Chemtrails czy smugi kondensacyjne. Czym są ślady, które zostawia za sobą samolot? Czy to niebezpieczne zjawisko?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Czy smugi, które zostawia za sobą samolot naprawdę są niebezpieczne dla ludzi | wideo bez dźwięku
Czy smugi, które zostawia za sobą samolot naprawdę są niebezpieczne dla ludzi | wideo bez dźwięku
Shutterstock
Czy smugi, które zostawia za sobą samolot naprawdę są niebezpieczne dla ludzi | wideo bez dźwiękuShutterstock

Chemtrails - w tłumaczeniu na polski smugi chemiczne - to jeden z ulubionych tematów wyznawców teorii spiskowych. Według nich długotrwale utrzymujące się ślady, zostawione przez wysoko przemieszczające się samoloty, są nasycone środkami chemicznymi i biologicznymi, rozpylanymi z premedytacją w złowrogich celach nieujawnianych opinii publicznej. Jak jest naprawdę? Eksperci są zgodni. W tym rozumieniu chemtrails po prostu nie istnieją. Wszystko tłumaczy fizyka atmosfery.

Chemtrails - czym tak naprawdę są? Kolejną próbę wyjaśnienia zjawiska smug kondensacyjnych powstających na niebie za samolotami i odarcia go ze "złowrogich" kontekstów podjęli specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  "Za mit należy uznać wszystkie teorie spiskowe dotyczące jakichkolwiek negatywnych skutków smug kondensacyjnych. Wszelkie badania wskazują, że smugi nie są niebezpieczne dla ludzi" - podkreślili.

Chemtrails - spaliny i zimne powietrze

Swe wyjaśnienia rozpoczęli od sprecyzowania, co wchodzi w skład spalin z turbinowych silników odrzutowych. Spaliny te dzielą się na trzy zasadnicze grupy: - naturalne produkty spalania paliw, takie jak dwutlenek węgla, woda w postaci pary oraz mieszaniny tlenków azotu o niezidentyfikowanym składzie; - produkty nieefektywnego spalania - tlenek węgla, popularnie zwany czadem, niespalone węglowodory i sadza; - emisje związane z jakością paliwa, a więc siarczki i cząsteczki pozostałości, takie jak metale.

W nowoczesnych silnikach lotniczych ze spalenia kilograma paliwa w 3,4 kg tlenu, 99 procent masy spalin stanowi dwutlenek węgla i para wodna. Substancje te, wchodząc w reakcję z zimnym i wilgotnym powietrzem, mogą tworzyć smugi kondensacyjne. Ich powstanie jest warunkowane odpowiednim pułapem przelotu samolotu i właściwymi warunkami fizycznymi - tłumaczy autor opracowania, Grzegorz Duniec z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Smugi powstające za lecącym samolotemShutterstock

Smuga zależy od temperatury i wilgotności powietrza

Powstawanie smugi uzależnione jest od temperatury i wilgotności masy powietrza otaczającej samolot. Gdy dochodzi do zmieszania gazów z zimnym powietrzem, spaliny zawierające parę wodną zaczynają się ochładzać. Jeżeli temperatura mieszaniny obniży się do punktu rosy - a więc stanu nasycenia - lub spadnie poniżej tego punktu, dochodzi do tak zwanego przesycenia. Nadmiar pary wodnej prowadzi do powstania kropelek wody lub kryształków lodu. Im więcej pary wodnej powstanie, tym więcej kropelek lub kryształków zacznie się tworzyć.

Jak podkreślają eksperci, od chwili wyrzutu z silnika gorących, bogatych w parę wodną gazów do momentu utworzenia się kropelek lub kryształków lodu upływa trochę czasu, dlatego często między samolotem a smugą wyraźnie można dostrzec charakterystyczną przerwę.

Niektóre smugi utrzymują się długo, inne szybko zanikają

Smugi kondensacyjne tworzą się w górnej części troposfery i dolnej stratosferze, w warstwie od 7 do 15 km. Na grafice poniżej przestawiamy pionowy podział atmosfery ziemskiej, z zachowaną skalą wysokości.

PAP/Maria Samczuk

Grubość smug może sięgać od półtora do dwóch kilometrów. Wyróżniamy smugi kondensacyjne stabilne i niestabilne. Stabilne utrzymują się przez dłuższy czas i mogą przekształcać się w pas chmur pierzastych o długości do kilku kilometrów. Wpływa na to ciśnienie atmosferyczne, a także oddziaływanie ciepłego frontu atmosferycznego (musi wystąpić wznoszenie się ciepłego, wilgotnego powietrza).

Takie zjawiska mają nawet swoje "chmurne" nazwy. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej smuga, która utrzymuje się ponad 10 minut, może być nazywana Cirrus homogenitus. Jeżeli smuga utrzymuje się długo, ale przez porywy wiatru zostaje rozprzestrzeniona na większy obszar nieba, wtedy można mówić o Cirrus homomutatus, Cirrocumulus homomutatus lub Cirrostratus homomutatus.

Jeśli powietrze, które otacza samolot, nie zawiera dużej ilości pary wodnej, czyli jest suchsze, to temperatura mieszaniny nie osiąga punktu rosy. Istniejące w niej kropelki pary wodnej i kryształki lodu wyparowują, a smuga szybko zanika. Takie smugi nazywamy niestabilnymi. Także ich grubość jest zazwyczaj mniejsza.

Smugi na niebie - dlaczego je widzimy

Dlaczego smugi są widoczne? To także tłumaczy fizyka, a konkretnie zjawisko rozpraszania światła. Jak tłumaczą specjaliści, kropelki wody lub kryształki lodu wchodzące w skład smugi kondensacyjnej rozpraszają fale światła każdej długości. Dlatego smuga wydaje się z reguły lśniąco biała, choć czasami można zaobserwować także zjawisko halo (świetlisty pierścień) o wyjątkowo czystych barwach.

Smugi jako problem polityczny

Mity o chemtrails pojawiają się nawet na forach politycznych. Przypomnijmy kilka przykładów.

Interpelację w tej sprawie skierował w 2017 roku do Komisji Europejskiej ówczesny europoseł Michał Marusik z Kongresu Nowej Prawicy. "Problem występowania smug na niebie pozostawianych przez samoloty stale budzi zainteresowanie obywateli, rolników i licznych organizacji 'zielonych' (...). Szczególny niepokój wzbudzają dostępne informacje nt. występowania tzw. zjawiska chemtrails, czyli smug chemicznych powstających w wyniku rozpylania substancji chemicznych w atmosferze, które mają mieć wpływ na kształtowanie zjawisk pogodowych (geoinżynieria), negatywne zmiany w środowisku oraz niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi" - przekonywał, dopytując między innymi, w jaki sposób Komisja Europejska "chce chronić obywateli UE przez występowaniem tego typu działań".

Odpowiedź była lakoniczna i jednoznaczna. "Komisja otrzymała kilka pytań parlamentarnych w tej sprawie (...), nie są jej jednak znane żadne wiarygodne sprawozdania naukowe dotyczące wykorzystywania tzw. smug chemicznych do zmiany pogody ani do powodowania szkód dla środowiska i zdrowia ludzkiego. W związku z brakiem dowodów koniecznych do opracowania reakcji w formie instrumentów polityki, nie podjęto żadnych działań, ani nie przewiduje się pogłębienia analiz".

Nie brakowało też interpelacji tego rodzaju w polskim Sejmie. Autorką jednej z nich, złożonej w 2018 roku do ministrów zdrowia i środowiska, była ówczesna posłanka Barbara Chrobak (wtedy Kukiz'15, dziś Solidarna Polska). Powołując się na głosy "zaniepokojonych obywateli", pytała o "procedurę rozpylania w atmosferze szkodliwych substancji" i prosiła o "wyjaśnienia, czy nad terytorium Polski odbywają się za wiedzą rządu programy modyfikacji pogody i zarządzania promieniowaniem słonecznym". 

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi napisał między innymi: "Odnosząc się do wiadomości umieszczanych w sieci internetowej, na temat tzw. 'chemitrails', uprzejmie informuję, że resort zdrowia nie posiada informacji potwierdzających przypuszczenia, wskazujące na opryskiwanie ludzi przez samoloty różnymi substancjami w bliżej nieznanym celu". Z podobnym dystansem do sprawy odniosło się Ministerstwo Środowiska. "Nadmieniamy, iż w przypadku nauk przyrodniczych, praktycznie jedynymi wiarygodnymi źródłami wiedzy naukowej są rozprawy naukowe, opracowania naukowe, recenzowane artykuły naukowe oraz doniesienia konferencyjne, które są publikowane w czasopismach naukowych o utrwalonej renomie i prestiżu. Ponadto można za wystarczająco wiarygodne uznać opinie niekwestionowanych autorytetów świata nauk przyrodniczych, lub oficjalnie przedkładane opinie innych czynnych naukowców będących pracownikami powszechnie uznawanych instytucji naukowych" - napisano.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 4.05, ostatni dzień długiego majowego weekendu, nad częścią Polski zaczynają pojawiać się pierwsze wyładowania atmosferyczne. Podczas burz lokalnie wieje silny wiatr i pada ulewny deszcz.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły nad Polską w sobotę. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyły dość pokaźne opady gradu. To, jak były wielkim utrudnieniem dla kierowców, można zobaczyć na nagraniu z autostrady A1.

Biało na drodze, samochody stanęły. Nagranie z A1

Biało na drodze, samochody stanęły. Nagranie z A1

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela znów może być burzowa, jednak zjawiska mają już objąć znacznie mniejszą część kraju niż w ostatnich dniach. Gdzie spodziewać się wyładowań i jakie zagrożenia mogą ze sobą nieść? Sprawdź, co wynika z prognoz.

"Dwie strefy z ryzykiem burz". Widać je na mapach

"Dwie strefy z ryzykiem burz". Widać je na mapach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad częścią Polski w sobotę przechodziły burze. Strażacy interweniowali kilkaset razy, najwięcej w województwie łódzkim. Tam na skutek silnego wiatru i opadów gradu uszkodzonych zostało kilkanaście dachów. Były też miejsca, gdzie po ulewach doszło do podtopień.

Uszkodzone dachy po burzach. Osiem w jednej tylko miejscowości

Uszkodzone dachy po burzach. Osiem w jednej tylko miejscowości

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W sobotnie popołudnie nad Paryżem przeszła burza z gradem i ulewnym deszczem. Występowały utrudnienia w kursowaniu metra. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie pokazujące, jak niebezpieczna pogoda panowała w stolicy Francji.

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Źródło:
PAP, Kontakt24

IMGW ostrzega przed burzami, wydał alarmy pierwszego stopnia. Zjawiska będą zagrożeniem w niedzielę w południowo-wschodniej części Polski. Wyładowaniom ma towarzyszyć ulewny deszcz. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Uwaga na burze. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

W nocy z soboty na niedzielę w rejonie stanów Nowy Meksyk oraz Teksas odnotowano serię wstrząsów. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 5,4. Zdarzenie było odczuwalne przez wielu mieszkańców.

Trzęsienie ziemi na pograniczu Teksasu i Nowego Meksyku

Trzęsienie ziemi na pograniczu Teksasu i Nowego Meksyku

Źródło:
PAP, NBC News, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 04.05 w większości kraju okaże się chłodnym, deszczowym dniem. Na termometrach zobaczymy od 12 do 19 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - niedziela 04.05. W większości kraju przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - niedziela 04.05. W większości kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni pozwolą nam odpocząć od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W niedzielę burze spodziewane są jedynie nad częścią kraju, a w przyszłym tygodniu zanikną. Spokojniejszej aurze towarzyszyć ma jednak ochłodzenie. Napływ chłodnych mas powietrza będzie szczególnie odczuwalny nad ranem - temperatura przy gruncie może spadać nawet do -5 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jak podały lokalne media, pożar lasu wybuchł w gminie Bobrowiec w słowackich Tatrach. Na miejsce skierowani zostali strażacy z Liptowskiego Mikułasza. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Ogień w słowackich Tatrach

Ogień w słowackich Tatrach

Źródło:
teraz.sk, Kontakt24

Niewielki samolot z pięcioma osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować na boliwijskich bagnach. Zanim udało się dotrzeć do maszyny, jej pasażerowie byli uwięzieni na podmokłym terenie przez 36 godzin, a wokół pływały aligatory. Nikomu jednak nic się nie stało.

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Źródło:
BBC, Reuters

Wiosna w pełni, wraz z nią pojawiają się kleszcze i ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Wirusolożka i immunolożka profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska mówiła na antenie TVN24, że obecnie niebezpieczeństwo związane z tymi pasożytami występuje nie tylko w lasach, jak bywało wcześniej.

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w piątek nad częścią Polski. Strażacy interweniowali ponad 300 razy, głównie usuwając połamane gałęzie. Przejściu zjawisk towarzyszyły groźnie wyglądające zjawiska - w województwie podlaskim na niebie pojawił się wał szkwałowy. Jego nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP

3 maja w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego 2025. To dzisiaj wyczerpana zostanie przypisana dla naszego kraju pula zasobów naturalnych. Po tym będziemy zużywać to, czego natura nie zdąży odnowić, co przyczynia się miedzy innymi do pogłębiania kryzysu klimatycznego.

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Źródło:
PAP

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News