Już za kilkanaście dni będziemy świadkami nieczęstego zjawiska. Księżyc zasłoni na chwilę słoneczną tarczę, co oznacza częściowe zaćmienie Słońca. W naszym kraju także będziemy mogli to podziwiać, jeśli oczywiście pogoda pozwoli. Sprawdź, kiedy należy spojrzeć w niebo.
We wtorek 25 października Księżyc przejdzie przed naszą dzienną gwiazdą, doprowadzając do częściowego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie widoczne na półkuli północnej - w Europie oraz części Azji i Afryki. Najbardziej spektakularne widoki będą mieć mieszkańcy Rosji oraz okolic bieguna.
Kiedy dojdzie do zaćmienia? Jak dużo tarczy słonecznej "zniknie"?
Zaćmienie będzie widoczne od godziny 11 do 15 naszego czasu. W zależności od miejsca na świecie, podczas maksimum zjawiska cień Księżyca może zasłonić do 82 procent tarczy słonecznej. W Warszawie do maksimum dojdzie o godzinie 12.23, a Księżyc przysłoni około 41 procent Słońca - podaje serwis theskylive.com.
Tym razem w żadnym miejscu na świecie nie dojdzie do całkowitego zaćmienia. Stanie się tak dlatego, że pozycje Księżyca i Słońca na nieboskłonie nie będą idealnie wyrównane, więc satelita Ziemi nie będzie w stanie w pełni zakryć naszej gwiazdy. Słońce przybierze w związku z tym kształt półksiężyca o różnej "grubości", w zależności od miejsca obserwacji.
Na czym polega zaćmienie Słońca
Zaćmienia występują, gdy Księżyc przechodzi pomiędzy Ziemią a Słońcem i rzuca cień na część naszej planety. W ten sposób pewna ilość światła słonecznego, która dotarłaby do Ziemi, zostaje zablokowana. Zaćmienia Słońca nigdy nie są widoczne na całej Ziemi, ponieważ Księżyc jest od niej znacznie mniejszy.
W przypadku maksimum zaćmienia Słońca między Ziemią a środkami Słońca i Księżyca tworzy się wyimaginowana linia, która łączy te ciała niebieskie. W miejscu, w którym "dotyka" powierzchni Ziemi, Księżyc zdaje się być dokładnie w samym środku tarczy Słońca. Punkt ten nie jest jednak stały, gdyż Księżyc wciąż porusza się po swojej orbicie.
Podczas całkowitego zaćmienia punkt centralny przesuwa się po powierzchni Ziemi z zachodu na wschód. Podczas zaćmienia częściowego - takiego jak to, które wystąpi pod koniec miesiąca - punkt znajdzie się nad biegunem północnym i nie przetnie powierzchni Ziemi. Dlatego tylko część cienia Księżyca spadnie na naszą planetę.
Źródło: space.com, theskylive.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock