Orbita - z czego się składa i jaki ma kształt?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Orbita Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba widziana znad słonecznego bieguna północnego i z perspektywy Ziemi
Orbita Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba widziana znad słonecznego bieguna północnego i z perspektywy ZiemiNASA's Goddard Space Flight Center
wideo 2/4
Orbita Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba widziana znad słonecznego bieguna północnego i z perspektywy ZiemiNASA's Goddard Space Flight Center

Orbita, czyli tor ciała niebieskiego lub sztucznego satelity, może przybierać różne kształty. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z orbitą eliptyczną, kołową, wydłużoną, paraboliczną czy hiperboliczną, wszystkie składają się z sześciu tzw. elementów Keplera. Po orbicie porusza się także Ziemia oraz sztuczne satelity okołoziemskie, które wykorzystywane są do obserwacji planety.

Orbita to tor ciała niebieskiego i sztucznego satelity. Po orbicie poruszają się planety, komety, planetoidy i inne ciała niebieskie.Orbita składa się z sześciu elementów, tzw. elementów Keplera.Ruch większości planet i ciał w Układzie Słonecznym można opisać prawem powszechnego ciążenia Newtona. 

Co to jest orbita i z czego się składa?

Orbitę zdefiniować można najprościej jako tor ciała niebieskiego lub sztucznego satelity, które poruszają się pod wpływem siły grawitacji. To właśnie po orbicie poruszają się planety, komety, planetoidy i inne ciała niebieskie. Orbity to także tor ruchu księżyców.

Orbity mogą mieć różne kształty: eliptyczne, kołowe, wydłużone, paraboliczne, hiperboliczne. Bez względu na swój kształt zawsze składają się one z sześciu elementów. Do tzw. elementów Keplera zalicza się:

– nachylenie płaszczyzny orbity – „i” – długość węzła wstępującego – „Ω” – mimośród lub stopień odchylenia od obwodu – „e” – połowa najdłuższej średnicy, czyli półoś wielka – „a” – peryhelium lub parametr peryhelium, kąt od węzła wstępującego do peryhelium – „ω” – średnia anomalia epoki lub ułamek upływającego czasu, które wyrażona jest za pomocą kąta – „M0”.

 Za pomocą powyższych elementów opisane są poszczególne cechy orbity:

– „e” i „a” opisują kształt i rozmiar; – „i” i „Ω” opisują położenie płaszczyzny w przestrzeni; – „M0” i „ω” opisują orientację orbity w płaszczyźnie i położenie ciała niebieskiego na orbicie.

Prawo Newtona i ogólna teoria względności

Ruch większości planet Układu Słonecznego można opisać dzięki prawu powszechnego ciążenia Newtona. Zakłada ono, że każdy obiekt we wszechświecie przyciąga każdy inny z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalną do kwadratu odległości między ich środkami. Newton wykazał zatem, że ruchem ciał niebieskich rządzą te same zasady, co ruchem na Ziemi, a im większe ciało, tym silniejsze jego przyciąganie. 

Jeżeli mamy do czynienia z masami położonymi blisko siebie lub poruszającymi się bardzo szybko, wówczas zastosowanie ma teoria względności Alberta Einsteina. 

Orbita ziemska i orbity okołoziemskie

Ziemia – tak, jak inne planety w Układzie Słonecznym – porusza się po orbicie wokół Słońca. Orbita ziemska ma nieco eliptyczny kształt, a czas, jaki zajmuje Ziemi całe jej przemierzenie, wynosi 365 dni. Od orbity ziemskiej należy odróżnić pojęcie orbit okołoziemskich, czyli orbit, który wykorzystywane są przez sztuczne satelity do prowadzenia obserwacji. Z uwagi na wysokość nad powierzchnią Ziemi wyróżnia się następujące rodzaje orbit okołoziemskich:

– orbity niskie tzw. LEO, – orbity średnie tzw. MEO, – orbita geostacjonarna tzw. GEO.

Dodatkowo w niektórych publikacjach można spotkać się także z wyróżnieniem orbit silnie eliptycznych HEO, czyli Highly Elliptical Orbit. Orbity te mają perygeum, czyli punkt najbliższy Ziemi, na około 500 km od niej, a apogeum wynosi 35786 km. Orbity typu HEO służą do opracowania systemu satelitarnego dla wydzielonego obszaru Ziemi. 

Orbity niskie LEO

LEO, czyli Low Earth Orbit, to kołowe lub eliptyczne orbity, które znajdują się od 200 do 2000 km nad powierzchnią Ziemi. Ich zakres wyznaczany jest z jednej strony przez gęstość atmosfery, a z drugiej przez strefy silnej radiacji, tzw. strefy Van Allena. To właśnie na orbitach LEO znajduje się większość sztucznych satelitów, statków kosmicznych i stacji orbitalnych. Niskie orbity używane są m.in. do przesyłania danych takich jak poczta e-mail, czy wideokonferencje.  

Orbity średnie MEO

MEO, czyli Medium Earth Orbit, nazywane też ICO, czyli Intermedium Circular Orbit, to orbity kołowe położone od 2000 do 35786 km, czyli orbity geostacjonarnej. Satelity na orbitach średnich wykorzystywane są na ogół w nawigacji, a także obejmują obszary biegunów – północnego i południowego.

Orbita geostacjonarna GEO

GEO, czyli Geostationary Earth Orbit, to orbita kołowa, która zawarta jest w płaszczyźnie równika. Znajduje się ona na wysokości 35 786 km nad równikiem, czyli 42 160 km od środka Ziemi. Orbita geostacjonarna wykorzystywana jest przede wszystkim do celów telekomunikacyjnych, meteorologicznych i telefonii satelitarnej. Znajdują się na niej także satelity SBAS, które wspomagają system GPS. 

Koncepcję orbity geostacjonarnej spopularyzował Arthur Clarke, który w 1945 roku opublikował artykuł, w którym spekulował na temat możliwości umieszczenia na orbicie geostacjonarnej satelit i wykorzystaniu ich w celach telekomunikacyjnych. Co ciekawe, Arthur Clarke znany był przede wszystkim jako pisarz fantastycznonaukowy. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ssd.jpl.nasa.gov

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli czwartek, 5.12. W nocy popada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Pojawią się też liczne zamglenia i mgły. W dzień również popada, a termometry wskażą maksymalnie 4 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 5.12. Noc z  opadami i zamgleniami, za dnia ciąg dalszy opadów

Pogoda na jutro - czwartek, 5.12. Noc z opadami i zamgleniami, za dnia ciąg dalszy opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce kształtować będą niże. Przyniosą opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. - Możliwy jest efekt ataku zimy - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

"Możliwy jest efekt ataku zimy". Jak długo potrwa

"Możliwy jest efekt ataku zimy". Jak długo potrwa

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Po opadach drogi i chodniki mogą zrobić się bardzo śliskie. Z prognozy zagrożeń wynika, że w kolejnych dniach spodziewane są obfite opady śniegu i opady marznące. Poza tym mocno powieje.

Uwaga, drogi będą śliskie. W kolejnych dniach mocno sypnie śniegiem. IMGW ostrzega

Uwaga, drogi będą śliskie. W kolejnych dniach mocno sypnie śniegiem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Inżynierowie NASA przywrócili kontakt z bezzałogową sondą kosmiczną Voyager 1. Nie wiadomo jednak, jak długo statek będzie przesyłał dane. - Moc obu Voyagerów się wyczerpuje - powiedział Kareem Badaruddin, kierownik misji Voyager.

Przywrócono kontakt z Voyagerem 1

Przywrócono kontakt z Voyagerem 1

Źródło:
CNN

Prezydent elekt USA Donald Trump w środę ogłosił, że przyszłym szefem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zostanie Jared Isaacman. Dyrektor generalny firmy Shift4 Payments to bliski współpracownik Elona Muska, założyciela SpaceX.

Trump wskazał przyszłego szefa NASA

Trump wskazał przyszłego szefa NASA

Źródło:
Reuters

Jeden z najbardziej bioróżnorodnych rezerwatów przyrody w Europie - Park Narodowy Albufera w Hiszpanii - został zaśmiecony tonami plastikowych śmieci, wrakami samochodów i produktami farmaceutycznymi. Odpady są związane z powodziami, które nawiedziły Walencję.

