Trwa "super-El Nino", jeden z najsilniejszych w historii. Latem warunki mogą się kompletnie zmienić

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov, CNN
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/7
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA

El Nino, który obecnie rządzi na Pacyfiku, jest jednym z najsilniejszych w historii pomiarów. Jak przekazali naukowcy z amerykańskiego rządowego Centrum Prognozowania Klimatu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że latem możemy pożegnać się z tą anomalią pogodową, a jej miejsce zajmie inne zjawisko.

Na północnym Pacyfiku występuje anomalia pogodowa El Nino. Jak wynika z prognoz amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) pod egidą Narodowej Służby Pogodowej, obserwowane obecnie zjawisko pozostanie z nami jeszcze przez kilka miesięcy.

Zmiana wzorca pogodowego

Jednym z głównych czynników, za pomocą których naukowcy określają występowanie El Nino, jest temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w strefie równikowej. Stanowi ona również główny wskaźnik siły anomalii. Z danych CPC wynika, że od listopada do stycznia temperatura wynosiła dwa stopnie Celsjusza powyżej średniej. Taki próg został przekroczony tylko sześć razy w historii pomiarów, co oznacza, że obecnie mamy do czynienia z "super-El Nino".

- To "super-El Nino" nie potrwa długo, osiągnęło maksymalną siłę i jego obecny trend jest spadkowy - powiedziała w rozmowie z CNN Michelle L'Heureux, klimatolożka z CPC. Jak dodała, należy jednak pamiętać, że nawet gdy El Nino osłabnie, jego wpływ na pogodę w niektórych regionach może utrzymywać się do wiosny.

Jak poinformowali w czwartek badacze, do przejścia z fazy El Nino do fazy neutralnej może dojść w kwietniu, maju lub czerwcu. Na dodatek istnieje 55 procent szans na to, że latem na półkuli północnej może rozwinąć się przeciwstawne zjawisko La Nina, a jesienią prawdopodobieństwo to wzrasta do 77 procent.

- Ta nagła zmiana wzorca nie jest bezprecedensowa. Historycznie rzecz biorąc, po silnym El Nino w około 60 procentach przypadków następuje La Nina - tłumaczyła L'Heureux.

El Nino i zmiany klimatu

Jak wyjaśniła ekspertka, łączenie pojedynczych zdarzeń pogodowych z El Nino jest dość trudne. Naukowcy podejrzewają, że zjawisko zwiększyło intensywność ulew i burz nad Kalifornią, jak również wpłynęło na katastrofalne pożary w Chile. L'Heureux ostrzegła jednak, że nie każde ekstremalne zdarzenie pogodowe można przypisać bezpośrednio anomalii.

- Skutki El Nino nie występują już w izolacji. Na pewno musimy brać pod uwagę to, co przynoszą ze sobą zmiany klimatu - przekazała.

Antropogeniczne zmiany klimatu przyczyniają się do podnoszenia temperatury powietrza i wód powierzchniowych na całym świecie. Prowadzi to do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych o coraz większej intensywności.

Czym jest El Nino i La Nina?

El Nino to zjawisko, które występuje na Oceanie Spokojnym. Pojawia się, gdy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej jest ponadprzeciętnie wysoka. Zjawisko to wiąże się również z osłabieniem pasatów, czyli stałego wiatru wiejącego w strefie międzyzwrotnikowej. Kiedy na Pacyfiku panuje wyższa temperatura, w Ameryce Północnej i Południowej istnieje większe ryzyko pojawienia się między innymi intensywnych opadów deszczu, a w rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej - dotkliwej suszy.

Anomalia pogodowa El NinoMaciej Zieliński/PAP/Reuters

O zjawisku La Nina mówimy w sytuacji, w której temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika jest niższa od przeciętnej. Wpływa na to wzmożona aktywność pasatów, które wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu. Ze względu na zależności między oceanem a atmosferą, zmienia się położenie tak zwanego prądu strumieniowego (ang. jet stream), co może wpływać na aurę na całym świecie. Na przykład w Ameryce Północnej zimy stają się bardziej surowe, zaś w Indiach odnotowywane są silniejsze, monsunowe opady. La Nina oddziałuje też na pogodę w Europie, jednak w związku z odległością od Pacyfiku jej konsekwencje są dużo trudniejsze do przewidzenia na naszym kontynencie.

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Autorka/Autor:anw,as

Źródło: Reuters, cpc.ncep.noaa.gov, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Noc będzie chłodna, miejscami ściśnie lekki mróz. Lokalnie pojawią się też opady deszczu. Niedziela 25.02 zapowiada się z niewielkimi opadami, pojawi się szansa na rozpogodzenia. Termometry pokażą do 15 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela 25.02. Nocą ściśnie mróz

Pogoda na jutro - niedziela 25.02. Nocą ściśnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą aurę, która zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Opadów będzie niewiele, a wartości na termometrach mocno zbliżą się do 20 stopni. Czasami pojawią się silniejsze porywy wiatru.

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobotni wieczór to nie najlepszy moment do aktywności na zewnątrz - wynika z mapy zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Są miejsca, gdzie normy jakości przekroczone zostały o kilkaset procent. Sprawdź, gdzie oddycha się najgorzej.

Smog w Polsce. Tutaj o świeżym powietrzu można zapomnieć

Smog w Polsce. Tutaj o świeżym powietrzu można zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żył przed 240 milionami lat, a długość jego ciała wynosiła pięć metrów. Naukowcy zaprezentowali skamieniałości gada, które znaleziono na południu Chin. Najbardziej charakterystyczną cechą zwierzęcia, nazwanego przez badaczy "smokiem", jest jego szyja.

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Pokazali skamieniałości "smoka" sprzed 240 milionów lat

Źródło:
LiveScience.com, National Museums Scotland, tvnmeteo.pl

Za nami maksimum Śnieżnego Księżyca. To ostatnia zimowa pełnia. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak prezentował się Śnieżny Księżyc

Tak prezentował się Śnieżny Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Puchacz Flaco, który uciekł ponad rok temu z nowojorskiego zoo, przez ponad rok żył na wolności. Niestety, w piątek przekazano smutną informację. Ptak zginął, bo zderzył się z budynkiem na Manhattanie.

Ulubieniec nowojorczyków zderzył się z budynkiem. Flaco nie żyje

Ulubieniec nowojorczyków zderzył się z budynkiem. Flaco nie żyje

Źródło:
CNN, Wild Bird Fund, AP, tvnmeteo.pl

Część Peru nawiedziły ulewy. Deszcz sprawił, że rzeki wystąpiły z brzegów. Osuwiska, do których doszło na skutek opadów, zniszczyły pola i zablokowały drogę łączącą kilka miast. Meteorolodzy ostrzegają, że opady póki co nie ustąpią.

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Źródło:
Reuters, panamericana.pe, tvnmeteo.pl

Rośnie stan Narwi. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Lisno w województwie podlaskim, gdzie strażacy musieli postawić wał, ponieważ woda zbliżyła się do drogi. W związku z pogarszającą się sytuacją w Piątnicy zwołano sztab kryzysowy.

"Od 10 lat nie było takiego wezbrania". Sztab kryzysowy w Piątnicy

"Od 10 lat nie było takiego wezbrania". Sztab kryzysowy w Piątnicy

Źródło:
TVN24, IMGW

Strażacy w sobotę od rana interweniują w związku z trzema zalanymi domami w Jarocinie (województwo wielkopolskie). Do lokalnych podtopień dochodzi też w niektórych miejscowościach na Pomorzu Zachodnim.

W Jarocinie zalało domy, podtopienia też na Pomorzu Zachodnim

W Jarocinie zalało domy, podtopienia też na Pomorzu Zachodnim

Źródło:
PAP, TVN24

Lądownik Odyseusz po dotarciu na Księżyc przewrócił się i leży na boku - przekazała firma Intuitive Machines, która zbudowała sondę, zapewniając jednocześnie, że statek jest "cały i zdrowy". Pokazano również zdjęcie powierzchni Srebrnego Globu, które Odyseusz zrobił niedługo przed lądowaniem.

Odyseusz "potknął się i leży na boku", ale wysłał zdjęcie sprzed lądowania na Księżycu

Odyseusz "potknął się i leży na boku", ale wysłał zdjęcie sprzed lądowania na Księżycu

Źródło:
Reuters, space.com, tvnmeteo.pl

Co najmniej trzy domy został zniszczone w wyniku pożaru buszu w zachodniej części australijskiego stanu Wiktoria. Władze zaleciły ewakuację ponad 200 mieszkańcom jednej z zagrożonych miejscowości.

"Natychmiastowy wyjazd jest najbezpieczniejszą opcją"

"Natychmiastowy wyjazd jest najbezpieczniejszą opcją"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na stoku narciarskim w słowackim mieście Liptowski Mikułasz został zauważony kangur. Zwierzę zostało już schwytane, trwają poszukiwania właściciela. W sieci pojawiło się nagranie z wizyty egzotycznego zwierzęcia w górach.

Kangur skakał po tatrzańskim stoku. Nagrała go Słowaczka

Kangur skakał po tatrzańskim stoku. Nagrała go Słowaczka

Źródło:
TVN24 / Gazeta Wyborcza

Już niedługo głuszce rozpoczną gody, które nazywane są tokami. Z tego powodu Babiogórski Park Narodowy zamknie z końcem lutego trasy narciarskie na swoim obszarze.

Wkrótce koniec szusowania w parku narodowym. "Przyroda ma pierwszeństwo nad turystami"

Wkrótce koniec szusowania w parku narodowym. "Przyroda ma pierwszeństwo nad turystami"

Źródło:
PAP

Zespół naukowcy z University of Queensland odkrył w ekwadorskiej dżungli nowy gatunek anakondy Eunectes akayima. Jest to jeden z największych, najcięższych i najdłuższych węży na świecie. - Jak się okazało, rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niesamowity - powiedział profesor Bryan Fry, jeden z odkrywców.

W amazońskiej dżungli odkryto nowy gatunek gigantycznego węża

W amazońskiej dżungli odkryto nowy gatunek gigantycznego węża

Źródło:
CNN, sciencedaily.com

Amerykańscy naukowcy donoszą, że nie ma bezpiecznego dla zdrowia stężenia szkodliwego pyłu PM2,5. Nawet niewielkie narażenie na smog powoduje wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki dwóch nowych badań na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie "British Medical Journal".

Nawet niewielkie narażenie na smog wpływa źle na nasze zdrowie

Nawet niewielkie narażenie na smog wpływa źle na nasze zdrowie

Źródło:
The Guardian

Ostatni weekend lutego przyniósł północno-zachodniej części Hiszpanii zimową aurę. W ciągu najbliższych 24 godzin może spaść kolejne 15 centymetrów śniegu. Służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia meteorologiczne.

Atak zimy w Hiszpanii. Do kraju nadciąga sztorm

Atak zimy w Hiszpanii. Do kraju nadciąga sztorm

Źródło:
eltiempo.es, tiempo.com, AEMET

Ponad sto samochodów zderzyło się na śliskiej drodze we wschodnich Chinach. Kilka osób zostało rannych - poinformowała policja.

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Harmonijka ze zgniecionych samochodów. Zderzyło się ich ponad sto

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Andaluzji na południu Hiszpanii dziki przyczyniły się do odkrycia niewielkiego instrumentu dętego sprzed ponad 2000 lat. Kamienna piszczałka zachowała się w dobrym stanie i nadal wydaje dźwięki, ale według badaczy, mogła być ona używana nie tylko do celów muzycznych.

Dziki szukały jedzenia. Zamiast niego wykopały instrument sprzed ponad 2000 lat

Dziki szukały jedzenia. Zamiast niego wykopały instrument sprzed ponad 2000 lat

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Nowej Zelandii otwarto szpital specjalnie z myślą o kiwi północnym, czyli gatunku nielotnego ptaka uznawanego za symbol tego kraju. To jedyne takie miejsce. Pierwszy pacjent został już wyleczony i wrócił na wolność.

Powstał szpital tylko dla kiwi

Powstał szpital tylko dla kiwi

Źródło:
PAP

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdy burza Louis przeszła w czwartek przez Francję. W kilku departamentach zawieszono kursy pociągów z powodu powalonych przez silny wiatr drzew. Podmuchy dochodziły nawet do 123 kilometrów na godzinę.

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Rzeka porwała samochód, uwięziony mężczyzna utonął

Źródło:
PAP, "Le Figaro", meteoalarm.org

U osób przebywających w zanieczyszczonym powietrzu występowały częściej oznaki kojarzone z chorobą Alzheimera - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Badacze przyjrzeli się stężeniu cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5, związanym z ruchem drogowym.

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Źródło:
sciencedaily.com, American Academy of Neurology

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS

W tym roku luty liczy 29 dni. Oznacza to, że 2024 jest rokiem przestępnym. Zwykle lata przestępne wypadają mniej więcej co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje.

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, forbes.com

Trąba powietrzna przetoczyła się przez indonezyjskie miasto Sumedang na Jawie. Na skutek żywiołu, który w tej części świata prawie nie występuje, ranne zostały co najmniej 33 osoby. Wiele domów zostało uszkodzonych.

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

Źródło:
Reuters, thejakartapost.com

Już za kilka miesięcy rozpocznie się na Atlantyku sezon huraganowy. Zdaniem ekspertów z amerykańskiego serwisu meteorologicznego AccuWeather, zmiana anomalii pogodowej z El Nino na La Nina spowoduje, że gwałtownych zjawisk może być wyjątkowo dużo.

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

Źródło:
AccuWeather

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że fiszbinowce mogą wydawać z siebie co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie. Umożliwia im to specyficzna budowa krtani, która wykształciła się w drodze ewolucji.

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Źródło:
PAP, nature.com, eurekalert.org

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl