Te owady potrafią coś, czego nie umie żadne inne zwierzę

Źródło:
Osaka Metropolitan University, United States Antarctic Program
Odkrycie nowego gatunku niesporczaka
Odkrycie nowego gatunku niesporczakajournals.plos.org/Stec et al
wideo 2/3
Małe zwierzęta żyjące w ekstremalnych warunkach

Meszki antarktyczne mają unikatową strategię przetrwania w nieprzyjaznym środowisku bieguna południowego. Larwy owadów wykorzystują dwa mechanizmy hibernacji, dzięki którym osiągają dojrzałość w momencie, gdy pozwalają im na to warunki atmosferyczne. To jedyny znany nauce organizm, u którego zidentyfikowano taką taktykę.

Większość owadów to zwierzęta ciepłolubne. Najwięcej gatunków zamieszkuje strefę tropikalną, niektóre potrafią jednak przystosować się nawet do ekstremalnego zimna. Meszka antarktyczna (Belgica antarctica) to jedyny owad występujący na Antarktydzie, na dodatek niepotrafiący żyć w żadnym innym naturalnym siedlisku. Japońscy i amerykańscy badacze przyjrzeli się im bliżej, by odkryć, w jaki sposób udaje im się przetrwać w tak niegościnnym miejscu.

Dwie metody hibernacji

Naukowcy opracowali metodę hodowli meszek antarktycznych w laboratorium, które jak najdokładniej odzwierciedlało warunki panujące na Antarktydzie. Obserwacje prowadzone były na przestrzeni sześciu lat - owady spędzają dwa lata w postaci larwalnej, zagrzebane w ziemi, by w odpowiednim momencie przekształcić się w formę dorosłą i znaleźć partnera.

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Scientific Reports", larwy wchodziły w stan uśpienia dwukrotnie, za każdym razem w oczekiwaniu na nadejście "zimy". Naukowców zaskoczył jednak fakt, że wykorzystywały dwa mechanizmy hibernacji.

W pierwszym roku wchodziły w stan odrętwienia, który pojawia się w momencie wystąpienia niekorzystnych warunków. Gdy robiło się cieplej, organizmy ponownie stawały się aktywne. Drugiego roku u zwierząt występowała obligatoryjna diapauza (okres, w którym rozwój zostaje wstrzymany), która regulowana jest hormonalnie. Wszystkie larwy budziły się i przekształcały w formę dorosłą po upływie określonego czasu, niezależnie od warunków środowiskowych.

"Ustaliliśmy, że w przypadku meszki antarktycznej obligatoryjna diapauza kończy się wraz z nadejściem niskich temperatur w zimie" - wyjaśnił Shin G. Soto z Uniwersytetu Metropolitarnego Osaki, współautor badania.

Larwy meszki antarktycznejMike Lucibella/USAP

Doskonała synchronizacja

Naukowcy tłumaczą tę strategię zmieniającymi się potrzebami larw. W pierwszym roku życia, gdy rosną i dojrzewają, możliwość obudzenia się jak najszybciej i pobierania pokarmu jest dla nich istotna. Nieco inaczej wygląda sytuacja przed drugą zimą, kiedy owady są gotowe do przepoczwarzenia. Dojrzałe meszki żyją zaledwie kilkanaście dni, dlatego obudzenie się wszystkich osobników o tej samej porze zwiększa szansę znalezienia partnera i przedłużenia gatunku.

Soto dodał, że meszki antarktyczne są pierwszym żywym organizmem, w którego cyklu życiowym stwierdzono występowanie kilku strategii zimowania. Badacze podejrzewają jednak, że podobne cykle życiowe mogą pojawiać się u gatunków zamieszkujących inne ekstremalnie nieprzyjazne środowiska.

Meszka antarktyczna to gatunek endemiczny dla Półwyspu Antarktycznego - nie występują w żadnym innym miejscu na Ziemi. W przeciwieństwie do znanych nam muchówek są one nielotne. Co ciekawe, te mierzące około 5 milimetrów długości owady to największe znane nam zwierzęta, które spędzają całe swoje życie na antarktycznej ziemi - więksi przedstawiciele świata zwierząt opuszczają czasami ląd drogą morską lub powietrzną.

Autorka/Autor:ast

Źródło: Osaka Metropolitan University, United States Antarctic Program

Źródło zdjęcia głównego: Mike Lucibella/USAP

Pozostałe wiadomości

Pogodowe stery w Polsce zaczyna przejmować niż Max. Za jego sprawą w naszym kraju zagoszczą zimowe opady - miejscami intensywne. Pojawią się także opady deszczu ze śniegiem. Nadal będzie mroźno.

Miejscami spadnie nawet 10 centymetrów śniegu

Miejscami spadnie nawet 10 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzisiaj na niebie pojawi się Księżyc w pełni. Nasz naturalny satelita będzie pięknie wyglądał - zwłaszcza podczas wschodu.

"Kilkanaście minut, których nie możecie przegapić"

"Kilkanaście minut, których nie możecie przegapić"

Źródło:
tvnmeteo.pl, almanac.com

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne oraz prognozę zagrożeń. W kilku województwach obowiązują żółte alarmy związane z opadami marznącymi. W kolejnych dniach niebezpieczne mogą być takie zjawiska, jak silny mróz oraz oblodzenie. 

Marznące opady, siarczysty mróz. Ostrzeżenia IMGW

Marznące opady, siarczysty mróz. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dach sali gimnastycznej zawalił się w jednym z liceów w stanie Oregon. Chociaż w momencie zdarzenia w sali nikogo nie było, o włos od wypadku znaleźli się pracujący w pobliżu strażacy.

Dach liceum zawalił się pod setkami ton śniegu

Dach liceum zawalił się pod setkami ton śniegu

Źródło:
CNN, Medford School District 549C

Pierścień Einsteina został zauważony na zdjęciach z europejskiego teleskopu Euclid. Jak wyjaśnili naukowcy, zjawisko można zaobserwować jedynie w ściśle określonych warunkach. Wykryto je w okolicach galaktyki, którą obserwujemy od ponad stulecia.

Idealny pierścień Einsteina uchwycony na testowym zdjęciu

Idealny pierścień Einsteina uchwycony na testowym zdjęciu

Źródło:
ESA, CNN

Rekin zaatakował dwie amerykańskie turystki na Bahamach. Jak opowiadały kobiety, do ataku doszło kilka minut po tym, jak weszły do wody. Lokalne media przypomniały, że to nie pierwsza taka sytuacja, jaką odnotowano w archipelagu.

Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"

Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"

Źródło:
CNN, NBC News

Do 24 wzrosła liczba ofiar powodzi, które nawiedzają Boliwię. Intensywne opady deszczu utrzymują się nad krajem od listopada, a najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej części kraju. Według prognoz ulewy nie ustaną do marca.

W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać

W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, Opinion Bolivia, Los Tiempos

Pogoda na dziś. Środa 12.02 przyniesie słoneczną i pogodną aurę, w drugiej części dnia zacznie się chmurzyć. Miejscami pojawią się słabe opady śniegu. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa, 12.02. Sporo słońca, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na dziś - środa, 12.02. Sporo słońca, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy burze śnieżne, praktycznie jedna po drugiej, uderzą w krótkim czasie w Stany Zjednoczone. Ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i powodziami wydano na terenie 26 stanów.

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Źródło:
CNN, ABC News

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić swój kształt w ciągu ostatnich 20 lat - uważają naukowcy. Ich badanie może dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania pola magnetycznego, które odgrywa kluczową rolę w ochronie naszej planety przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Źródło:
BBC, CNN

Naukowcy obawiają się, że zjawisko La Nina, które zazwyczaj prowadzi do spadku temperatury na świecie, mogło stracić swój wpływ na hamowanie globalnego ocieplenia. Obawy wśród ekspertów wzbudziły dane zunijnego programu Copernicus, pokazujące, że tegoroczny styczeń był najgorętszy w historii pomiarów.

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Źródło:
Phys.org

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Śnieg pojawił się w niektórych regionach Grecji. Biało zrobiło się w górach położonych na kontynencie, a także na Krecie i Eubei. Zimowa aura nie odpuści, bo w środę również może sypać śnieg.

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Źródło:
ENEX, lifo.gr

Obfite opady śniegu sparaliżowały Stambuł. We wtorek w kilku dzielnicach tureckiej metropolii zamknięto szkoły, a samochody ślizgały się na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Utrudnienia zanotowano także w ruchu lotniczym.

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Źródło:
PAP, Anadolu Ajansi

Na francuskiej wyspie Amsterdam od połowy stycznia trwa pożar. Ogień zniszczył ponad połowę jej powierzchni, ale służby nie podejmują akcji gaśniczej - terytorium jest zbyt odległe i niedostępne, by ją poprowadzić. Przyrodnicy obawiają się, że pożar poważnie wpłynie na rzadkie gatunki bytujące na wyspie.

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Źródło:
Radio France, France24

Ponad dwa tysiące szkół w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii odwołało w poniedziałek zajęcia. Tego dnia uczniowie mieli wrócić do nauki po wakacyjnej przerwie. Decyzja o przełożeniu rozpoczęcia roku szkolnego jest związana z ekstremalnymi upałami, jakie obecnie występują w Brazylii

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Źródło:
Reuters, Globo, Agencia Brasil, MetSul

Sytuacja sejsmiczna na greckim Santorini nadal martwi ekspertów i lokalnych mieszkańców. W nocy z poniedziałku na wtorek na wyspie zanotowano jeden z najsilniejszych do tej pory wstrząsów. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, naukowcy rozważają dwa scenariusze rozwoju sytuacji.

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

Źródło:
TVN24, eKathimerini

Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Źródło:
PAP

Pożary lasów trawią centralną i południową część Chile. Walkę z ogniem utrudniają warunki pogodowe i działania ludzkie - wiele ognisk zostało wznieconych celowo. Wyczerpanych strażaków wspierają osoby prywatne, dowożące wodę do gaszenia własnymi samochodami.

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

Źródło:
PAP, Reuters, EFE, Las Noticias de Malleco

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił niepokojącą wizję Arktyki za blisko 80 lat. Jak stwierdzili badacze, jeśli zmiany klimatu nie zahamują, pod koniec tego stulecia najzimniejszy obszar na Ziemi będzie praktycznie nie do poznania. To, co może się stać, będzie miało bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla planety, ale także i dla jej mieszkańców.

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Źródło:
nsidc.org

760 gospodarstw domowych zostało w niedzielę pozbawionych dostępu do prądu w dolinie Montafon w Austrii. Na półtorej godziny ulice popularnego kurortu narciarskiego pogrążyły się w ciemnościach. Jak się okazało, za awarią sieci stały kuny, które przegryzły izolację kabla.

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Źródło:
PAP, oe.24

Pożar w Parku Narodowym Grampians w Australii został opanowany, ale strażacy nie przerywają pracy - kolejne dni mają przynieść warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia. Skalę zniszczeń, jakie spowodowały płomienie, doskonale widać na obrazach satelitarnych udostępnionych przez unijną agencję Copernicus.

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

Źródło:
ABC News, The Conversation, Copernicus

Mieszkańcy Iranu uciekają przed mrozem do gorących źródeł. Położona w zachodniej części kraju miejscowość Urmia, znana z wód termicznych, przyciągnęła w niedzielę wielu turystów. Goście przyjeżdżali nawet z oddalonej o ponad 600 kilometrów stolicy, Teheranu.

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Źródło:
rudaw.net, wetteronline.de

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Intensywne ulewy nawiedziły wschodnią Australię. Na przedmieściach Sydney ulice w poniedziałek wypełniły się wodą, a kierowcy nie mogli wydostać się z zalanych aut. Mocno padało także w innych miastach, a meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec niebezpieczeństw.

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami coraz chłodniejsze dni i mroźniejsze noce. Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W jej poszukiwania siedem lat temu zaangażował się osobiście Tom Hardy. Daisy, labradorka z Wielkiej Brytanii, wróciła w końcu do swoich właścicieli. - Trzymaliśmy jej zdjęcie na kominku i patrzyliśmy na nie każdego dnia, myśląc o niej i o tym, gdzie może być. To absolutne spełnienie marzeń - mówi o odnalezieniu psiaka "Guardianowi" Rita Potter, opiekunka Daisy.

Po ponad siedmiu latach od kradzieży Daisy wraca do swoich opiekunów. "To spełnienie marzeń"

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wyniku zejścia lawiny w rejonie kanionu Big Cottonwood w amerykańskim stanie Utah. Jak poinformowało biuro szeryfa hrabstwa Salt Lake, na razie nie wiadomo, co ją wywołało.

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Źródło:
CNN, foxweather.com

Fala mrozu nadciągnęła nad Iran. W niedzielę władze wydały nakaz zamknięcia szkół i urzędów publicznych w co najmniej dziesięciu stanach, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Do części Irańczyków zaapelowano, by ograniczyli przemieszczanie się z powodu obfitych opadów śniegu.

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Źródło:
PAP, Reuters

Po dokładniejszych obserwacjach wzrosło ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią w 2032 roku. Eksperci zapewnili jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Ustalenie, czy rzeczywiście znajdujemy się na kursie kolizyjnym, to bowiem złożony proces, a prawdopodobieństwo zderzenia jeszcze wielokrotnie się zmieni.

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Źródło:
space.com, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP