Ceers-2112 to nowo odkryta galaktyka, która przypomina Drogę Mleczną. Ma spiralną strukturę, a w jej środku znajduje się pas gwiazd zwany poprzeczką - donosi zespół naukowców. Galaktyka jest niezwykle stara - mogła uformować się krótko po Wielkim Wybuchu i od tego czasu krążyć w niezmienionej formie.
Alexander de la Vega z Uniwersytetu Kalifornijskiego wraz z zespołem kolegów z Centro de Astrobiología w Hiszpanii odkrył najdalej znajdującą się galaktykę spiralną z poprzeczką, przypominającą Drogę Mleczną. Naukowcy posłużyli się Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba.
Środowisko naukowe do tej pory było przekonane, że tego typu galaktyk nie da się dostrzec. Wyniki nowych badań ukazały się w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie naukowym "Nature".
- Ta galaktyka, nazwana ceers-2112, powstała wkrótce po Wielkim Wybuchu. Jej odkrycie pokazuje, że galaktyki we wczesnym Wszechświecie mogą być tak skonstruowane jak Droga Mleczna. To zaskakujące, ponieważ we wczesnym Wszechświecie galaktyki były znacznie bardziej chaotyczne - powiedział de la Vega.
Niezmienna od miliardów lat
Poprzeczka w Ceers-2112 znajduje się pośrodku. De la Vega wyjaśnił, że jest to prosta struktura zbudowana z gwiazd. Także w Drodze Mlecznej znajduje się gwiezdny pas, który może rozciągać się na długość nawet 27 lat świetlnych. Naukowiec wspomniał także, że w galaktykach innych niż spiralne również zdarzają się poprzeczki, ale są one bardzo rzadkie.
- Niemal wszystkie poprzeczki znajdują się w galaktykach spiralnych. Poprzeczka w ceers-2112 sugeruje, że galaktyki dojrzewały i porządkowały się znacznie szybciej, niż wcześniej sądzono, co oznacza, że niektóre aspekty naszych teorii powstawania i ewolucji galaktyk wymagają korekty - dodał.
Według wcześniej stawianych hipotez, musiało minąć kilka miliardów lat, zanim galaktyki stały się na tyle uporządkowane, aby mogły powstać poprzeczki.
- Odkrycie ceers-2112 pokazuje, że może to nastąpić jedynie w ułamku tego okresu, w ciągu miliarda lat lub mniej - powiedział.
Co więcej, poprzeczki galaktyczne powstają wyłącznie w galaktykach spiralnych, które poruszają się w uporządkowany sposób.
- W takich galaktykach poprzeczki mogą tworzyć się samoistnie z powodu niestabilności struktury spiralnej lub efektów grawitacyjnych sąsiedniej galaktyki. W przeszłości, gdy Wszechświat był bardzo młody, galaktyki były niestabilne i chaotyczne. Uważano, że poprzeczki nie mogą się tworzyć ani utrzymywać zbyt długo - dodał.
Może być ich więcej
Odkrycie ceers-2112 jest prawdziwym przełomem, ponieważ podważa dwa filary astronomii - twierdzą naukowcy. Pierwszym jest to, że niektóre galaktyki z wczesnego Wszechświata szybko mogły stawać się na tyle stabilne, by pojawiły się poprzeczki.
- Być może w tych modelach konieczne będzie dostosowanie ilości ciemnej materii tworzącej galaktyki we wczesnym Wszechświecie, ponieważ istnieją podejrzenia, że za tempo tworzenia się poprzeczek wpływa ciemna materia. Po drugie, odkrycie pokazuje, że struktury takie jak poprzeczki są wykrywalne nawet u bardzo starych galaktyk. To niezwykle ważne, gdyż galaktyki w odległej przeszłości były znacznie mniejsze, co utrudnia ich znalezienie. Odkrycie ceers-2112 otwiera drogę do znalezienia jeszcze większej liczby tego typu obiektów - podsumował badacz.
Źródło: EurekaAlert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock