Naukowcy z Pekińskiego Instytutu Badawczego Geologii Uranu poinformowali o odkryciu nowego minerału. Został odkryty w próbkach gleby i skał z Księżyca, które trafiły na Ziemię na statku Chang'e-5 w 2020 roku.
Mimo kolejnych odkryć, wciąż niewiele wiemy o geologii naszego naturalnego satelity. Chociaż jasne jest, że na Księżycu występują minerały, które nigdy nie wytworzyły się na powierzchni Ziemi, nie wiadomo, ile ich jest i jakie są ich struktury. Część luk w wiedzy na ten temat może wypełnić najnowsze odkrycie chińskich naukowców.
Mikroskopijna cząstka materii
Nowy minerał został odkryty w próbce księżycowych skał, która została przetransportowana na Ziemię na pokładzie kapsuły Chang'e-5. To właśnie od nazwy misji pochodzi angielska nazwa księżycowego minerału - changesite.
Jak tłumaczy Li Ting z Pekińskiego Instytutu Badawczego Geologii Uranowej (BRIUG), minerał charakteryzuje się strukturą typową dla związków występujących tylko na Księżycu i w meteorytach.
- Jego skład pierwiastkowy jest inny niż u znanych minerałów z tej grupy - wskazuje. - To pierwszy księżycowy minerał odkryty przez chińskich naukowców i zupełnie nowy minerał fosforanowy - dodaje.
Odkryty fragment jest bardzo mały - nie przekracza on 10 mikronów długości, a zatem nie da się go nawet zaobserwować gołym okiem. Dopiero po powiększeniu za pomocą profesjonalnego sprzętu naukowcy mogli dostrzec jego zarys. To szósty "księżycowy minerał", jaki udało się poznać.
Pierwsze próbki od 44 lat
Sonda Chang'e-5 została wystrzelona 24 listopada 2020 roku, a kapsuła powrotna wylądowała w Mongolii Wewnętrznej 17 grudnia. Na jej pokładzie znajdowało się ponad 1,7 kilogramów skał i gleby z powierzchni Księżyca. Była to pierwsza taka misja od 44 lat - w 1976 roku, radziecka sonda Łuna 24 pobrała i przetransportowała na Ziemię około 170 gramów księżycowej gleby.
Źródło: Reuters, Urania