Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus opanowuje nowe tereny. To efekt zmian klimatu

Źródło:
University of East Anglia, PAP, medonet.pl, tvnmeteo.pl
Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus
Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus TVN 24
wideo 2/15
Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus TVN 24

"Mięsożerna" bakteria Vibrio vulnificus, powodująca martwicę tkanek, może wkrótce rozszerzyć zasięg swego występowania na kolejne regiony. Badania wskazują, że nowe przypadki pojawiają się coraz dalej na północ. Jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, do końca XXI wieku bakteria może opanować całe wschodnie wybrzeże USA. Czy takie patogeny zagrażają także kąpiącym się w Bałtyku?

Bakterie Vibrio vulnificus bytują w ciepłych, płytkich wodach przybrzeżnych, w tym w ujściach rzek. Patogeny te mogą zainfekować drobne rany podczas kontaktu z wodą morską, a po dostaniu się do organizmu szybko rozprzestrzeniają się po całym ciele. Wydzielane przez nie związki chemiczne doprowadzają do martwicy tkanek, szczególnie tułowia i kończyn. W skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja, a nieleczona infekcja prowadzi do śmierci.

Liczba zakażeń w Stanach Zjednoczonych rośnie z roku na rok, a jak pokazuje badanie, którego wyniki opublikowano właśnie na łamach czasopisma "Scientific Reports", już wkrótce mogą one być liczone w setkach.

Niebezpieczeństwo na całym wybrzeżu USA

Międzynarodowa grupa naukowców przeanalizowała przypadki występowania zakażeń V. vulnificus wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, skupiając się na liczbie przypadków i miejscach zachorowań. Następnie badacze skorzystali z modeli klimatycznych, by przewidzieć, jak w przyszłości rozszerzy się zasięg występowania patogenu.

Ze zgromadzonych przez nich danych wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba zakażeń V. vulnificus w badanym regionie wzrosła z 10 przypadków rocznie do 80. Co więcej, do zachorowań dochodzi coraz dalej na północ. W latach 80. ubiegłego wieku były one ograniczone właściwie tylko do Zatoki Meksykańskiej i południowej części wschodniego wybrzeża, obecnie przypadki pojawiają się już na północ od Filadelfii, bardzo blisko Nowego Jorku.

- Infekcje V. vulnificus będą rozszerzać się dalej na północ, ale to, jak daleko, będzie zależało od stopnia ocieplenia, a zatem od emisji gazów cieplarnianych - wyjaśniła Elizabeth Archer z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, główna autorka badania. - Jeśli (emisje gazów - red.) utrzymają się na niskim poziomie, wówczas patogeny sięgną Connecticut. Jeśli jednak będą wysokie, zakażenia mogą wystąpić w każdym stanie na wschodnim wybrzeżu. Do końca XXI wieku przewidujemy, że każdego roku może być zgłaszanych 140-200 przypadków - poinformowała naukowczyni.

Vibrio vulnificus, kultura laboratoryjnaShutterstock

Świadomość i profilaktyka

Archer tłumaczyła, że uzyskane wyniki pokazują, jak ważna jest świadomość zagrożenia. Szybkie działanie w momencie wystąpienia objawów może bowiem zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Plażowicze mogliby być informowani o zagrożeniu za pośrednictwem systemów wczesnego ostrzegania oraz odpowiedniego oznakowania wybrzeża.

- Obserwacja, że przypadki V. vulnificus rozszerzyły się na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wskazuje na wpływ, jaki zmiany klimatyczne już mają na ludzkie zdrowie - wyjaśnił Iain Lake z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, współautor analizy. - Wiedza o tym, gdzie w przyszłości mogą wystąpić przypadki zakażeń, będzie cenna dla służb medycznych - potwierdził.

Jak dodała Archer, negatywne skutki emisji gazów cieplarnianych mogą być szczególnie odczuwalne na wybrzeżach, które stanowią główną granicę między naturalnymi ekosystemami a populacjami ludzkimi. To w tych strefach rozwija się najwięcej niebezpiecznych patogenów.

Adam Ziemienowicz/PAP

Bakterie vibrio w Bałtyku

Rzadkie jak dotąd przypadki zakażenia bakterią V. vulnificus odnotowywano też w Bałtyku. O najpoważniejszym media pisały we wrześniu 2021 roku. Do zdarzenia doszło kilkanaście kilometrów od Świnoujścia. 30-letni mieszkaniec Międzyzdrojów w ciężkim stanie trafił na OIOM szczecińskiego szpitala. - Ocieplenie wody Bałtyku, które następuje najszybciej ze wszystkich tego typu zbiorników na świecie, wraz z coraz niższym zasoleniem sprzyja namnażaniu się przecinkowców, szczególnie gdy temperatura wody przekracza 20 stopni C. - tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, w rozmowie z serwisem medonet.pl.

Zagrożenie przecinkowcami z rodzaju vibrio było jednym z tematów, którym uwagę poświęcili autorzy międzynarodowego raportu "Związek między zmianą klimatu a chorobami zakaźnymi". W opracowaniu podkreślono, że mogą one występować w Bałtyku i powodować zapalenie żołądka oraz jelit, a także zakażenia ran i posocznicę. W 2018 r. - podano - było aż 107 dni na wybrzeżu Bałtyku odpowiednich dla rozwoju różnych szczepów vibrio.

- Jeśli wzrośnie średnia temperatura powietrza w danym regionie, to następuje też ocieplanie się wód powierzchniowych. Gdy mamy zatem kilka lub kilkanaście dni z bardzo wysoką temperaturą powietrza, wzrasta temperatura wody. W takiej wodzie mogą się pojawić bakterie i wirusy bardziej dostosowane do warunków cieplejszych - wyjaśniała w rozmowie z PAP doktor Aneta Afelt, jedna z autorek raportu.

Przed tzw. wibriozą ostrzegają polskie służby sanitarne. "W przypadku posiadania nawet niewielkich ran czy skaleczeń należy unikać kontaktu z wodą morską, szczególnie w okresach gorących, sprzyjających rozwojowi przecinkowców vibrio. Przed wejściem do wody rany powinny zostać dokładnie zabezpieczone wodoszczelnym opatrunkiem. W przypadku kontaktu rany z wodą morską należy ją dokładnie umyć czystą wodą z mydłem" - zaleca sanepid.

Wibrioza - co warto wiedzieć>>>

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: University of East Anglia, PAP, medonet.pl, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 16.07 grzmi w części kraju. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Niespokojnie w części kraju

Gdzie jest burza? Niespokojnie w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy przed burzami z silnym deszczem. Sprawdź szczegóły.

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest na Ziemi. We wtorek kapsuła Dragon, która ponad dwa tygodnie wcześniej wraz z rakietą wyniosła Polaka i jego załogę na orbitę, teraz wróciła. Spadła do oceanu u wybrzeży Kalifornii. Na ekipę z kosmosu czekała tam ekipa ratunkowa firmy SpaceX. Kolejnym etapem powrotu astronauty do kraju jest jego lot do Europy. Rządowy samolot leci w tej chwili do Kolonii w Niemczech, gdzie czeka go obserwacja po kosmicznej misji.

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl