Gigantyczna asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Jej średnica przekracza kilometr
Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi w najbliższy piątek, 27 maja - poinformowało Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) NASA. Minie naszą planetę, poruszając się z prędkością 76 tysięcy kilometrów na godzinę.
Asteroida o nazwie 7335 (1989 JA) minie w piątek 27 maja naszą planetę w odległości około czterech milionów kilometrów. Zbliży się na dystans prawie 10 razy większy niż średnia odległość między Ziemią a Księżycem. Naukowcy z NASA szacują, że jej średnica wynosi 1,18 kilometra.
Obiekt zaliczany jest do "potencjalnie niebezpiecznych" asteroid (Potentially Hazardous Asteroid), poruszających się wokół Słońca po orbitach przecinających orbitę Ziemi lub znajdujących się w jej pobliżu.
To największa asteroida, która zbliży się w tym roku do Ziemi
Według NASA, 7335 (1989 JA) jest największą asteroidą, która zbliży się w tym roku do Ziemi. Naukowcy szacują, że porusza się z prędkością 76 tysięcy kilometrów na godzinę. Kolejne bliskie spotkanie z tym obiektem nastąpi 23 czerwca 2055 roku, wtedy jednak przeleci dalej niż w tym roku - w odległości około 70 razy większej niż odległość między Ziemią a Księżycem.
7335 (1989 JA) należy również do grupy zwanej klasą Apolla, co odnosi się do planetoid krążących wokół Słońca i okresowo przecinających orbitę Ziemi - donosi Live Science. Astronomowie poznali już około 15 tysięcy takich obiektów.
Asteroida została odkryta 1 maja 1989 roku przez amerykańską astronom Eleanor Helin w amerykańskim Obserwatorium Palomar w Kalifornii.
Autorka/Autor:anw
Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.
W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.
Rozpoczęła się kalendarzowa zima
- Źródło:
- PAP, tvnmeteo.pl
Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.
Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"
Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.
Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"
- Źródło:
- cbsnews.com, nbcwashington.com
Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.
Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge
- Źródło:
- PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.
"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym
Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.
"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"
Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.
Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy
Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.
Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu
Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.
Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu
Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.
Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport
Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.
Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku
Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.
Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa
Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".
Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.
"Może dojść do tragedii". Apel do turystów
Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.
Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"
Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.
Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło
Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.
"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"
58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".
Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź
Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.
Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia
Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.