Śmieci z powodzi dotarły do niezwykle cennego rezerwatu przyrody

Śmieci z powodzi dotarły do niezwykle cennego rezerwatu przyrody

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? Według najnowszych prognoz czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O przewidywaniach ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tajlandia zmaga się z falą powodzi wywołaną przez ulewne opady deszczu monsunowego. Najnowsze informacje mówią o 29 ofiarach śmiertelnych i dziesiątkach tysięcy ewakuowanych. Trudna sytuacja wystąpiła również w Malezji, gdzie rosną obawy o wybuch epidemii chorób zakaźnych.

Powodzie w Tajlandii i Malezji. Dziesiątki ofiar i obawy o wybuch epidemii

Powodzie w Tajlandii i Malezji. Dziesiątki ofiar i obawy o wybuch epidemii

Źródło:
AFP, Reuters

Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle zamarzających górskich stawów. Służby ostrzegają, że lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

"Nie wchodzić pod żadnym pozorem". Apel do turystów

"Nie wchodzić pod żadnym pozorem". Apel do turystów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lekarze pod powieką u 41-letniej kobiety z Pekinu znaleźli nicienie, czyli pasożytnicze organizmy powodujące telazjozę. To groźna choroba, która najczęściej występuje u zwierząt. Objawia się między innymi obrzękiem i swędzeniem oka, a w ciężkich przypadkach może doprowadzić do ślepoty.

W jej oku zalęgły się robaki

W jej oku zalęgły się robaki

Źródło:
LiveScience

Zaplanowany na środę start misji Proba-3 został odwołany. Po raz pierwszy zostaną wykorzystane w niej dwa satelity poruszające się w precyzyjnej formacji. W tworzeniu tej badawczo-eksperymentalnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej wzięło udział siedem polskich firm i instytucji.

"Wykryto problem". Start przełomowej misji przełożony

"Wykryto problem". Start przełomowej misji przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zespół naukowców odkrył głęboko ukrytą wodę w stanie ciekłym w wiecznie zamarzniętym Jeziorze Enigma na Antarktydzie. Dotąd sądzono, że ten naturalny zbiornik jest całkowicie skuty lodem.

Myśleli, że jest kompletnie zamarznięte. To odkrycie zaskoczyło naukowców

Myśleli, że jest kompletnie zamarznięte. To odkrycie zaskoczyło naukowców

Źródło:
Cosmos Magazine, Nature

W znajdującym się poza Układem Słonecznym nietypowym układzie z planetami o bardzo niskiej gęstości znajduje się czwarty obiekt - wynika z obserwacji amerykańskich naukowców. Dzieli je od nas odległość około 2600 lat świetlnych.

Planety jak wata cukrowa. Odkryto kolejną

Planety jak wata cukrowa. Odkryto kolejną

Źródło:
PAP

Chwile grozy przeżył snowboardzista, który zjeżdżał ze stoku w stanie New Hampshire na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. W trakcie jego przejazdu na zboczu góry Waszyngtona powstała niewielka lawina, która niebezpiecznie zbliżała się do mężczyzny. Cała sytuacja została uchwycona na nagraniu.

Snowboardzista zjeżdża ze stoku, za nim sunie lawina. Nagranie

Snowboardzista zjeżdża ze stoku, za nim sunie lawina. Nagranie

Źródło:
CNN, WMUR

W kilku miastach amerykańskiego stanu Karolina Północna pierwszy raz od ponad trzech lat spadł śnieg. Choć opady były bardzo małe, to i tak doprowadziły do znacznych utrudnień na drogach i wpłynęły na codzienne życie mieszkańców.

Ostatni raz śnieg spadł tu ponad 1000 dni temu

Ostatni raz śnieg spadł tu ponad 1000 dni temu

Źródło:
wral.com, tvnmeteo.pl

Ratownicy w hrabstwie Westmoreland w Pensylwanii przeczesywali we wtorek zapadlisko w poszukiwaniu kobiety. 64-latka szukała swojego kota i według policji prawdopodobnie wpadła do leja krasowego.

Szukała kota, miała wpaść do dziury w ziemi

Szukała kota, miała wpaść do dziury w ziemi

Źródło:
CBS News, Reuters

Pogoda na dziś, czyli na środę 4.12. Dzień zapowiada się pochmurno, a w wielu regionach będzie towarzyszył nam deszcz lub deszcz ze śniegiem. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa 4.12. Chłodno i nieprzyjemnie, lokalnie popada deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - środa 4.12. Chłodno i nieprzyjemnie, lokalnie popada deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wejście asteroidy C0WECP5 w ziemską atmosferę zostało uchwycone na nagraniach naocznych świadków. Jej spaleniu się w atmosferze towarzyszyła jasna kula ognia. To jeden z nielicznych obiektów, o którego wejściu w atmosferę dowiedzieliśmy się na tyle wcześnie, by na niego "zapolować".

Asteroida, którą odkryto we wtorek, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Asteroida, którą odkryto we wtorek, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją we wtorek rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją we wtorek rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Statek VSG Glory zatonął we wtorek w pobliżu rafy koralowej na wodach Morza Czerwonego. Jednostka uległa uszkodzeniu pod koniec listopada, doszło do wycieku oleju. Rząd Egiptu zapewnia, że większość szkodliwych substancji została zabezpieczona, ale istnieje ryzyko, że ich pozostałości mogą zatruć wrażliwe rafy.

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Źródło:
PAP, Marine Traffic

Do karambolu z udziałem 17 pojazdów doszło podczas śnieżycy na autostradzie w stanie Michigan. Jak podały lokalne media, jedna osoba jest w stanie krytycznym. Intensywne opady śniegu nawiedzają północno-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Źródło:
NBC Chicago, Mlive Michigan, tvnmeteo.pl

Tegoroczna jesień meteorologiczna była najcieplejsza w historii Japonii. Jak podali tamtejsi eksperci, średnia temperatura powietrza od września do listopada była o 1,97 stopnia wyższa niż średnio. Nie pozostało to bez wpływu na przyrodę.

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Źródło:
The Japan Times

Trzech wspinaczy zaginęło podczas zdobywania najwyższego szczytu Nowej Zelandii - Góry Cooka. Ekipy ratunkowe znalazły sprzęt, który najprawdopodobniej należał do mężczyzn - podała we wtorek nowozelandzka policja.

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach wywołanych przez deszcze monsunowe na południu Tajlandii - poinformował we wtorek dziennik "Bangkok Post". W 10 prowincjach kraju poszkodowanych zostało ponad 660 tysięcy gospodarstw domowych. W wyniku żywiołu w sąsiedniej Malezji życie straciło co najmniej sześć osób.

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP

Na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii doszło do awarii instalacji wodnej. W wyniku pęknięcia rury zalana została serwerownia, która gromadzi dane pozyskane z satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Naukowcy z NASA nie będą w stanie przetwarzać wielu informacji dotyczących aktywności Słońca - pisze portal space.com.

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Źródło:
space.com

Czy na Wenus kiedykolwiek mogły istnieć warunki do podtrzymywania życia? Najnowsze badania wskazują, że raczej było to niemożliwe - na planecie po prostu jest zbyt mało wody. Jej obecny brak w atmosferze świadczy o tym, że raczej nigdy nie było jej wystarczająco dużo, by wypełnić oceany.

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Źródło:
Reuters, University of Cambridge

Stado grindwali utknęło w płytkiej zatoce Golden Bay, położonej na północny zachód od Zatoki Tasmana w Nowej Zelandii. Ssakom morskim rzucili się na pomoc mieszkańcy i wolontariusze lokalnej organizacji pozarządowej. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować.

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

Źródło:
Reuters, nzherald.co.nz

Grupa naukowców rozpoczęła sekcję zwłok dziobowala łopatozębnego - najrzadszego walenia na świecie. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy eksperci mają do czynienia z pełnym, znajdującym się w niemal idealnym stanie okazem.

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Źródło:
phsy.org, ABC Australia, Departament Of Conservation Te Papa Atawhai

Jedno z głównych składowisk odpadów z powodzi w Walencji jest niebezpieczne dla wód gruntowych. Na terenie starej kopalni gliny, gdzie przewożone są zniszczone samochody, utworzył się naturalny zbiornik. Ciecze z pojazdów mogą mieszać się tam z wodami, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i przyrody.

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzech wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Bora w Grecji. Na wyspach Rodos i Limnos wprowadzono stan nadzwyczajny po powodziach i osuwiskach, do jakich doszło w weekend. Trwa liczenie strat i sprzątanie skutków żywiołu.

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, greekreporter.com

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl