W dysku, w którym rodzą się planety, nigdy wcześniej nie widziano tak dużej molekuły. "To ekscytujące"

Źródło:
ESO
Wgląd w Oph-IRS 48
Wgląd w Oph-IRS 48ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Nick Risinger (skysurvey.org)/Digitized Sky Survey 2/S. Guisard (www.eso.org/~sguisard)
wideo 2/9
Wgląd w Oph-IRS 48ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Nick Risinger (skysurvey.org)/Digitized Sky Survey 2/S. Guisard (www.eso.org/~sguisard)

Badacze z Obserwatorium w Lejdzie w Holandii za pomocą interferometru radiowego ALMA w Chile po raz pierwszy wykryli eter dimetylowy w dysku, w którym formują się planety. Jak twierdzą naukowcy, to największa zidentyfikowana do tej pory molekuła w tego rodzaju dyskach. Uznaje się ją za jedną z większych cząsteczek organicznych, które mogą prowadzić do powstania życia.

- Z uzyskanych wyników możemy dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia życia na naszej planecie i na tej podstawie ulepszyć koncepcje potencjalnego życia w innych systemach planetarnych. To bardzo ciekawe widzieć, jak nasze rezultaty układają się w szerszy obraz - mówi Nashanty Brunken, studentka w Obserwatorium w Lejdzie, które jest częścią Uniwersytetu w Lejdzie. Brunken jest pierwszą autorką badań opublikowanych we wtorek w periodyku "Astronomy & Astrophysics".

Tam, gdzie powstają gwiazdy

Eter dimetylowy (dimetyloeter) to cząsteczka organiczna powszechnie występująca w obłokach gwiazdotwórczych, ale nigdy wcześniej nie dostrzeżona w dyskach tworzących planety. Dokonano także przypuszczalnej detekcji mrówczanu metylu, złożonej cząsteczki podobnej do eteru dimetylowego, która również jest cegiełką tworzącą większe molekuły organiczne.

- To niesamowicie ekscytujące, że w końcu wykryliśmy większe molekuły w dyskach. Przez pewien czas sądziliśmy, że ich zaobserwowanie nie jest możliwe - wskazuje współautorka publikacji Alice Booth, która również pracuje w tym obserwatorium.

Molekuły znaleziono w dysku tworzącym planety wokół młodej gwiazdy IRS 48 (znanej też jako Oph-IRS 48), korzystając z pomocy interferometru radiowego Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) - obserwatorium, którego współwłaścicielem jest Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

"Pułapka na pył" w kształcie orzechów nerkowca

IRS 48 znajduje się 444 lat świetlnych od nas, w kierunku gwiazdozbioru Wężownika. Była celem licznych badań, ponieważ jej dysk ma asymetryczną "pułapkę na pył" w kształcie orzechów nerkowca. Obszar ten, prawdopodobnie uformowany w efekcie występowania pomiędzy gwiazdą a pułapką nowo narodzonej planety lub małej towarzyszki gwiazdowej, zatrzymuje dużą liczbę ziaren pyłu milimetrowej wielkości, które mogą łączyć się i rosnąć do obiektów o rozmiarach kilometrowych, takich jak komety, planetoidy, a potencjalnie nawet planety.

Animacja pokazująca artystyczną wizję pyłu uwięzionego w IRS 48
Animacja pokazująca artystyczną wizję pyłu uwięzionego w IRS 48ESO/L. Calçada

Obłoki gwiazdotwórcze

Uważa się, że w obłokach gwiazdotwórczych tworzy się wiele złożonych cząsteczek organicznych, takich jak eter dimetylowy, zanim jeszcze powstają same gwiazdy. W tych zimnych środowiskach atomy i proste molekuły, takie jak tlenek węgla, przyklejają się do ziaren pyłu, tworząc warstwę lodu i poddając się reakcjom chemicznym, których produktem są bardziej skomplikowane cząsteczki. Ostatnio naukowcy odkryli, że pułapka na pył w dysku IRS 48 jest także rezerwuarem lodu zawierającym ziarna pyłu pokryte lodem bogatym w złożone molekuły. Znajduje się w rejonie dysku, w którym ALMA dostrzegła oznaki występowania cząsteczek eteru dimetylowego: gdy ogrzewanie od IRS 48 powoduje sublimację lodu w gaz, uwięzione molekuły oddziedziczone po zimnym obłoku są uwalniane i stają się wykrywalne.

- Jeszcze ciekawsze jest to, że teraz wiemy, iż większe, bardziej złożone molekuły są dostępne do zasilania dysków tworzących planety - tłumaczy Booth. - Wcześniej tego nie wiedziano, gdyż większość cząsteczek jest ukryta w lodzie - dodała.

Odkrycie eteru dimetylowego sugeruje, że wiele innych złożonych cząsteczek, które są powszechnie wykrywane w obszarach gwiazdotwórczych, także może skrywać się na lodowych strukturach w dyskach tworzących planety. Molekuły te są prekursorami cząsteczek prebiotycznych takich jak aminokwasy i cukry, które są podstawowymi cegiełkami życia.

Molekuły występujące w dysku wokół gwiazdy IRS 48European Southern Observatory
Pył w dysku otaczającym układ Oph-IRS 48ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Nienke van der Marel

Jak tworzą się planety

Badając ich powstawanie i ewolucję, naukowcy mogą następnie lepiej zrozumieć, w jaki sposób cząsteczki prebiotyczne trafiają na planety, włącznie z naszą własną.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, że możemy zacząć śledzić całą podróż tych złożonych molekuł od obłoków gwiazdotwórczych do dysków tworzących planety i komety. Mamy nadzieję, że dzięki kolejnym obserwacjom będzie można przejść o krok dalej w zrozumieniu pochodzenia molekuł prebiotycznych w Układzie Słonecznym - mówi Nienke van der Marel z Obserwatorium w Lejdzie, biorąca udział w badaniach.

Przyszłe badania IRS 48 za pomocą Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który jest obecnie budowany w Chile przez ESO i szykowany do rozpoczęcia działania pod koniec bieżącej dekady, pozwolą zespołowi na zbadanie chemii najbardziej wewnętrznego obszaru dysku, gdzie mogą powstawać planety takie jak Ziemia.

Eter dimetylowy wokół młodej gwiazdy IRS 48ESO/L. Calçada, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Pohl, van der Marel et al., Brunken et al.

Autorka/Autor:dd

Źródło: ESO

Źródło zdjęcia głównego: ESO/L. Calçada, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Pohl, van der Marel et al., Brunken et al.

Pozostałe wiadomości

Lato rozsiadło się na dobre w ostatnich dniach sierpnia i nie chce nas opuścić. Prognozy na pierwsze tygodnie września, czyli początek meteorologicznej jesieni, zapowiadają kontynuację takiej pogody. Na drugą połowę miesiąca widać jednak pewną zmianę. To, co wynika dla nas z modeli meteorologicznych na nadchodzący miesiąc, sprawdziła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Jaka pogoda na wrzesień? Trzy wielkie ośrodki prognostyczne są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po trochę chłodniejszym weekendzie przyjdzie kolejne uderzenie gorąca. Nowy tydzień przyniesie powrót słonecznej aury i upałów. Miejscami temperatura wzrośnie aż do 33 stopni Celsjusza.

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Pierwsze dni września przyniosą nawet 33 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę, 1 września, powitamy pierwszą z jesieni - meteorologiczną. Do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni. Widać coraz więcej oznak zmieniającej się pory roku.

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli niedzielę 1.09. W nocy termometry pokażą miejscami zaledwie 8 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie przeważnie pogodną aurę. Warunki biometeorologiczne na ogół będą korzystne.

Pogoda na jutro - niedziela, 1.09. Noc miejscami będzie rześka

Pogoda na jutro - niedziela, 1.09. Noc miejscami będzie rześka

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Nietypowy gość odwiedził Reportera24 podczas wycieczki na Słowację. Niedaleko pensjonatu w miejscowości Stary Smokowiec pojawił się niedźwiedź, który buszował w śmietniku w poszukiwaniu smakołyków. Chociaż zwierzęta te mogą wyglądać pociesznie, należy pamiętać o tym, że są to groźne drapieżniki.

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

"Szukał pewnie jakiejś pizzy". Nietypowy gość za oknem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Bałtyk, na przestrzeni ostatnich dekad, wyraźnie się ogrzewa. Wzrost średniej temperatury wody niesie ze sobą szereg konsekwencji, takich jak podnoszenie się poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. "Przybywa fitoplanktonu, ubywa tlenu"    

Źródło:
PAP

W Malezji przerwano akcję przeszukiwania zapadliska, które w zeszły piątek otworzyło się pod stopami turystki. Służby ratunkowe oceniły, że prowadzenie działań w tym miejscu jest zbyt niebezpieczne. Strażakom udało się odnaleźć jedynie buty kobiety.

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Szukali turystki, którą pochłonęła ziemia. Znaleźli tylko buty

Źródło:
BBC, The Straits Times, tvnmeteo.pl

Tajfun Shanshan przemieszcza się nad Japonią, przynosząc powodzie błyskawiczne i wichury. Miejscami zanotowano rekordowe opady deszczu. W wyniku przejścia żywiołu zginęło sześć osób, a 120 odniosło rany.

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Tajfun słabnie, ale ulewy nie odpuszczają

Źródło:
PAP, NHK

Astronauci uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wrócą na Ziemię na pokładzie lotu SpaceX. NASA podjęła decyzję o przetransportowaniu załogi uszkodzonej kapsuły Boeing Starliner wraz z członkami innej misji. Rozwiązanie to sporo namieszało w planach agencji.

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Utknęli na orbicie. Zamiast boeingiem, wrócą do domu statkiem konkurencji

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Zorza polarna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. W obserwacjach pomagała pogoda - w wielu regionach zachmurzenie było niewielkie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W północnej Portugalii trwa walka z pożarami. W piątek w wypadku śmigłowca, który wracał z misji gaśniczej i runął do rzeki Duero na północy kraju, zginęły co najmniej cztery osoby. Katastrofę przeżył pilot maszyny, jedna osoba wciąż jest poszukiwana.

Śmigłowiec gaśniczy runął do rzeki. Nie żyją cztery osoby

Śmigłowiec gaśniczy runął do rzeki. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, PAP

Pszczoła karłowata, występująca w południowej Azji w strefie klimatu tropikalnego, założyła na terenie Europy pierwszą kolonię - donosi międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to wzbudziło niepokój wśród pszczelarzy, którzy obawiają się, że będzie ona miała negatywny wpływ na rodzime populacje pszczół i innych zapylaczy.

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

W Europie odkryto pierwszą kolonię inwazyjnej pszczoły

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Miauczenie, drapanie lub wsadzanie łapy w szparę pod drzwiami - na pewno niejeden właściciel kota zna te zachowania. Ale dlaczego mruczki to robią? Zamknięte drzwi wywołują w nich trzy rzeczy, których bardzo nie lubią.

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Dlaczego koty nie lubią zamkniętych drzwi?

Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl

Myszy sieją spustoszenie na Wyspie Mariona, położonej między RPA a Antarktydą, od dziesięcioleci. Ekolodzy obserwują coraz większą liczbę ataków gryzoni na zagrożone wyginięciem albatrosy wędrowne. Ptaki te pod względem rozpiętości skrzydeł uznawane są za największe na świecie. Naukowcy mają pomysł na to, jak rozwiązać problem.

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Myszy zjadają żywcem największe lotne ptaki świata

Aktualizacja:
Źródło:
LiveScience

W ubiegłym roku tylko Chiny, Stany Zjednoczone i Indie odnotowały większe emisje gazów cieplarnianych do atmosfery niż Kanada - wynika z nowego badania. Przyczyniła się do tego ogromna skala trwających od maja do września pożarów lasów.

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Kanada awansowała w niechlubnym rankingu. Wystarczyło jej na to pięć miesięcy

Źródło:
PAP, Reuters, AFP, NASA, Copernicus, tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Apeniński dotarł kolejny w tym sezonie antycyklon afrykański - alarmują włoscy meteorolodzy. Za sprawą Charona temperatura w najbliższych dniach może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. W ośmiu miastach we Włoszech, w tym w Rzymie i Florencji, obowiązuje w piątek najwyższy stopień alarmu z powodu kolejnej tego lata fali upałów.

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Antycyklon Charon dotarł do Włoch. Będzie bezlitosny

Źródło:
PAP, Ilmeteo.it

W wyniku uderzenia pioruna zapłonął znajdujący się na terenie zoo w New Jersey budynek organizacji chroniącej żółwie morskie. Leczono w nim krytycznie zagrożone wyginięciem gatunki.

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Piorun trafił w budynek, w którym znajdowały się krytycznie zagrożone żółwie

Źródło:
Reuters, northjersey.com, Sea Turtle Recovery

Indyjskie władze poinformowały o złapaniu wilka, który należał do grupy odpowiedzialnej za zabicie kilkorga osób w wioskach w dystrykcie Bahraich. Pozostałe osobniki są poszukiwane.

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Wilki zabiły kilkoro dzieci i kobietę. Jednego złapano

Źródło:
Reuters

Na szczęście tylko na strachu zakończyło się nieudane podejście do lądowania jednego z samolotów na lotnisku Fukuoka w Japonii. W czwartek w region uderzył tajfun Shanshan. Na nagraniu widać, jak pilot maszyny linii Jeju Air przegrywa walkę z silnym wiatrem.

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Wiatr miotał samolotem. Nagranie

Źródło:
Reuters

Los uśmiechnął się do pewnej mewy żyjącej w Dubrowniku, kiedy na jej drodze stanęła Violeta Kuštro. Kobieta pomogła rannemu i głodnemu ptakowi trafić do azylu dla zwierząt.

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

"Była tak przestraszona, że spędziła na skałach trzy dni"

Źródło:
ENEX

Liczba śmiertelnych ofiar katastrofalnej powodzi w Sudanie wzrosła do 148, a dwa razy tyle osób jest rannych - poinformowały miejscowe media. Co gorsza, obfity deszcz nie przestaje padać, utrudniając niesienie pomocy humanitarnej. Zniszczonych zostało wiele domów, a także dróg i mostów.

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Wielka woda zniszczyła wioski, a końca opadów nie widać

Źródło:
Reuters, Sudan Tribune, tvnmeteo.pl

Blue Origin, firma Jeffa Bezosa oferująca komercyjne loty w kosmos, odbyła w czwartek swój ósmy załogowy lot. Na pokładzie było sześcioro pasażerów, w tym najmłodsza kobieta, która dotąd znalazła się w przestrzeni kosmicznej.

Sześcioro śmiałków opuściło Ziemię. Wśród nich znalazła się najmłodsza kobieta w kosmosie

Sześcioro śmiałków opuściło Ziemię. Wśród nich znalazła się najmłodsza kobieta w kosmosie

Źródło:
blueorigin.com, tvnmeteo.pl

Tajfun Gaemi, który nawiedził pod koniec lipca tereny Chin, Tajwanu i Filipin, był zdecydowanie silniejszy z powodu zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka - uważają naukowcy. Żywioł zabił ponad 100 osób i poważnie zniszczył infrastrukturę w wielu miastach.

Morderczy tajfun rozszalał się przez to potężne paliwo

Morderczy tajfun rozszalał się przez to potężne paliwo

Źródło:
Reuters, phys.org

Nowe Delhi, stolica Indii, zostało sparaliżowane w czwartek rano po ulewnych opadach deszczu. Wiele pojazdów utknęło na zalanych ulicach, pogarszając problemy komunikacyjne w godzinach szczytu.

Spadł deszcz, stolica stanęła

Spadł deszcz, stolica stanęła

Źródło:
Reuters

Komary lokalizują swoje ofiary nie tylko dzięki ich zapachowi i wydychanemu dwutlenkowi węgla. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że komary egipskie, które są "wyjątkowo utalentowane w poszukiwaniu ludzkich żywicieli", wykrywają również promieniowanie podczerwone. To znacznie ułatwia im przyprowadzanie ataku.

Komary namierzają nas w sposób, o którym nie wiedzieliśmy

Komary namierzają nas w sposób, o którym nie wiedzieliśmy

Źródło:
PAP, news.ucsb.edu

Do nietypowego zdarzenia doszło na jednej z ulic miasta Sioux Falls w Dakocie Południowej. Ruch samochodów przy jednej z lokalnych kawiarni został wstrzymany przez... przestraszonego strusia. Jak się później okazało, zwierzę uciekło z uszkodzonej przyczepy właściciela.

Struś na ruchliwej ulicy. Uratowali go kierowcy z pudełkiem przysmaków

Struś na ruchliwej ulicy. Uratowali go kierowcy z pudełkiem przysmaków

Źródło:
Reuters

Nie wszystko poszło zgodnie z planem w czasie ostatniej misji dostarczenia na orbitę okołoziemską kolejnych satelitów Starlink. Firma SpaceX straciła dolny stopień rakiety Falcon 9, który stanął w płomieniach. Zdarzenie widać na nagraniu.

Już prawie się udało. Wtedy rakieta Elona Muska stanęła w płomieniach

Już prawie się udało. Wtedy rakieta Elona Muska stanęła w płomieniach

Źródło:
CBS News, tvnmeteo.pl

W Grecji trwa zbieranie martwych ryb, które nagromadziły się w tym tygodniu w porcie w centrum turystycznego miasta Wolos w Tesalii. Do masowego śnięcia doprowadził kontakt zwierząt z wodą morską.

Tysiące martwych ryb w greckim porcie

Tysiące martwych ryb w greckim porcie

Źródło:
Reuters, eKathimerini