Za nami najgorętszy styczeń w historii pomiarów. Jak wynika z danych organizacji Copernicus Climate Change Service, temperatura na całym świecie była o 0,7 stopnia Celsjusza wyższa niż średnio. Naukowcy zwrócili również uwagę na rosnącą temperaturę wód morskich - od końca stycznia przekracza ona "absolutne rekordy pomiarowe".
Rok 2023 okazał się rekordowo gorący, a w ciągu 12 miesięcy wielokrotnie padały rekordy termiczne na całym świecie. Początek obecnego roku również przyniósł ze sobą niezwykłe ciepło. Jak wynika z danych europejskiej agencji monitorowania zmian klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S), styczeń 2024 był w skali globalnej najcieplejszym styczniem w historii - i to nie jedyna zła wiadomość.
Czytaj dalej: To był najcieplejszy styczeń w historii pomiarów
Rekordowo rozpoczęty rok
W opublikowanym w czwartek raporcie naukowcy z C3S przekazali, że średnia temperatura powietrza w styczniu kształtowała się na poziomie 13,14 stopni Celsjusza, czyli o 0,70 st. C powyżej średniej dla stycznia z lat 1991-2020 i o 0,12 st. C powyżej poprzedniego rekordu z 2020 roku. Miesiąc był o 1,66 st. C cieplejszy niż szacunkowa średnia styczniowa dla okresu przedindustrialnego 1850-1900.
- 2024 rok rozpoczynamy kolejnym rekordowym miesiącem - przekazała Samantha Burgess, wicedyrektor C3S. - W ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyliśmy temperatury ponad 1,5 st. C powyżej okresu przedindustrialnego - dodała.
Jak wynika z danych przedstawionych przez C3S, średnia globalna temperatura z ostatnich dwunastu miesięcy (luty 2023 – styczeń 2024) jest najwyższą w historii, o 0,64 st. C wyższą od średniej z lat 1991-2020 i o 1,52 st. C powyżej średniej przedindustrialnej 1850-1900. Jest to ósmy rok z rzędu, w którym odnotowano najcieplejszy miesiąc w roku.
Europa i świat
W Europie w styczniu 2024 temperatura wahała się poniżej średniej z lat 1991-2020 w krajach nordyckich do znacznie powyżej średniej na południu kontynentu. Nadzwyczaj ciepło było także we wschodniej Kanadzie, północno-zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w centralnej Azji. Wartości poniżej średniej zanotowano natomiast w zachodniej Kanadzie, w centralnych stanach USA i w rejonie większości wschodniej Syberii.
Na Pacyfiku temperatura powietrza nad wodami kształtowana była przez powoli słabnące zjawisko El Nino. Mimo to temperatury powietrza nad morzem pozostały na niezwykle wysokim poziomie - średnia globalna temperatura powierzchni morza w styczniu dla szerokości geograficznych poza obszarami polarnymi osiągnęła rekordową wartość 20,97 st. C, o 0,26 st. C więcej niż w poprzednim najcieplejszym styczniu w 2016 roku. W historii pomiarów tylko raz zanotowano wyższą wartość, w sierpniu 2023 roku (20,98 st. C).
Naukowcy podkreślili, że ten niechlubny rekord może już wkrótce zostać pobity. Od 31 stycznia codzienna temperatura powierzchni morza osiągnęła absolutne rekordy pomiarowe, przekraczając poprzednie najwyższe wartości z 23 i 24 sierpnia 2023 roku.
Anomalie na świecie
W ubiegłym miesiącu zasięg lodu morskiego na Arktyce był bliski średniej i najwyższy dla stycznia od 2009 roku. Najwięcej lodu zaobserwowano na Morzu Grenlandzkim i Morzu Ochockim, natomiast koncentracje poniżej średniej przeważały na Morzu Labradorskim. Gorsza sytuacja panowała na drugim biegunie - zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był szóstym najniższym dla stycznia, o 18 procent poniżej średniej. Mało lodu było głównie na Morzu Rossa, Morzu Amundsena, północnej części Morza Weddella i wzdłuż wybrzeża wschodniej Antarktydy.
W styczniu 2024 roku w dużej części Europy było bardziej wilgotno niż przeciętnie, a północno-zachodnią i południowo-zachodnią Europę nawiedzały silne burze. Warunki suchsze niż średnia były obserwowane w południowo-wschodniej i północnej Hiszpanii, Maghrebie, południowej Wielkiej Brytanii, Irlandii, wschodniej Islandii, większości Skandynawii, części północno-zachodniej Rosji oraz wschodnich Bałkanów.
Warunki suchsze niż średnia były obserwowane także na w częściach zachodniej i południowej Ameryki Północnej, Kanady, Rogu Afryki, Półwyspu Arabskiego, południowo-centralnej Azji. Wilgotny styczeń zaobserwowano natomiast na zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, dużym obszarze Eurazji, południowo-wschodniej Ameryce Południowej, południowo-wschodniej Afryce oraz północnej i wschodniej Australii.
Źródło: C3S, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ERA5/Copernicus Climate Change Service/ECMWF.