Znaleziono nową czarną dziurę najbliższą Ziemi

Źródło:
space.com
Znaleziono nową czarną dziurę najbliższą Ziemi
Znaleziono nową czarną dziurę najbliższą ZiemiInternational Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/N. Bartmann
wideo 2/14
Znaleziono nową czarną dziurę najbliższą ZiemiInternational Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/N. Bartmann

Jak donoszą najnowsze badania, zaledwie 1560 lat świetlnych od Ziemi znajduje się czarna dziura. To niemal dwa razy mniejsza odległość, niż w przypadku poprzedniej najbliższej nam czarnej dziury. Jak wykazały analizy, może być około 10 razy masywniejsza od naszego Słońca i tworzy układ podwójny z gwiazdą.

Czarną dziurę nazwano Gaia BH1. Znajduje się ona w układzie podwójnym o takiej samej nazwie, którego drugim członkiem jest gwiazda podobna do Słońca. Oddalone są od siebie mniej więcej na podobną odległość, co Ziemia i nasza dzienna gwiazda. Właśnie z tego powodu Gaia BH1 jest tak wyjątkowa.

- Chociaż było wiele przypuszczeń o istnieniu takich układów, prawie wszystkie te doniesienia zostały później obalone - stwierdził główny autor badania Kareem El-Badry z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Massachusetts i Max Planck Institute for Astronomy w Niemczech. - Jest to pierwsze jednoznaczne wykrycie w naszej galaktyce gwiazdy podobnej do Słońca na szerokiej orbicie wokół czarnej dziury o masie gwiazdowej - dodał naukowiec.

Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society".

Trudno je dostrzec

Astronomowie twierdzą, że w Drodze Mlecznej może skrywać się około 100 milionów czarnych dziur tego typu. Ponieważ nie mają znacznych rozmiarów, są stosunkowo trudne do wykrycia. Te, które są łatwiejsze do zobaczenia, to zwykle obiekty, które wciągają materiał z towarzyszącej im gwiazdy w dysk akrecyjny. Krążący pył i gaz emitują promieniowane X, a to jest możliwe do zaobserwowania przez niektóre potężne teleskopy.

Jednak nie wszystkie czarne dziury o masie gwiazdowej, które mają swoje układy podwójne, są aktywne. Znalezienie tych uśpionych obiektów jest jeszcze trudniejsze i wymaga bardziej skomplikowanych metod poszukiwawczych. Z jednej z takich technik skorzystano, by odkryć Gaia BH1.

Czarna dziuraPAP

Czarna dziura z gwiazdą

Naukowcy przejrzeli dane, które dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zebrała sonda Gaia. Na co dzień urządzenie obserwuje pozycje, prędkości i trajektorie około dwóch milionów gwiazd naszej galaktyki. Jednym z obserwowanych przez nią obiektów była właśnie gwiazda towarzysząca nowo odkrytej czarnej dziurze. Jej ruch wydał się zaskakujący, wskazywał, że oddziałuje na nią masywny i niewidoczny obiekt.

Pomiary sondy sugerowały, że czarna dziura może przyciągać ją grawitacyjnie, ale naukowcy potrzebowali większej ilości danych, by się upewnić. Dlatego zbadali gwiazdę dzięki kilku instrumentom naziemnym, takim jak teleskopy Kecka, Magellana czy MPG/ESO.

Wokół najbliższej Ziemi czarnej dziury krąży gwiazda podobna do Słońca
Wokół najbliższej Ziemi czarnej dziury krąży gwiazda podobna do SłońcaT. Müller (MPIA), PanSTARRS DR1 (K. C. Chambers et al. 2016), ESA/Gaia/DPAC

Po połączeniu i analizie wszystkich danych, zespół mógł oszacować wymiary układu. Jak ustalili, niewidoczny obiekt to czarna dziura o masie 10 Słońc, która okrąża środek masy układu mniej więcej raz na 186 dni ziemskich.

- Nasze obserwacje uzupełniające potwierdziły ponad wszelką wątpliwość, że układ podwójny zawiera normalną gwiazdę i przynajmniej jedną uśpioną czarną dziurę - mówił El-Badry. - Nie mogliśmy znaleźć żadnego wiarygodnego scenariusza astrofizycznego, który mógłby wyjaśnić obserwowaną orbitę układu i który nie mówił o istnieniu przynajmniej jednej czarnej dziury - dodał.

Badacze wyjaśnili, że gdyby drugie ciało niebieskie w tym układzie było na przykład gwiazdą, byłoby dużo łatwiejsze do wykrycia poprzez emitowane światło.

Gaia BH1 - wizja artystycznaInternational Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine/M. Zamani

Nie wiadomo, dlaczego mają takie pozycje

Gaia BH1 jest intrygująca, nie tylko dlatego, że jest stosunkowo blisko nas. Zespół badawczy wciąż zastanawia się nad tym, co sprawiło, że gwiazda i czarna dziura znalazły się tak blisko siebie. Masa drugiego z obiektów świadczy o tym, że gwiazda, która umarła i dała jej początek, musiała być ogromna - o wielkości co najmniej 20 Słońc. Takie olbrzymy istnieją dość krótko - tylko przez kilka milionów lat, a zanim umrą, zaczynają gwałtownie się rozszerzać. Według modelowania, taki proces najprawdopodobniej zniszczyłby towarzyszącą gwiazdę. Gdyby jednak udałoby się jej przetrwać, orbita, po której krąży, byłaby znacznie mniejsza.

- To interesujące, że tego systemu nie sposób wyjaśnić poprzez standardowe modele ewolucji binarnej. Stawia to wiele pytań dotyczących kształtowania się tego układu oraz tego, jak wiele czarnych dziur może tam być uśpionych - powiedział El-Badry.

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine/M. Zamani

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach zapanuje bardziej wiosenna aura niż zimowa. Przed nami prawdziwa eksplozja ciepła, we wtorek termometry mogą pokazać nawet 13 stopni Celsjusza.

Będzie ciepło, ale u niektórych spadnie deszcz. Pogoda na pięć dni

Będzie ciepło, ale u niektórych spadnie deszcz. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Na terenie dwóch województw obowiązują nawet alarmy drugiego stopnia. Miejscami niebezpieczne warunki utrzymają się przez całą noc.

Pomarańczowe ostrzeżenia IMGW. Niebezpiecznie przez całą noc

Pomarańczowe ostrzeżenia IMGW. Niebezpiecznie przez całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Naukowcy odkryli superenzym, który wpływa na poziom testosteronu u batalionów. Samce tego gatunku ptaka mogą pochwalić się unikatową dla królestwa zwierząt strategią lęgową. Odkrycie może w przyszłości pomóc także niektórym ludziom.

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

Źródło:
Simon Fraser University, Jestem na Ptak

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały w sobotę osoby przebywające na terenie części trzech południowych województw.

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli niedzielę, 26.01. W całym kraju będzie pochmurno, jedynie w niektórych miejscach przydadzą się parasole. Noc przyniesie również silny wiatr w górach, którego porywy mogą się sięgać 80 kilometrów na godzinę. Temperatura minimalna wyniesie od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela, 26.01. Wietrzna noc na południu kraju

Pogoda na jutro - niedziela, 26.01. Wietrzna noc na południu kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn prawdopodobnie była najsilniejszym tego typu zjawiskiem, jakie uderzyło w Wyspy Brytyjskie od dekady. Wiatr rozpędzający się do ponad 180 kilometrów na godzinę spowodował poważne szkody w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Zginęła jedna osoba, a prawie milion gospodarstw domowych pozostaje bez prądu.

Najsilniejsza burza od co najmniej dekady. Prądu może nie być ponad tydzień

Najsilniejsza burza od co najmniej dekady. Prądu może nie być ponad tydzień

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, The Irish Times

W Karolinie Południowej potwierdzono znalezienie i złapanie ostatnich czterech małp, które w listopadzie ubiegłego roku uciekły z laboratorium w mieście Yemassee. Stan zdrowia zwierząt jest dobry, mimo że region ten niedawno nawiedziła burza śnieżna.

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Źródło:
ABC News, AP

Najbardziej samotny nietoperz w Wielkiej Brytanii może już wkrótce znaleźć partnerkę. Samiec nocka dużego przez wiele lat uznawany był za jedynego przedstawiciela swojego gatunku na Wyspach. W styczniu badaczom udało się zaobserwować samicę tego gatunku, pierwszą od lat 80. ubiegłego wieku.

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

Źródło:
The Guardian, Bat Conservation Trust, Ziemia Międzyrzecka

Mieszkanka Florydy twierdzi, że w trakcie pobytu na wyspach Turks i Caicos znalazła szczątki Starshipa, megarakiety SpaceX, która eksplodowała krótko po starcie w ubiegłym tygodniu. Po tym jak opublikowała w sieci zdjęcia spalonych części maszyny, wiele osób zgłosiło się do niej z chęcią ich zakupu.

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Źródło:
CNN, FOX35, News Miami

Gwałtowne burze przeszły w piątek przez brazylijskie Sao Paulo. Nawałnicom towarzyszył ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Zalane zostały ulice i stacje metra. 

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Źródło:
ENEX, metropoles.com

Wody wyrzuciły na plażę położoną na północy Chile tysiące martwych ryb. Lokalne władze zarządziły sprzątanie, ponieważ rozkładające się zwłoki mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Źródło:
Reuters, soychile.cl

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt - na taki pomysł wpadł jeden z nowojorskich radnych. Mieszkańcy mogliby liczyć na płatny urlop, gdyby na przykład ich pupil zachorował i musieliby się nim zaopiekować czy zabrać do weterynarza.

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Źródło:
Reuters

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP