Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.
Dno morskie jest usiane górami podobnie jak powierzchnia lądów, ale ich odkrycie bywa wyzwaniem. Mimo trudności warto jest je badać - dostarczają one informacji na temat procesów zachodzących głęboko poniżej tafli oceanów, a także dają nam wgląd w życie morskich stworzeń. Jedną z nich udało się odkryć naukowcom z fundacji Schmidt Ocean Institute.
"Wiele mamy jeszcze do odkrycia"
Jak poinformowali badacze, nowo odkryty szczyt mierzy 1600 metrów - jest on prawie dwukrotnie wyższy niż Burdż Chalifa z Dubaju, najwyższy budynek świata. Podwodna góra zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych i znajduje się 2400 metrów poniżej poziomu morza. Szczyt został odkryty 84 mile morskie poza strefą ekonomiczną Gwatemali na Oceanie Spokojnym. Eksperci ds. hydrografii potwierdzili, że obiekt dotychczas nie znajdował się w bazach topografii dna morskiego.
- Góra podwodna o wysokości ponad 1,5 kilometra, która do tej pory była ukryta pod falami, dobitnie pokazuje, jak wiele mamy jeszcze do odkrycia - powiedziała doktor Jyotika Virmani, dyrektorka techniczna fundacji. - Kompletna mapa dna morskiego to klucz do zrozumienia, jak funkcjonują nasze oceany. To ekscytujące, że żyjemy w erze, w której technologia pozwala nam zobaczyć te niesamowite części naszej planety po raz pierwszy - dodała.
Góry morskie są ważne z punktu widzenia bioróżnorodności, zapewniając powierzchnie dla koralowców głębinowych, gąbek i wielu bezkręgowców. Według szacunków amerykańskiej Krajowej Administracji Mórz i Oceanów, może wciąż istnieć ponad 100 tysięcy nieznanych gór podwodnych o wysokości ponad kilometra. Dokładniejsze mapy dna ułatwią badania naukowe, dając nam jednocześnie lepszy wgląd w podwodne procesy geologiczne.
Dno pełne tajemnic
To nie pierwsze odkrycie, jakiego dokonał zespół Schmidt Ocean Institute. Do tej pory naukowcom udało się zmapować dwie niezbadane góry podwodne w Rezerwacie Morskim Wysp Galapagos, trzy pola kominów hydrotermalnych, ekosystem pod kominami hydrotermalnymi oraz dwie dziewicze zimnowodne rafy koralowe.
- Podczas każdej wyprawy odkrywaliśmy to, co nieoczekiwane, budzące podziw, nowe - powiedziała Wendy Schmidt, współzałożycielka i prezes fundacji. - Chociaż dzięki coraz szybszemu tempu odkryć jest tak wiele nowych rzeczy, które udało nam się poznać, nasz ocean wciąż kryje wiele tajemnic. Jesteśmy podekscytowani, że możemy kontynuować jego eksplorację - dodała.
Źródło: Schmidt Ocean Institute
Źródło zdjęcia głównego: Schmidt Ocean Institute