Tajemniczy sygnał radiowy z centrum Drogi Mlecznej. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego"

Źródło:
ScienceAlert
Animacja cefeid urodzonych w Drodze Mlecznej i porównanie z obecnym widokiem Galaktyki (Jan Skowron/OGLE/Astronomical Observatory, University of Warsaw)
Animacja cefeid urodzonych w Drodze Mlecznej i porównanie z obecnym widokiem Galaktyki (Jan Skowron/OGLE/Astronomical Observatory, University of Warsaw)Jan Skowron/OGLE/Astronomical Observatory, University of Warsaw
wideo 2/3
Trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej

Naukowcy z University of Sydney odkryli tajemniczy sygnał radiowy pochodzący z centrum naszej galaktyki. Ma tak dziwne właściwości, że specjaliści nie są w stanie określić, czym naprawdę jest. - Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego - przekazał Ziteng Wang, reprezentujący zespół badaczy. Rezultaty odkrycia opublikowano na łamach pisma "The Astrophysical Journal".

W miarę kiedy nasze "oczy" na niebo stają się coraz bardziej czułe za sprawą coraz większej liczby specjalistycznych urządzeń, takich jak radioteleskopy, jesteśmy w stanie odkrywać coraz więcej rzeczy, których nie widzieliśmy wcześniej. Tak właśnie jest w przypadku nowo odkrytego źródła sygnałów radiowych, znajdującego się gdzieś w centrum naszej galaktyki. Nazywa się ono ASKAP J173608.2-321635. Astronomowie nie byli do tej pory w stanie określić, co najlepiej odwzorowuje jego dziwne właściwości.

- Przedstawiliśmy odkrycie i charakterystykę ASKAP J173608.2-321635, czyli silnie spolaryzowanego, zmiennego źródła radiowego znajdującego się w pobliżu centrum galaktyki, nieposiadającego wyraźnego odpowiednika w wielu długościach fali - przekazał Ziteng Wang, reprezentujący zespół naukowców z University of Sydney w Australii. - ASKAP J173608.2-321635 może reprezentować część nowej klasy obiektów odkrywanych dzięki przeglądom obrazowania radiowego - dodał. Rezultaty odkrycia opublikowano na łamach pisma "The Astrophysical Journal".

Tajemniczy ASKAP J173608.2-321635

ASKAP J173608.2-321635 został odkryty przez Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP), jeden z najczulszych radioteleskopów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Został zaprojektowany do tego, by zaglądać w głąb radiowego Wszechświata. Z jego pomocą udało się znaleźć takie obiekty, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Są nimi między innymi dziwne kręgi radiowe (Odd Radio Circles, w skrócie ORC), a także nieodkryte galaktyki i tajemnicze szybkie wybuchy radiowe.

ASKAP J173608.2-321635 może okazać się znanym typem innego obiektu kosmicznego, ale jeśli tak się stanie, może to doprowadzić do poszerzenia definicji tego obiektu.

- Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego - mówił Wang.

ASKAP J173608.2-321635. Ciężko go złapać

Sygnał jest bardzo zmienny, emituje fale radiowe przez wiele tygodni, a następnie szybko znika. Jest też silnie spolaryzowany. ASKAP J173608.2-321635 to dosyć złośliwa "bestia" - trudno go złapać. Obiekt, czymkolwiek jest, nie był widziany przed badaniami ASKAP, dokonanymi podczas pilotażowego przeglądu nieba w poszukiwaniu przejściowych źródeł radiowych. Między kwietniem 2019 a sierpniem 2020 roku sygnał pojawił się 13 razy.

Kolejne obserwacje w kwietniu i lipcu 2020 roku przy użyciu innego radioteleskopu, Murriyang w Parkes w Australii, nic nie dały. Jednak radioteleskop MeerKAT w Republice Południowej Afryki "złapał" go w lutym 2021 roku. Radiointerferometr Australia Telescope Compact Array (ATCA) również go uchwycił - doszło do tego w kwietniu 2021 roku.

Tajemniczy sygnał z centrum naszej galaktyki. Czym jest?

Naprawdę trudno jest określić, co może być źródłem tajemniczego sygnału. Jest kilka typów gwiazd, o których wiadomo, że różnią się długością fal radiowych, np. gwiazdy, które często rozbłyskują lub takie, które zaćmiewają się nawzajem. Niewykrywalność w zakresie fal rentgenowskich i bliskiej podczerwieni czyni to jednak mało prawdopodobnym scenariuszem.

Prawdopodobnie nie jest to też pulsar - wysoce zmagnetyzowana, rotująca gwiazda neutronowa, która emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Ma on regularną okresowość, w skali godzin, a ASKAP J173608.2-321635 wykryto w momencie, gdy gasł, a to nie pasuje do pulsarów.

Naukowcy nie są pewni

Obiekt ma jednak pewne cechy wspólne z innymi tajemniczymi sygnałami zauważonymi w pobliżu centrum galaktyki. Są one znane jako Galactic Center Radio Transients (GCRT), z których trzy zostały zidentyfikowane na początku tego wieku, a kolejne czekają na potwierdzenie. Te źródła również nie zostały wyjaśnione, ale mają kilka cech wspólnych z ASKAP J173608.2-321635.

Jeśli ASKAP J173608.2-321635 należy do GCRT, detekcja z pomocą Australian Square Kilometre Array Pathfinder może pomóc nam znaleźć więcej takich źródeł i dowiedzieć się, czym są.

Autorka/Autor:dd/map

Źródło: ScienceAlert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami, które w najbliższych dniach będą obowiązywać na terenie większości Polski. W niektórych miejscach synoptycy IMGW wydali alerty nawet trzeciego stopnia. Sprawdź szczegóły.

Nadciągają ulewy. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Nadciągają ulewy. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy mają za sobą wieczór i noc pełną wezwań. W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1607 interwencji. Dotyczyły głównie usuwania skutków intensywnych opadów i silnego wiatru. Ewakuowano obóz harcerski. Powalone drzewa i zerwana linia energetyczna spowodowały obrażenia u ludzi.

Ranni i ewakuacja. Strażacy usuwają skutki nawałnic nad Polską

Ranni i ewakuacja. Strażacy usuwają skutki nawałnic nad Polską

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że może dojść do przerw w dostawach prądu. W poniedziałek wieczorem RCB wysłało także SMS-owe ostrzeżenie związane z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu.

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. W części kraju wydano żółte alarmy przed podtopieniami. Z komunikatu IMGW wynika, że sytuacja hydrologiczna w kolejnych dniach będzie się stawać coraz trudniejsza.

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami załamanie pogody, które potrwa niemal do końca tygodnia. Śródziemnomorski niż przyniesie opady deszczu, które mogą być obfite. Spodziewane są też burze. Sprawdź, jak dużo deszczu może spaść.

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Śródziemnomorski niż przyniesie ulewy i burze. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP

Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com