Francuscy naukowcy wyjaśnili, dlaczego wirus SARS-CoV-2 potrafi niszczyć naczynia krwionośne w mózgu. Jak tłumaczą, dzieje się tak, ponieważ w przypadku zakażenia uszkodzone może zostać jedno z białek kluczowych dla życia komórek śródbłonka w mózgu. Zdaniem badaczy ten stan jest jednak odwracalny.
SARS-CoV-2 może doprowadzać do śmierci komórek wyściełających naczynia mózgowe. Stan ten jest odwracalny, ale może prowadzić do uszkodzeń mózgu - informują naukowcy.
Wirus niszczy komórki śródbłonka w mózgu
Specjaliści z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Zdrowia i Medycyny (Inserm) oraz innych ośrodków w tym kraju wyjaśnili, jak SARS-CoV-2 może wpływać na mózgowe naczynia krwionośne. Jak twierdzą, pod wpływem działania wirusa giną tworzące wyściółkę naczyń komórki śródbłonka.
Tymczasem stanowią one kluczowy składnik tak zwanej bariery krew-mózg chroniącej centralny układ nerwowy. Bariera zapobiega między innymi przedostawaniu się do mózgu i rdzenia kręgowego szkodliwych dla tych organów związków, a przepuszcza substancje odżywcze i tlen.
- Dzięki badaniom przedklinicznym oraz analizie kory mózgowej pobranej od pacjentów zmarłych z powodu infekcji SARS-CoV-2 udało się wykazać, że zakażenie prowadzi do śmierci komórek śródbłonka w mózgu, co skutkuje pojawieniem się w nim "naczyń-duchów" (pustych rurek bez komórek śródbłonka) - piszą naukowcy.
Można to odwrócić
Naukowcy wyjaśnili również, dlaczego komórki umierają. Otóż aktywność wirusa powoduje powstawanie cząsteczek, które niszczą białko o nazwie NEMO kluczowe dla życia komórek śródbłonka.
Zdaniem naukowców opisane uszkodzenie ma dwa główne skutki. Po pierwsze, zaburzenie bariery krew-mózg powoduje mikrokrwawienia, przez co krew dostaje się do miejsc, gdzie nie powinna się znajdować. Po drugie w niektórych miejscach dopływ krwi zostaje zmniejszony, co w ekstremalnych sytuacjach może prowadzić do zgonu.
Badanie wskazuje na szczęście, że ten niebezpieczny stan może być odwracalny.
- Jeśli jednak uzyskane wyniki się potwierdzą, odkrycie wskazywałoby na krytyczny czas choroby, kiedy to uszkodzenia naczyń mogą powodować przyszłe ubytki kognitywne, czy zaburzenia neurologiczne, nawet demencję - twierdzą naukowcy.
- Wiedza o nasileniu infekcji SARS-CoV-2 i jej wpływie na właściwe działanie mózgu jest kluczowa dla jak najlepszej opieki nad pacjentami w nadchodzących latach - podsumował Vincent Prévot dyrektor ds. badań w Inserm.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock