Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przesłał pierwsze zdjęcie planety pozasłonecznej. HIP 65426 b ma masę nawet dwanaście razy większą od masy największej planety Układu Słonecznego i jest kosmicznym "dzieckiem". - To przełomowy moment nie tylko dla teleskopu Webba, ale także dla całej astronomii - skomentowała biorąca udział w obserwacjach Sasha Hinkley z University of Exeter.
Bohaterem opublikowanego w czwartek zdjęcia jest gazowy olbrzym nazywany HIP 65426 b. Jego masa jest równa masie od sześciu do dwunastu mas Jowisza, czyli największej planety Układu Słonecznego. Jest młody jak na planetę, bo ma zaledwie około 15-20 milionów lat - opisuje NASA. Dla porównania, Ziemia liczy 4,5 miliarda lat.
Fotografowanie egzoplanet (planet pozasłonecznych) jest trudne, ponieważ gwiazdy są o wiele jaśniejsze niż planety - wyjaśnia amerykańska agencja kosmiczna. HIP 65426 b ma ponad 10 tysięcy razy mniejszą jasność od gwiazdy, wokół której krąży, widocznej na zdjęciu jako jasny punkt. Ponieważ oba obiekty dzieli wystarczająco długi dystans (są oddalone od siebie 100 razy dalej niż Ziemia i Słońce), instrumenty teleskopu pozwoliły zablokować światło gwiazdy, aby uzyskać bezpośrednie zdjęcie egzoplanety.
Egzoplaneta na zdjęciu przesłanym przez teleskop Webba
Obraz HIP 65426 b został zarejestrowany przy wykorzystaniu czterech różnych długości fal podczerwonych. Jak wskazuje NASA, pokazuje to "z jaką łatwością teleskop Webba może uchwycić światy poza Układem Słonecznym".
- To przełomowy moment nie tylko dla teleskopu Webba, ale także dla całej astronomii - skomentowała Sasha Hinkley z University of Exeter w Wielkiej Brytanii, która brała udział w obserwacjach.
Egzoplaneta została odkryta w 2017 roku, dzięki należącemu do Europejskiego Obserwatorium Południowego obserwatorium Very Large Telescope w Chile. Urządzenie wykonało zdjęcia planety z użyciem krótkich falach podczerwonych, ale zdolność teleskopu Webba ujawniają nowe szczegóły, które naziemne teleskopy nie były w stanie uchwycić - tłumaczy NASA.
"Kosmiczny skarb"
Jak powiedziała Aarynn Carter z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, kierująca analizą zdjęć, "uzyskanie tego obrazu to było jak kopanie kosmicznego skarbu". - Jest o wiele więcej zdjęć egzoplanet, które ukształtują nasze rozumienie ich fizyki i chemii. Możemy nawet odkryć nieznane wcześniej planety - powiedziała. - Myślę, że najbardziej ekscytujące jest to, że dopiero zaczęliśmy - dodała Carter.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pracuje od lata tego roku. Wśród pierwszych fotografii przesłanych przez urządzenie pokazano widmo atmosfery egzoplanety WASP-96 b.
Źródło: NASA, CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA/CSA, A Carter (UCSC), the ERS 1386 team, and A. Pagan (STScI)