Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Źródło:
PAP, nature.com
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralową
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralowąPaweł Abramowicz/Fakty TVN
wideo 2/6
Naukowcy wykorzystują dźwięki zdrowej rafy koralowej, by ratować chorą rafę koralowąPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Za pomocą selektywnej hodowli naukowcy chcą, aby koralowce zbudowały większą tolerancję na ciepło. Jednak na dłuższą metę, jak informują na łamach czasopisma "Nature Communications" eksperci, to nie wystarczy, by uniknąć konsekwencji globalnego ocieplenia, które pogarsza stan zdrowia tych morskich zwierząt.

Ludzie od tysięcy lat stosują selektywną hodowlę w celu uzyskania zwierząt i roślin o pożądanych cechach. Teraz jest ona rozważana jako narzędzie ochrony przyrody, szczególnie w przypadku raf koralowych. Te ekosystemy morskie są na pierwszej linii wpływu zmian klimatycznych, ponieważ koralowce budujące rafy są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę wody. Ocieplenie powoduje ich bielenie i obumieranie, co już doprowadziło do znacznego spadku liczby raf na całym świecie. Brytyjscy naukowcy z Coralassist Lab na Newcastle University przez pięć lat współpracowali z ekspertami z University of Derby, University of Exeter Horniman Museum and Gardens, kanadyjskim University of Victoria oraz Palau International Coral Reef Center w Palau. Temu międzynarodowemu zespołowi udało się udokumentować pierwszą na świecie próbę selektywnej hodowli dojrzałych koralowców w celu zwiększenia tolerancji na ciepło, to jest zdolności dorosłych koralowców do przetrwania intensywnych morskich fal upałów. Morskie fale upałów to sytuacje, w których woda w morzach i oceanach osiąga ponadprzeciętną temperaturę i stan taki trwa więcej niż pięć dni.

Selektywna hodowla koralowców

W pewnym sensie badania zakończyły się sukcesem - wykazały, że można poprawić tolerancję na ciepło dorosłych koralowców nawet w jednym pokoleniu. Jednak poprawa ta nie była wystarczająca, aby mogła sprostać przyszłym morskim falom upałów, których można się spodziewać w związku ze zmianą klimatu. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "Nature Communications" podkreślają, że aby złagodzić ocieplenie i umożliwić koralowcom adaptację, konieczne są szybkie redukcje globalnych emisji gazów cieplarnianych. - Ta praca pokazuje, że selektywna hodowla jest możliwa, ale nie jest cudownym rozwiązaniem. Potrzeba więcej badań, aby zmaksymalizować wyniki hodowli - powiedział główny autor badania Liam Lachs, adiunkt na Newcastle University. Jak zaznaczył dr James Guest, wykładowca Coral Reef Ecology na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Środowiskowych Newcastle University, uzyskane wyniki pokazują, że selektywna hodowla może być skutecznym narzędziem poprawy odporności populacji. Wciąż jednak nie wiemy, ile koralowców należy wprowadzić do środowiska, aby przyniosło to pożytek dzikim populacjom, czy wywoła to jakieś problemy, ani jak zmaksymalizować reakcję na selekcję.

Badania

Eksperci przeprowadzili próby selektywnej hodowli dla dwóch różnych cech: albo tolerancji na krótkotrwałe, intensywne narażenie na ciepło (10 dni w wodzie, której temperatura była o 3,5 st. C wyższa od średniej), albo mniej intensywne, ale długotrwałe narażenie, bardziej typowe dla naturalnych morskich fal upałów (miesiąc w wodzie, której temperatura była o 2,5 st. C wyższa od średniej). Wybieranie kolonii rodzicielskich o wysokiej tolerancji na ciepło zwiększa tolerancję dorosłego potomstwa. Wynik ten dotyczył odpowiedzi na ekspozycję trwającą zarówno 10 dni, jak i miesiąc. Zwiększenie tolerancji na krótkotrwały stres cieplny w danym pokoleniu może być jednak niewystarczające, aby nadążyć za niesłabnącym ociepleniem. Selektywna hodowla w celu uzyskania tolerancji na krótki stres nie wykazała dowodów na zwiększenie zdolności potomstwa do przetrwania długiej ekspozycji na stres cieplny. Ponieważ nie wykryto korelacji genetycznej, prawdopodobne jest, że cechy te podlegają niezależnym kontrolom genetycznym. Miałoby to ważne implikacje - tanie i szybkie testy pozwoliłyby skutecznie identyfikować kolonie odporne na ciepło do hodowli. - Pozostało jeszcze sporo pracy, zanim selektywna hodowla będzie mogła zostać skutecznie wdrożona. Potrzebne jest głębsze zrozumienie, aby określić, które cechy należy traktować priorytetowo i w jaki sposób te cechy są genetycznie skorelowane - wskazała główna autorka badania, dr Adriana Humanes z Newcastle University.

Rafa koralowaShutterstock

Autorka/Autor:anw

Źródło: PAP, nature.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Środa 16.10 w części kraju zacznie się mgłami, ale po ich ustąpieniu wszędzie spodziewamy się dużej ilości słońca. Termometry pokażą od 10 do 14 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 16.10. Chłodno, ale za to dużo słońca

Pogoda na dziś - środa 16.10. Chłodno, ale za to dużo słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli sekretny grobowiec w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod starożytnym Skarbcem Faraona w Jordanii, gdzie kręcono film "Indiana Jones i ostatnia krucjata", odnaleziono grobowiec, a w nim ludzkie szkielety sprzed dwóch tysięcy lat.

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Źródło:
phys.org, CNN

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło w środę rano wschodnie regiony Turcji - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).

Trzęsienie ziemi na wschodzie Turcji

Trzęsienie ziemi na wschodzie Turcji

Źródło:
USGS, Reuters

W tym tygodniu można zobaczyć przecinającą niebo kometę C/2023 A3.Wypatrywanie obiektu warto zacząć godzinę po zachodzie słońca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać wtorkowy przelot komety nad Polską.

Kometa C/2023 A3 nad Polską. Wasze relacje

Kometa C/2023 A3 nad Polską. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

"Kosmiczny pociąg" przeleciał we wtorek wieczorem nad Polską. Satelity Starlink - bo to o nich mowa - były widoczne między innymi w Zielonej Górze. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Ulewy spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne, a silny wiatr łamał drzewa we wtorek w południowych Indiach. W niektórych miejscach zamknięto szkoły i siedziby przedsiębiorstw.

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Źródło:
India Today, Reuters

Lada moment na niebie zalśni superksiężyc - i to trzeci raz z rzędu. Srebrny Glob będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Zbliża się pełnia Księżyca. Będzie wyjątkowa

Zbliża się pełnia Księżyca. Będzie wyjątkowa

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Najbliższe dni przyniosą sporo słońca i wzrost temperatury do około 18 stopni Celsjusza. Wszystko przez wyżowy układ, który będzie dominował nad Polską. W nocy i nad ranem w środę kierowcy powinni uważać na silne zamglenia.

Z każdym dniem coraz cieplej. Miejscami blisko 20 stopni na termometrach

Z każdym dniem coraz cieplej. Miejscami blisko 20 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze rezerwatu Mwea w Kenii podjęły decyzję o relokacji 50 słoni afrykańskich. W pewnym momencie populacja tak się zwiększyła, że zwierzęta przestały się mieścić na terenie parku.

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Źródło:
Reuters

Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku. Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Źródło:
Reuters, ONZ, tvnmeteo.pl

W jednym z najsuchszych i jałowych miejsc na świecie - Maroku - spadł deszcz. Doszło tam do pierwszej od dziesięcioleci powodzi. Między wydmami pojawiły się gigantyczne jeziora.

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Źródło:
CNN, AP

Prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowej La Nina w nadchodzących miesiącach zmniejszyło się - poinformowało we wtorek australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology. Dodało, że jeśli zjawisko wystąpi, to będzie słabe i krótkotrwałe.

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Źródło:
Reuters, NOAA, Bureau of Meteorology

Pojawienie się ogromnej jaszczurki wzbudziło przerażenie wśród mieszkańców miasta Fajardo w Portoryko. Egzotyczny gad został zauważony w rzece w dzielnicy Mansion del Sapo. Opublikowany film błyskawicznie rozprzestrzenił się po sieci. Sprawą zainteresował się krajowy Departament Zasobów Naturalnych i Środowiskowych.

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Źródło:
ENEX, El Nuevo Dia

W poniedziałek wieczorem fala intensywnego deszczu nawiedziła popularną wśród turystów portugalską wyspę Maderę. Ulewy sparaliżowały ruch na wielu ulicach, a także doprowadziły do lokalnych podtopień i osuwisk ziemi.

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Źródło:
PAP, Diaro de Noticias Madeira, IPMA

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Czarno-biały duet - Bao Li i Qing Bao - to pierwsze pandy wielkie, które Chiny wysłały do Waszyngtonu od 24 lat. Do transportu zwierząt wynajęto specjalnie samolot transportowy FedEx Boeing 777, nazwany "Panda Express". Poprzednia para wróciła do Chin ze swoim młodym w listopadzie ubiegłego roku - podała stacja CNN.

Czarno-biali "dyplomaci" wzbogacą zoo w Waszyngtonie     

Czarno-biali "dyplomaci" wzbogacą zoo w Waszyngtonie     

Źródło:
PAP,CNN, nbcwashington.com

Krótko po godzinie 18 polskiego czasu rozpoczęła się misja NASA Europa Clipper. Z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon Heavy. Na jej pokładzie znajduje się sonda, która ma sprawdzić, czy na jednym z księżyców Jowisza - Europie - występują warunki sprzyjające powstaniu życia.

Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Źródło:
NASA

Fala intensywnych opadów deszczu nawiedziła w weekend południowe regiony Hiszpanii. Niespokojną aurę przyniosła burza o nazwie Berenice. Ulewom powodującym podtopienia towarzyszył silny wiatr, który łamał gałęzie drzew.

Berenice podtopiła część Hiszpanii, teraz nadciąga tam były huragan

Berenice podtopiła część Hiszpanii, teraz nadciąga tam były huragan

Źródło:
ENEX, El Pais. Dario de Sevilla

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kluczowy kontrakt misji RISE. Jej celem jest zbudowanie systemu, który pozwoli na serwisowanie satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej.

ESA chce w przyszłości serwisować satelity na orbicie geostacjonarnej

ESA chce w przyszłości serwisować satelity na orbicie geostacjonarnej

Źródło:
PAP, ESA

Wieczne chemikalia mogą znajdować się w wodzie gruntowej przez ponad 40 lat. Do takiego wniosku doszli amerykańcy naukowcy, badający stężenie PFAS w zanieczyszczonych wodach na terenie dwóch hrabstw w Karolinie Północnej.

Potrzeba 40 lat, by wieczne chemikalia zniknęły z wód gruntowych

Potrzeba 40 lat, by wieczne chemikalia zniknęły z wód gruntowych

Źródło:
ScienceDaily, European Chemicals Agency

Władze Hongkongu prowadzają badania, które mają ustalić przyczynę śmierci małp z tamtejszego zoo. W niedzielę nieoczekiwanie znaleziono w nim osiem martwych zwierząt różnych gatunków. "Małpy w niewoli są często narażone na patogeny, które mogą być przenoszone na ludzi" - wskazał w oświadczeniu przedstawiciel PETA Asia.

W chińskim zoo umierają małpy, strach przed wybuchem nowej epidemii

W chińskim zoo umierają małpy, strach przed wybuchem nowej epidemii

Źródło:
Reuters

Niedziela w wielu regionach kraju minęła pod znakiem wichur. Silne porywy wiatru łamały konary i zrywały linie energetyczne. W Zielonej Górze uszkodzony został dach przedszkola. Na jednym z osiedli w Wielkopolsce przewrócone drzewa poważnie uszkodziły kilka samochodów. Niebezpieczną pogodę do naszego kraju sprowadził niż Helma.

Wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Skutki niżu Helma w Polsce

Wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Skutki niżu Helma w Polsce

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Sri Lanki od weekendu zmagają się z ulewnymi deszczami i powodziami. Zginęły trzy osoby, a kilka tysięcy zostało ewakuowanych. W stolicy kraju - Kolombo - zamknięto wszystkie szkoły.

Zamknięte szkoły w stolicy, nie żyją trzy osoby

Zamknięte szkoły w stolicy, nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, AP

Rosnący poziom wód powodziowych, niedobory paliwa i przerwy w dostawie prądu utrudniają usuwanie skutków huraganu Milton, który dotarł w ubiegłym tygodniu do Florydy jako huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Do tak dużej skali zniszczeń przyczynił się także wcześniejszy huragan Helene. Odbudowa ma zająć dużo czasu, ponieważ oba żywioły uderzyły w ten region w odstępie dwóch tygodni.

"Poziom wody nadal rośnie", możliwe kolejne ewakuacje

"Poziom wody nadal rośnie", możliwe kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" składa się głównie z mokradeł. Ich znaczenie mogliśmy poznać podczas ostatniej powodzi. Jak podkreśliła przyrodniczka Olga Betańska, takie obszary są nie tylko siedliskiem dla dzikich zwierząt, ale potrafią skutecznie chronić mieszkańców dolin rzecznych przed wielką wodą.

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

Pierwszy stopień rakiety Starship, czyli Super Heavy, odłączył się od niej bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową. - Złapałem się za głowę, bo przewidywałem, że dojdzie do ogromnej eksplozji, ale ten pierwszy stopień wrócił, oni naprawdę go złapali stalowymi ramionami - mówił na antenie Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, SpaceX, CNN, PAP

Grzyby obrodziły w polskich lasach. W ferworze poszukiwań leśnych skarbów łatwo jednak o pobłądzenie, a nawet zgubienie się. Jak poradzić sobie podczas grzybobrania? Leśnicy mają na to sprawdzone sposoby.

Jak nie zgubić się na grzybach

Jak nie zgubić się na grzybach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl