Szwajcarscy naukowcy zsekwencjonowali genom żółwia olbrzymiego

Autor:
anw
Źródło:
PAP, news.uzh.ch
Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata
Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamataNaturmuseum Senckenberg
wideo 2/4
Naturmuseum SenckenbergNaukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu zsekwencjonowali genom żółwia olbrzymiego, którego dzika populacja zamieszkuje atol Aldabra na Oceanie Indyjskim. To odkrycie pomoże w rozmnażaniu tych gadów w ogrodach zoologicznych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "GigaScience".

Żółwie olbrzymie (Aldabrachelys gigantea) należą do rodziny żółwi lądowych (Testudinidae). Mogą ważyć do 250 kilogramów. Gady te dożywają ponad stu lat. Najstarszy znany żółw z tego gatunku zakończył życie w 2006 roku, licząc sobie prawdopodobnie około 250 lat. Znajdują się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem IUCN. Dziko żyjąca populacja tych żółwi występuje na atolu Aldabra, na północny zachód od Madagaskaru.

Naukowcom z Uniwersytetu w Zurychu udało się teraz rozszyfrować genom żółwia olbrzymiego i ułożyć pełny kod genetyczny gatunku na poziomie chromosomów. 

- Te informacje genomowe są kluczowe, aby programy hodowlane w ogrodach zoologicznych tworzyły różnorodność genetyczną taką, jaka występuje w środowisku naturalnym - powiedziała Gözde Çilingir, główna autorka badania. 

Genom referencyjny (reprezentatywny przykład zestawu genów tego gatunku) pochodzi od samicy żółwia olbrzymiego Aldabra (znanego jako Hermania), która żyje w zoo w Zurychu. 

Żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea)Shutterstock

Działają jak "ekologiczni inżynierowi"

Ze względu na kluczową rolę żółwi olbrzymich w ekosystemie, posłużono się nimi na innych wyspach w celu przywrócenia lokalnej równowagi. Żółwie z Aldabra weszły na miejsce wytępionych żółwi. Działają one jak ekologiczni inżynierowie, poprawiając funkcjonowanie zdegradowanego ekosystemu na wyspach.

Zsekwencjonowanie genomu żółwi pomoże między innymi w ich rozmnażaniu w ogrodach zoologicznych. Można bowiem będzie dzięki temu uniknąć chowu wsobnego.

Sekwencjonowanie genomu to odczytanie kolejności par nukleotydowych (organicznych związków chemicznych) w cząsteczce DNA, uzyskanie kompletnej informacji genetycznej o żywym organizmie.

Autor:anw

Źródło: PAP, news.uzh.ch

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości