Pełnia Księżyca - kiedy pełnia w 2021 roku? Co to jest Niebieski Księżyc?

Źródło:
NASA, PWN, Farmers’ Almanac, tvnmeteo.pl
Pełnia Księżyca Żniwiarzy
Pełnia Księżyca ŻniwiarzyKontakt 24
wideo 2/7
Pełnia Księżyca ŻniwiarzyKontakt 24

Pełnia to zjawisko, które fascynuje ludzi. To część cyklu księżycowego, którego ludzie są świadkami co miesiąc. Każda pełnia w roku ma swoją indywidualną nazwę. Sprawdź, czym jest Niebieski Księżyc i Różowy Księżyc.

● Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. ● Każda z pełni, które można obserwować w ciągu roku, ma swoją indywidualną nazwę. ● Co kilka lat pojawia się Niebieski Księżyc.

Pełnia Księżyca

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W czasie pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ jest w pełni oświetlona przez światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona Księżyca nie jest oświetlona w ogóle. Można więc powiedzieć, że jest w nowiu.

Co ile jest pełnia? Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Niebieski Księżyc

Pełnia niebieskiego Księżyca ma miejsce wtedy, gdy dwie pełnie wypadają w jednym miesiącu. To miano nosi wtedy druga w danym miesiącu pełnia. Nie jest to zjawisko zbyt częste, ponieważ cykl faz Księżyca ma średnio 29,5 dnia. Z tego względu w miesiącu kalendarzowym najczęściej jest tylko jedna pełnia. Kiedy będzie Niebieski Księżyc? Najbliższy Niebieski Księżyc będzie można oglądać 31 sierpnia 2023 roku.

Oczywiście wbrew nazwie Księżyc podczas niebieskiej pełni nie ma koloru niebieskiego. To określenie pochodzi od angielskiego „once in a Blue Moon”, co można przetłumaczyć jako „raz od wielkiego dzwonu” lub „od święta”, czyli coś bardzo rzadkiego.

Pełnie Księżyca

Comiesięczne pełnie Księżyca mają swoje tradycyjne nazwy.

Pełnia styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca

Nazwa ta odnosi się do wilków wyjących z głodu po zimie, w której było mało dostępnego jedzenia. Pełnia nazywana ta jest czasami starym księżycem.

Pełnia luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca

Pełnia ta swoją nazwę zawdzięcza ilości śniegu, jaki o tej porze pokrywał ziemię. Był to moment, kiedy leżało go najwięcej. Często z tego powodu plemiona cierpiały głód. Stąd też druga nazwa tej pełni - Księżyc Głodu.

Pełnia śnieżnego księżycaKontakt24

Pełnia marzec - Pełnia Robaczego Księżyca

Nazwa ta pochodzi od dżdżownic, które w tym okresie pojawiają się wraz z pierwszym wiosennym ociepleniem.

Pełnia kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca

Znana również jako Różowy Księżyc. Nie oznacza to jednak, że Księżyc będzie miał tej nocy różowy kolor. Pełnia swoją nazwę zawdzięcza floksom, różowym kwiatom, które w tym okresie porastają Amerykę Północną.

Pełnia maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca

Maj to moment, kiedy kwitnie wiele kwiatów. Z tym właśnie związana jest nazwa tej pełni.

Pełnia Kwiatowego Księżyca Kontakt 24/ Jaga_, LensTravel

Pełnia czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca

Czerwiec to moment, kiedy zbiera się truskawki. Inne nazwy tej pełni to między innymi Różany Księżyc i Gorący Księżyc.

Pełnia lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca

Lipcowa nazwa pełni pochodzi od samców saren, czyli kozłów. W tym okresie zwierzętom tym zaczyna odrastać poroże.

Pełnia sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów

W tym okresie plemiona z Ameryki Północnej obserwowały najobfitsze połowy jesiotrów.

Pełnia Księżyca Jesiotrów
Pełnia Księżyca JesiotrówPełnia Księżyca Jesiotrówmeteo

Pełnia wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów

To ostatnia letnia pełnia Księżyca. Nazywana jest Księżycem Żniwiarzy, Jęczmiennym Księżycem czy Pełnią Zbiorów. Swoje nazwy zawdzięcza zbiorom, które odbywają się w tym okresie.

Pełnia październik - Pełnia Księżyca Myśliwych

Nazwa ta pochodzi z czasów, kiedy po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa. Myśliwi wyruszali wtedy na łowy.

Pełnia listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca

Najczęstszym wytłumaczeniem nazwy tej pełni jest to, że Indianie w tym czasie zastawiali pułapki na bobry. Dzięki czemu mogli przed nadejściem srogich mrozów zdobyć zapas futer. 

Pełnia grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca

Pełnia ta swoją nazwę zawdzięcza zimie, która rozpoczyna się w grudniu.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Kiedy pełnia?

Kiedy jest pełnia? Pełni nie sposób nie zauważyć. Jeżeli noc jest pogodna, to na pewno zwrócisz na nią uwagę. W noc z pełnią tarcza Księżyca jest całkowicie oświetlona przez promienie słoneczne. Co za tym idzie - nocą więcej widać, jest jaśniej.

Pełnia 2021

W 2021 roku pełnie będą miały miejsce 20 października, 19 listopada i 19 grudnia.

Co robić w pełnię Księżyca?

Mówi się, że podczas pełni ludzie są częściej zdenerwowani, łatwiej dochodzi do kłótni, nie jest to więc dobry czas na zaczynanie czegoś nowego. Niektórzy uważają, że podczas pełni warto jest medytować. 

Jak zrobić zdjęcie Księżyca telefonem?

Fotografowanie nieba nocą nie jest najprostszym zadaniem. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach i można próbować „ustrzelić” Księżyc w pełni. 

Najważniejsza jest stabilizacja. Nie trzymaj telefonu w rękach, ustaw go na statywie lub po prostu oprzyj o stabilny obiekt. Dzięki temu zdjęcie nie wyjdzie rozmazane.

Niektóre telefony mają tryb nocny, który automatycznie włącza dłuższy czas naświetlania. Dlatego ważne jest, aby w czasie naświetlania nie poruszać telefonem.

Jeżeli twój telefon nie ma automatycznego trybu nocnego, najpewniej możesz ustawić go ręcznie w trybie profesjonalnym. Tam znajdziesz długość czasu naświetlania.

Udało ci się zrobić zdjęcia Księżyca w pełni? Wyślij je na Kontakt 24!

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: NASA, PWN, Farmers’ Almanac, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Scientific Visualization Studio

Pozostałe wiadomości

W pogodzie nareszcie widać zmiany. Dominująca pod koniec maja cyrkulacja zachodnia, przynosząca fronty atmosferyczne i opady deszczu, powoli zmieni się w południową. Co to oznacza dla naszego zakątka Europy?

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa ma upłynąć pod znakiem niebezpiecznej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na ten dzień. Wynika z niej, że w dziewięciu województwach mogą pojawić się alarmy przed burzami.

Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność

Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro - środa 28.05. W nocy może przelotnie popadać na zachodzie kraju. W ciągu dnia na niebie zobaczymy sporo chmur, które przyniosą deszcz oraz burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 28.05. Nocą lokalnie popada deszcz, w dzień może zagrzmieć

Pogoda na jutro - środa 28.05. Nocą lokalnie popada deszcz, w dzień może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce będzie kształtował wir niżowy Ole. Przyniesie opady deszczu, a także i burze. W weekend temperatura zbliży się do 30 stopni Celsjusza.

Burze powrócą. Co jeszcze przyniosą kolejne dni

Burze powrócą. Co jeszcze przyniosą kolejne dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Źródło:
News Medical, Airqualitynews

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Źródło:
PAP

Trwa erupcja hawajskiego wulkanu Kilauea. Na tle wypływającej z krateru lawy zapozował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. - Spektakularnie wygląda jego erupcja - powiedział Radosław Mróz, prezenter TVN24, który robił zdjęcie.

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Źródło:
Reuters, TVN24, USGS

Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w chilijskim mieście Puerto Varas. Towarzyszący żywiołowi wiatr osiągał w porywach prawie 180 kilometrów na godzinę. W wyniku przejścia żywiołu kilkadziesiąt domów zostało uszkodzonych. Jak podały lokalne media, osiem osób zostało rannych.

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Źródło:
Reuters, infobae.com, lanacion.com

Populacja rysia iberyjskiego, który do niedawna należał do zagrożonych wyginięciem gatunków, jest rekordowa - poinformował portugalski Instytut Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF).

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk