Alert RCB. Intensywne opady śniegu, silny wiatr, oblodzenie, zagrożenie lawinowe

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Magdalena Adamowicz o pogodzie w Polsce
Magdalena Adamowicz o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/12
TVN24Magdalena Adamowicz o pogodzie w Polsce

RCB ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami. W piątek mieszkańcy części województw otrzymali alert wysłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem oraz oblodzeniem na drogach i chodnikach. Do osób przebywających w powiecie tatrzańskim skierowano komunikat o zagrożeniu lawinowym.

W piątek w Polsce wystąpiły obfite opady śniegu. W części regionów mocno padać ma także w sobotę, o czym ostrzega IMGW. Gwałtowna zmiana pogody jest związana z przechodzeniem nad Polską niżu Pit.

Alert RCB przed intensywnymi opadami śniegu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w piątek wieczorem wysłało alert ostrzegający przed intensywnymi opadami śniegu do mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego (powiaty: gorlicki, nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, tatrzański, limanowski, myślenicki, suski, wadowicki, oświęcimski) i śląskiego (powiaty: bielski, Bielsko Biała, cieszyński, żywiecki).

"Uwaga! Dziś i jutro (03/04.02) intensywne opady śniegu. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne, oblodzenia dróg. Zachowaj ostrożność. Śledź komunikaty pogodowe" - brzmi wiadomość SMS.

"Jeśli możesz, zostań w domu" - zaapelowało również RCB w mediach społecznościowych. Na swojej stronie internetowej przypomniało, aby w przypadku podróży samochodem zabrać ze sobą narzędzia do odśnieżania, ładowarkę samochodową i mieć naładowany telefon.

Oblodzenie dróg i chodników na Pomorzu

Dla przeważającego obszaru woj. pomorskiego wydany został alert RCB ostrzegający o opadach marznących, które mogą powodować oblodzenie dróg i chodników.

"Uwaga, w nocy i jutro (03/04.02) opady marznące powodujące oblodzenie dróg i chodników" - SMS o takiej treści został wysłany do odbiorców w powiatach: słupskim, Słupsk, wejherowskim, kartuskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim, kościerskim i starogardzkim.

RCB ostrzegło o trudnych warunkach drogowych i zaapelowało o zachowanie ostrożności.

RCB ostrzega o lawinach

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Z tego powodu do odwołania zamknięte zostały niektóre szlaki turystyczne. Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin Tatrzański Park Narodowy od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaż biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają turystycznego wychodzenia w góry.

Osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego (woj. małopolskie) otrzymały w piątek przed wieczorem SMS-owy alert RCB dotyczący zagrożenia lawinowego.

"Nie planuj wyjść w góry, śledź komunikaty pogodowe, twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie" - czytamy w komunikacie.

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:red.

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Trygve Finkelsen/Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości