodzącą do 90 kilometrów na godzinę. W kolejnych dniach gwałtowna aura także nie odpuści. Obowiązuje prognoza pogodowych zagrożeń.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne oraz prognozę zagrożeń pogodowych.

CZYTAJ TEŻ: Pogoda na 16 dni: jaka będzie pierwsza połowa lutego

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

Synoptycy wydali pomarańczowe alarmy przed silnym wiatrem w województwach:

- zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim;

- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.

Prognozuje się wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h.

Ostrzeżenia będą ważne od godz. 17 we wtorek do godz. 9 w środę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Niższy, żółty stopień ostrzeżeń obowiązuje w województwach:

- zachodniopomorskim, w powiatach: polickim, goleniowskim, Szczecin, stargardzkim, łobeskim, świdnickim, drawskim, szczecineckim, białogardzkim;

- pomorskim, wszędzie tam, gdzie nie obowiązują alarmy wyższego stopnia;

- warmińsko-mazurskiego, w powiatach elbląskim, Elbląg, braniewskim.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu.

Ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 20 we wtorek i będą ważne do godz. 7 w środę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - zawieje/zamiecie śnieżne

Synoptycy ostrzegają także przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Niebezpiecznie może być w województwach:

- śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim i Bielsko-Biała;

- małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim i nowosądeckim.

Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu.

Alerty mają obowiązywać od godz. 23 we wtorek do godz. 7 w środę.

Alerty IMGWIMGW

IMGW zapowiada też możliwość ogłoszenia pogodowych ostrzeżeń w kolejnych dniach.

Prognoza zagrożeń IMGW na środę

W środę synoptycy mogą wydać alarmy przed silnym wiatrem w województwach: pomorskim (w powiatach północnych), zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim (w powiatach położonych w zachodniej połowie regionu), dolnośląskim (w powiatach północnych i zachodnich). 

Prognoza zagrożeń IMGW na środęIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

W czwartek IMGW planuje wydać alarmy przed silnym wiatrem w województwach: zachodniopomorskim (w powiatach północnych), pomorskim (w powiatach północnych), wielkopolskim (w powiatach południowych).

Mogą też pojawić się ostrzeżenia przed oblodzeniem w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim.

Na południu kraju prognozuje się też intensywne opady śniegu. Alerty przed tym pogodowym zagrożeniem mogą obowiązywać w województwach śląskim (w powiatach południowych) i małopolskim (w powiatach południowych).

Poza tym IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed zawiejami/zamieciami śnieżnymi. Ostrzeżenia mogą pojawić się w województwach śląskim (w powiatach południowych) i małopolskim (w powiatach południowych).

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek mogą pojawić się alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach śląskim (powiatach południowych) i małopolskim (powiatach południowych). 

Mogą też obowiązywać alarmy pierwszego stopnia przed obitymi opadami śniegu w południowych powiatach województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. W tych samych regionach mogą pojawić się alarmy przed zawiejami śnieżnymi.

IMGW może też wydać ostrzeżenia przed oblodzeniem w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

Tego dnia może też silniej powiać. Ostrzeżenia mogą pojawić się w województwach pomorskim (w powiatach północnych) i zachodniopomorskim (w powiatach północnych).

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw//rzw

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: 91217529/Adobe Stock

Pozostałe wiadomości