Ponad połowa jezior na świecie wysycha, każdego roku ubywają z nich średnio 22 miliardy ton wody - wynika z najnowszych badań. Jeziora są najważniejszym źródłem wody pitnej na naszej planecie, jednak przyczyny ich znikania nie były dotąd dokładnie zbadane. Zmienia to nowy raport.
Jeziora zajmują zaledwie 3 proc. powierzchni Ziemi, ale są źródłem prawie 90 proc. słodkiej wody na powierzchni naszej planety. W rezultacie stanowią główne źródło wody pitnej. Opublikowany w czwartek w czasopiśmie naukowym "Science" raport międzynarodowego zespołu naukowców zawiera tymczasem nowe wnioski dotyczące skali i przyczyn kurczenia się jezior. Są "oszałamiające", cytuje autorów raportu stacja CNN.
Dlaczego jeziora wysychają?
Badacze ustalili, że aż 53 proc. dużych jezior i zbiorników wodnych na całym świecie przez ostatnie trzy dekady wysychało. Jak wyliczono, jeziora te tracą "znaczne ilości wody": średnio około 22 miliardy ton wody rocznie.
Ubytek wody odnotowano w jeziorach znajdujących się w każdym zakątku Ziemi, w tym w tropikach i Arktyce. To sugeruje, że "trend schnięcia (jezior - red.) na całym świecie ma szerszy zasięg, niż uważano wcześniej" - przyznał w rozmowie z CNN główny autor badania, Fangfang Yao z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.
Jak zaznaczył, zjawisko kurczenia się jezior zostało dobrze udokumentowane, ale zakres zmian i ich przyczyny nie zostały do tej pory dokładnie zbadane. Dlatego w nowym raporcie przyczynom schnięcia poświęcono szczególnie dużo uwagi. Jak ustalono, za zjawisko wysychania jezior w większości odpowiadają działalności człowieka oraz zmiany klimatyczne, choć wiele z mechanizmów tej zależności było dotąd nieznanych.
W przypadku poszczególnych jezior duże znaczenie mają także inne czynniki, specyficzne dla danego miejsca. Jak wskazano, w przypadku Salton Sea w USA czy Jeziora Aralskiego w Uzbekistanie za wysychanie odpowiada nadmierne zużycie wody, z kolei w przypadku amerykańskiego Wielkiego Jeziora Słonego - zmiana w ilości opadów deszczu. Natomiast arktyczne jeziora kurczą się z powodu zmian klimatycznych: wzrostu temperatur, zmiany poziomu opadów oraz wynikających z nich zmian w sytuacji hydrologicznej.
Przeanalizowali ponad 250 tys. zdjęć satelitarnych
Naukowcy opracowali najnowszy raport, analizując zdjęcia satelitarne prawie dwóch tysięcy największych jezior i innych zbiorników wodnych na świecie. W analizowanych akwenach znajduje się 95 proc. wody zgromadzonej we wszystkich jeziorach. W sumie poddano badaniu 250 tys. zdjęć satelitarnych z lat 1992-2020, na podstawie których, przy użyciu modeli klimatycznych, naukowcy zrekonstruowali historię kurczenia się zbiorników wodnych.
ZOBACZ TEŻ: Zmiany klimatu wpływają na liczebność ptaków. Populacje większości maleją, ale są i takie, które rosną
Źródło: CNN