TVN Meteo | Nauka

Dinozaur w ONZ. Wygłasza mowę w krótkometrażowym filmie "Nie opowiadajcie się za wyginięciem". Kampania społeczna

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps//rzw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nie opowiadajcie się za wyginięciem - mówi dinozaur w krótkometrażowym filmie przygotowanym przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), podkreślającym wagę kryzysu klimatycznego. To element najnowszej kampanii pod tym samym hasłem.

Film krótkometrażowy z udziałem światowych gwiazd został zaprezentowany jako główny element najnowszej kampanii "Nie opowiadajcie się za wyginięciem". Dinozaur w Sali Zgromadzenia Ogólnego wygłasza do publiczności mowę, w której apeluje o więcej działań na rzecz klimatu ze strony światowych przywódców.

Dinozaur w ONZ. Po raz pierwszy w historii

Jest to pierwszy w historii film nakręcony na terenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ przy użyciu komputerowo generowanych obrazów (CGI), w którym światowe gwiazdy wcielają się w dinozaura w wielu językach, włączając w to aktorów Jacka Blacka (angielski), Eizę González (hiszpański), Nikolaja Costera-Waldau (duński) i Aïssę Maïgę (francuski). - Film jest zabawny i interesujący, jednakże kwestie, które porusza, są jak najbardziej poważne - powiedziała Ulrika Modéer, szefowa Biura Stosunków Zewnętrznych i Rzecznictwa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). - Sekretarz generalny ONZ nazwał kryzys klimatyczny "kodem czerwonym dla ludzkości".

Kampania i film UNDP "Nie opowiadajcie się za wyginięciem" mają za zadanie zwrócenie uwagi na dopłaty do paliw kopalnych oraz na to, w jaki sposób niwelują one znaczący postęp w kierunku zakończenia zmian klimatycznych i napędzają nierówności, przynosząc korzyści bogatym.

Konferencja klimatyczna COP26

W niedzielę w Glasgow w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26. Jej głównym celem jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 roku, gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Przyjechać na nią ma ponad 25 tysięcy delegatów: polityków, ekspertów, negocjatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu i mediów. Wśród ponad 120 szefów państw lub rządów, którzy są spodziewani, będą m.in.: brytyjski następca tronu książę Karol oraz premier Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premierzy Indii, Narendra Modi i Australii, Scott Morrison. Polskę reprezentował będzie - najprawdopodobniej - premier Mateusz Morawiecki.

Do Glasgow nie przyjadą między innymi Xi Jinping, przywódca Chin, kraju, który jest największym emitentem gazów cieplarniach na świecie, a także prezydenci Rosji, Władimir Putin i Brazylii, Jair Bolsonaro.

Konferencja rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada. Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane i ustalane są kolejne kroki na rzecz polityki klimatycznej.

Paryskie porozumienie klimatycznePAP/Reuters

W kilku polskich miastach zawyły syreny

W samo południe w piątek w sześciu miastach Polski zawyły syreny. Dźwięk syren można było usłyszeć w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Zostały one uruchomione w ramach "Alarmu dla klimatu". Akcja jest organizowana w związku z rozpoczynającym się w niedzielę szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow.

Pomysłodawcy chcieli w ten symboliczny sposób wezwać decydentów do podjęcia działań adekwatnych do skali problemu, jakim jest kryzys klimatyczny. - Czas na działanie. Niech syreny, które zawyją w polskich miastach w przeddzień rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego COP 26 w Glasgow uświadomią wszystkim wagę oraz pilność problemu, przed którym stoimy - mówi cytowany w komunikacie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Skutki zmian klimatycznychAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps//rzw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości