Rzadkie, "aktywne" asteroidy z Układu Słonecznego zostały znalezione przez astronomów amatorów. Udało im się zidentyfikować piętnaście obiektów, które posiadają ogony lub pyłowo-gazowe "atmosfery". Zdaniem naukowców, badanie tych ciał niebieskich może poszerzyć naszą wiedzę o ewolucji Układu Słonecznego.
Nie wszystkie asteroidy są prostymi, skalnymi lub metalicznymi bryłami. W rzadkich przypadkach ciała te posiadają ogony, niczym komety, lub pyłowo-gazowe "atmosfery" nazywane komami - takie asteroidy określamy mianem "aktywnych". Na łamach czasopisma "The Astronomical Journal" ukazało się badanie opisujące aż 15 takich obiektów, na dodatek zidentyfikowanych w ramach niezwykłej inicjatywy.
Rzadkie i pełne tajemnic
W poszukiwaniach aktywnych asteroid wzięło udział 8300 uczestników programu NASA Active Asteroids. Astronomowie amatorzy przejrzeli ponad 430 tysięcy zdjęć wykonanych za pomocą teleskopu Victora M. Blanco w Chile. W ramach projektu ogłoszono odkrycie aktywności piętnastu asteroid, a dziewięciu odkrywców zostało wymienionych jako współautorzy badania.
- Dla astronoma amatora takiego jak ja to spełnienie marzeń - powiedział Virgilio Gonano z Udine we Włoszech, współautor analizy. - Gratulacje dla całej ekipy projektu i towarzyszy, którzy również przeglądają zdjęcia - dodał.
Jak wyjaśnili naukowcy, badanie tych rzadkich obiektów pozwala nam poznać nowe fakty o powstawaniu i ewolucji Układu Słonecznego, w tym o pochodzeniu wody na Ziemi. Znajomość aktywnych asteroid może przydać się również w przyszłej eksploracji kosmosu - zasoby lodu, które powodują tworzenie się ogonów asteroid, mogą posłużyć do wytworzenia paliwa rakietowego lub tlenu do oddychania.
Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA/K. Meech/J. Kleyna/O. Hainaut/L. Calçada