Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.
- Dźwięk ma znacznie silniejszy i bardziej bezpośredni wpływ na rozwój ptaków, niż sądziliśmy wcześniej - przekazała doktor Mylene Mariette, ekspertka ds. komunikacji ptaków z australijskiej uczelni Deakin University. Badania opublikowano w czasopiśmie "Science", a opisał je brytyjski Guardian.
Wpływ hałasu na ptaki
Zespół Mariette wystawiał jaja zeberek australijskich (łac. Taeniopygia guttata castanotis) przez pięć dni na ciszę, kojące dźwięki tych ptaków lub nagrania odgłosów ruchu miejskiego, takich jak ryk silników i przejeżdżające samochody. Badacze robili to samo z nowonarodzonymi pisklętami przez około cztery godziny przez maksymalnie 13 nocy, bez narażania rodziców ptaków na te dźwięki.
Jeżeli jaja ptaków były narażone na hałas uliczny, prawdopodobieństwo wyklucia się z nich piskląt było o 20 procent mniejsze - dowiedli naukowcy. Te, które się wykluły, były o ponad 10 procent mniejsze i prawie 15 procent lżejsze niż pozostałe pisklęta. Kiedy zespół przeprowadził badania ich czerwonych krwinek i telomerów, czyli fragmentu DNA, który skraca się wraz z wystawianiem na stres i wiekiem - były one bardziej zniszczone i krótsze niż ich odpowiedniki.
Naukowcy ustalili także, że negatywne skutki utrzymywały się nawet po tym, jak pisklęta przestały być narażone na zanieczyszczenie hałasem i przeniosły się na ich wiek rozrodczy cztery lata później. Ptaki, które były narażone na działanie hałasu na wczesnych etapach życia wydały na świat o połowę mniej potomstwa niż te, które nie musiały słuchać niepokojących dźwięków.
- Spodziewaliśmy się pewnych efektów, ale nie tak silnych, zwłaszcza że narażenie na hałas było stosunkowo łagodne i trwało tylko cztery godziny dziennie. To było naprawdę uderzające - tłumaczyła Mariette. Jej zdaniem, z badań wynika, że reakcja na hałaśliwe bodźce jest wrodzona i spontaniczna, a to, co leży u jej podstaw, pozostaje niejasne, ale "jest to coś, co prawdopodobnie jest wspólne dla wszystkich gatunków".
Zeberki australijskie to ptaki zamieszkujące Australię, ale też chętnie hodowane są w klatkach na całym świecie.
Źródło: The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ATTILA Barsan/Shutterstock - zdj. poglądowe