Początkowo NASA planowała premierę pierwszych zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba na wtorek, jednak zdecydowała się na lekką zmianę planów. Pierwszy obraz zostanie zaprezentowany już dziś w nocy, podczas specjalnej transmisji z Białego Domu. W wydarzeniu udział weźmie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
NASA poinformowała, że pierwsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie zaprezentowane o godzinie 15 czasu wschodniego, czyli 23 naszego czasu podczas relacji na żywo. Obraz odsłoni sam prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Będzie mu towarzyszył administrator NASA Bill Nelson, który opowie o przedstawionym na nim zjawisku. Wydarzenie będzie transmitowane w sieci.
Premiera kolejnych obrazów została zaplanowana na wtorek na godzinę 10.30 czasu wschodniego (w Polsce będzie wtedy godz. 16.30). Wydarzeniu będą towarzyszyć konferencje prasowe naukowców NASA.
NASA udostępniła listę
Agencja udostępniła ponadto listę obiektów, których obrazy i widma zostaną zaprezentowane. Wybrał je międzynarodowy komitet złożony z przedstawicieli NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) oraz Space Telescope Science Institute (STScI).
Na liście znajdują się: Mgławica Carina (NGC 3372), egzoplaneta WASP-96 b, Mgławica Pierścień Południowy (NGC 3132, znana też jako Rozerwana Ósemka), grupa galaktyk Kwintet Stephana oraz soczewkowanie grawitacyjne SMACS 0723.
Co dokładnie zobaczymy?
Mgławica Carina to jedna z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Znajduje się około 7600 lat świetlnych od nas w kierunku konstelacji Kila. Wiadomo, że jest domem wielu masywnych gwiazd.
WASP-96 jest olbrzymią planetą zbudowaną z gazu, znajdującą się poza Układem Słonecznym. Okrąża gwiazdę odległą o 1150 lat świetlnych od Ziemi, czyniąc to z okresem 3,4 dnia. Masa obiektu to około połowy masy Jowisza, a odkryto go w 2014 roku. W tym przypadku NASA zaprezentuje jego widmo.
Mgławica Pierścień Południowy należy do kategorii mgławic planetarnych. To obłok gazu wokół umierającej gwiazdy. Mgławica ta ma prawie pół roku świetlnego średnicy, a od nas dzieli ją dystans około 2 tysięcy lat świetlnych.
Kwintet Stephana to z kolei dużo bardziej odległy obiekt, znajdujący się 290 milionów lat świetlnych od nas. Jest pierwszą zwartą grupą galaktyk, odkrytą przez Édouarda Stephana w 1877 roku.
W przypadku SMACS 0723 mamy do czynienia ze zjawiskiem soczewkowania grawitacyjnego. Masywna gromada galaktyk powiększa i zaburza światło obiektów znajdujących się za nią, co pozwala na spojrzenie na ekstremalnie dalekie i niezwykle słabe galaktyki.
Czym jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra i będzie prowadził obserwacje w podczerwieni. Jest to projekt realizowany przez NASA, we współpracy z agencjami kosmicznymi ESA i CSA.
Kilka dni temu NASA zaprezentowała testową fotografię, która miała pokazać przedsmak prawdziwych możliwości teleskopu.
Czytaj więcej: NASA pokaże wielobarwne zdjęcia wykonane przez Teleskop Jamesa Webba. Pierwsza fotografia daje przedsmak
Źródło: PAP, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA, CSA, FGS