Prawie 18-metrowa "ściana wody". Fala u wybrzeży Kanady

Autor:
ps/dd
Źródło:
CNN, NOAA
Vancouver
Vancouver
Google Earth
Google EarthRekordowo wysoka fala pojawiła się u wybrzeży kanadyjskiej wyspy Vancouver

Falę o wysokości 17,6 metra zarejestrowano u wybrzeży wyspy Vancouver w Kanadzie. Określono ją mianem fali wyjątkowej, czyli znacznie przekraczającej swoją wysokością sąsiednie fale. Pojawiła się w 2020 roku, ale dopiero w badaniu opublikowanym w lutym tego roku poinformowano, że była ona rekordowa.

Fala wyjątkowa (ang. rogue wave) jest co najmniej dwukrotnie wyższa od otaczających ją fal. Występuje rzadko, a badacze dopiero w ciągu ostatnich kilku dekad potwierdzili prawdziwość tego zjawiska. Pojawia się często niespodziewanie i nadchodzi z innych kierunków niż wiatr i reszta fal.

W większości doniesień fale te są określane jako "ściany wody". - Wyglądają jak duża, czteropiętrowa bryła, wystająca z wody z dużym szczytem i głębokimi korytami przed sobą - powiedział Scott Beatty, dyrektor generalny firmy MarineLabs, obsługującej boję, która zmierzyła falę.

Jak powstają? Fale przemieszczają się po oceanach w różnych kierunkach i z różną prędkością. Kiedy dochodzi do ich zetknięcia, wzmacniają się, co może prowadzić do powstania jednej ogromnej fali.

Rekordowa fala u wybrzeży Kanady

Po raz pierwszy tego typu falę zarejestrowano w 1995 roku u wybrzeży Norwegii. Miała 25,6 metra, podczas gdy otaczające - 12 m. Była więc od nich ponad dwukrotnie wyższa.

Gdy w 2020 roku u wybrzeży kanadyjskiej wyspy Vancouver pojawiła się fala mierząca 17,6 metra, sąsiadujące z nią miały około sześciu metrów wysokości, co oznacza, że była od nich niemal trzykrotnie wyższa. Ponieważ znaczenia w klasyfikacji tego rodzaju fal nie ma sama ich wysokość, a stosunek wysokości do otaczających fal, to plasuje ją jako rekordową - poinformowali naukowcy.

Czteropiętrowa fala wystąpiła dokładnie siedem kilometrów od wybrzeża wyspy Vancouver. Nie informowano wtedy o zniszczeniach spowodowanych przez falę, nastąpiła bowiem zbyt daleko od brzegu.

Badacze podkreślają, że wyjątkowych fal nie należy mylić z tsunami. Fale wyjątkowe generowane są przez wiatr i pojawiają się pojedynczo, natomiast fale tsunami powstają wskutek aktywności sejsmicznej i rozchodzą się na znacznie większym obszarze.

Google Maps

Autor:ps/dd

Źródło: CNN, NOAA

Źródło zdjęcia głównego: Maximillian cabinet/Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości