Gatunki zwierząt, które są bardziej społeczne, żyją dłużej - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ponadto przez dłuższy rodzą i wychowują potomstwo.
Jakie są plusy i minusy życia w grupie? Do korzyści należą między innymi dzielenie się zasobami, lepsza ochrona przed drapieżnikami i wsparcie w wychowywaniu potomstwa. Życie w społeczności ma też negatywne aspekty takie jak szybkie rozprzestrzenianie się chorób, zwiększona konkurencja, agresja i konflikty.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili kompleksową ocenę zależności między życiem w społeczności a różnymi cechami takimi jak płodność, średnia długość życia itp. Wnioski zostały opublikowane na łamach "Philosophical Transactions of the Royal Society B.". Do tej pory badania oceniające ogólny wpływ życia w grupie koncentrowały się na pojedynczych gatunkach lub grupach, takich jak ptaki lub niektóre ssaki. W nowym badaniu oceniono aż 152 gatunki zwierząt z wielu różnych grup taksonomicznych, w tym ptaków, ssaków, owadów i koralowców.
Korzyści z życia w społeczności
Wyniki badania wykazały, że gatunki bardziej społeczne żyją dłużej i mają większe szanse na pomyślną reprodukcję niż gatunki bardziej samotne. Chociaż gatunki społeczne mogą nie być najlepsze w adaptacji i czerpaniu korzyści z szybko zmieniającego się środowiska, często są bardziej odporne jako grupa. To nowe odkrycie potwierdza hipotezę, że nawet jeśli towarzyskość wiąże się z pewnymi oczywistymi kosztami, ogólne korzyści są większe.
- Społeczność jest fundamentalnym aspektem wielu zwierząt. Jednak wciąż brakuje nam przekrojowych dowodów na koszty i korzyści związane z byciem społecznym. Tutaj, wykorzystując bezprecedensową liczbę gatunków zwierząt, praca ta wykazała, że gatunki, które są bardziej społeczne (większość małp, ludzi, słoni, flamingów i papug) żyją dłużej i mogą dłużej się rozmnażać niż gatunki bardziej samotne (niektóre ryby, gady i niektóre owady) - powiedział Rob Salguero-Gómez, jeden z autorów publikacji.
Naukowcy chcą kontynuować badania i je rozszerzyć o kolejne gatunki.
Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: kubikactive/AdobeStock