Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.
Silne koronalne wyrzuty masy ze Słońca i towarzyszące im burze geomagnetyczne sprawiły, że w nocy z niedzieli 11 sierpnia na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek doszło do powstania zorzy polarnej. Pojawiła się ona również na polskim niebie, a dzięki przypadającemu na te same noce maksimum roju Perseidów na obserwatorów czekało niezapomniane widowisko.
Ziemia do góry nogami
Z Ziemi zorza wygląda przepięknie, ale czy równie imponująco prezentuje się z kosmosu? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają zdjęcia i nagrania wykonane przez astronautę Matthew Dominicka z NASA, który zamieścił w mediach społecznościowych wykonane w niedzielę ujęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na filmie poklatkowym widać zielony i czerwony blask nad kulą ziemską oraz moment świtu.
Dominick opublikował także zdjęcie momentu zachodu Księżyca wśród czerwono-zielonych filarów zorzy - a nawet dwa. Pierwsze ujęcie może wydawać się odwrócone do góry nogami, ale jak wyjaśnił astronauta, z takiej perspektywy prowadzone są obserwacje Ziemi.
- Zazwyczaj obracam zdjęcia o 180 stopni, ponieważ dzięki temu wyglądają bardziej naturalnie dla obserwatorów, którzy nie przebywali w tej części ISS. Tym razem o tym zapomniałem, pewne dlatego, że tak przyzwyczaiłem się do bycia do góry nogami - dodał.
Źródło: NASA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Matthew Dominick/NASA/X