Sharpless z drugim Noblem. Jest tylko pięć takich osób

Autor:
as
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, K. Barry Sharpless, dołączył do elitarnego grona naukowców, którzy zdobyli tę nagrodę dwukrotnie. Poprzednio docenione zostały jego badania nad katalizatorami chiralnymi w reakcjach utleniania.

Amerykanin K. Barry Sharpless otrzymał Nobla już po raz drugi. Po raz pierwszy został on nagrodzony w dziedzinie chemii w 2001 roku. Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła wtedy jego badania nad asymetryczną katalizą reakcji utleniania. Również wtedy nagroda została przyznana trzem naukowcom - jej druga część powędrowała do Williama S. Knowlesa i Ryoji'ego Noyoriego za badania nad reakcjami uwodorniania.

Pięciu naukowców w historii

Poza Sharplessem w elitarnym gronie zdobywców podwójnego Nobla znajduje się jeszcze czterech innych naukowców. Są to John Bardeen, Marie Skłodowska-Curie, Linus Pauling i Frederick Sanger. Polska badaczka została wyróżniona Nagrodą Nobla z fizyki w 1903 roku, wraz ze swoim mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem. W 1911 roku została ponownie nagrodzona w dziedzinie chemii.

81-letni podwójny noblista obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem kalifornijskiego instytutu Scripps Research w La Jolla. To również on ukuł pojęcie chemii "klik".

Autor:as

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/NobelPrize

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości