Chińscy naukowcy wskazują, że niektóre choroby przenoszone przez kleszcze występują częściej niż sądzimy. We krwi 14,5 procent przebadanych osób z całego świata wykryto ślady znaczące o przejściu boreliozy. Najwięcej przypadków odnotowano w Europie Środkowej.
Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa. Do zarażenia dochodzi w wyniku wkłucia się kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi sensu lato (Bb). Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kunmingu postanowił przyjrzeć się częstotliwości występowania tej choroby w różnych miejscach na świecie.
Dane ze 158 tysięcy próbek
Badanie zostało wykonane w oparciu o wyniki 89 artykułów naukowych, w których analizowano krew uczestników pod kątem występowania przeciwciał Bb - ich obecność potwierdzała wystąpienie boreliozy w przeszłości. Łącznie zespół zebrał dane dotyczące ponad 158 tysięcy przypadków z różnych regionów świata. Przeciwciała zostały znalezione we krwi około 23 tysięcy badanych, co stanowiło 14,5 procent grupy.
Naukowcy przyjrzeli się również występowaniu przypadków boreliozy w poszczególnych regionach świata. Okazało się, że na chorobę najczęściej zapadali mieszkańcy Europy Środkowej - w naszym regionie odsetek ten wynosił 20,7 procent. Na drugim miejscu znalazła się Azja Wschodnia (15,9 procent), a za nią - Europa Zachodnia (13,5 procent). Istnieją także regiony, w których choroba występuje bardzo rzadko - na Karaibach przeciwciała obecne były we krwi jedynie dwóch procent badanych - lub nie występuje wcale.
Badanie wykazało również, że na zakażenie Bb najbardziej narażeni byli mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, zamieszkujący rejony wiejskie, u których zaobserwowano częste wkłucia się kleszczy.
Zakażenia występują coraz częściej
Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię - wzrost liczby przypadków boreliozy w ciągu ostatnich 20 lat. W badaniach z lat 2001-2010 przeciwciała stwierdzono u około 8 procent badanych. Te sporządzone pomiędzy 2011 a 2012 wskazywały, że znajdowały się one we krwi 12 procent uczestników.
Borelioza to najpowszechniejsza choroba odkleszczowa w naszych szerokościach geograficznych. Objawia się zawrotami i bólem głowy, a także uczuciem zmęczenia, jednak w szczególnie poważnych przypadkach może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego.
Właśnie dlatego specjaliści zalecają profilaktykę - podczas leśnych wycieczek powinniśmy zadbać o odpowiednie ubranie i ochronę głowy, zaś po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało.
Źródło: BMJ Global Health, kleszcze.info.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock