Planetoida Didymos wraz ze swoim księżycem to obiekty klasyfikowane jako stanowiące potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Choć naukowcy z NASA są przekonani, że w najbliższym czasie nie grozi nam kolizja, chcą sprawdzić, czy siłą statku kosmicznego można zmienić orbitę ciała niebieskiego. Już za kilka dni sonda DART rozpocznie swoją misję, która ma dać odpowiedź na to pytanie.
Rozpoczyna się misja sondy Double Asteroid Redirection Test (DART). Rakieta ze statkiem kosmicznym wyruszy w swoją podróż już w środę 24 listopada.
Planetoida z księżycem
Celem misji ma być planetoida Didymos. Jest obiektem zaliczanym do NEO - planetoid bliskich Ziemi. Ma około 780 metrów średnicy. Jej czas obiegu Słońca wynosi dokładnie dwa lata, 40 dni i pięć godzin. To planetoida podwójna - Didymos ma swojego naturalnego satelitę o nazwie Dimorphos. Księżyc Didymosa także nie jest zbyt duży, ma 160 metrów średnicy. Co więcej, planetoidę wraz z księżycem włącza się do grupy PHA, a więc potencjalnie niebezpiecznych asteroid.
To właśnie z tego powodu naukowcy opracowali projekt misji AIDA, której celem jest wysłanie dwóch sond kosmicznych w okolice podwójnej planetoidy. Pierwsza z sond - DART - ma uderzyć w księżyc planetoidy, tak aby sprawdzić, czy statek kosmiczny jest w stanie zmienić kurs potencjalnie zagrażającego nam ciała niebieskiego.
Kolizja planowana na przyszły rok
Naukowcy uspokajają, że nawet jeśli misja się nie powiedzie, ryzyko kolizji planetoidy i Ziemi nie jest duże. Przede wszystkim chcą zmierzyć zmiany w relacji orbitalnej między planetoidą a jej księżycem, co ma pomóc stwierdzić, czy taka taktyka byłaby skuteczna w przypadku bardziej prawdopodobnego zagrożenia dla naszej planety.
Do kolizji DART i Dimorphosa ma dojść pomiędzy 26 września a 1 października 2022 roku. Podwójna planetoida będzie wtedy znajdować się jedynie 11 milionów kilometrów od Ziemi.
DART rozpocznie swoją podróż w przestrzeń kosmiczną z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w pobliżu Lompoc w Kalifornii, dzięki rakiecie SpaceX Falcon 9. Nastąpi to o godzinie 7.20 naszego czasu.
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JHUAPL