Wśród nowych nazw, nadanych w ostatnich dniach asteroidom, jest i polsko brzmiąca - Janusz. To na cześć polskiego naukowca, jezuity Roberta Janusza, pracującego w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym. Łącznie w ramach ogłoszonej obecnie decyzji "ochrzczono" kilkadziesiąt małych ciał niebieskich.
Janusz - tak nazywa się teraz asteroida, do niedawna oznaczona tylko numerem 565184. Nowe imię dostała na cześć pracującego w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym polskiego księdza jezuity Roberta Janusza. Jak czytamy na stronie jezuici.pl, działalność naukowa zakonnika obejmuje dziedziny informatyki, astronomii i filozofii natury,
Decyzję o nowych nazwach dla kilkudziesięciu asteroid zawarto w aktualizacji Grupy Roboczej Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) ds. Nomenklatury Małych Ciał z 27 lutego.
Upamiętniono dwóch innych jezuitów i papieża
Dwie inne asteroidy także nazwano na cześć jezuitów. Jedna to Johannhagen - dla upamiętnienia austriackiego uczonego Johanna Hagena (1847-1930), dyrektora watykańskiego obserwatorium, a inna - Stoeger, co nawiązuje do nazwiska Amerykanina Williama R. (Billa) Stoegera (1943-2014), kosmologa, astronoma i teologa.
Jak obliczyło watykańskie obserwatorium, dotychczas ponad 30 asteroid nazwano na cześć jezuitów.
Asteroidę numer 560974 nazwano natomiast Ugoboncompagni. To imię i nazwisko (Ugo Boncompagni) papieża Grzegorza XIII, żyjącego w latach 1502-1585. Jemu zawdzięczamy reformę kalendarza, który - jako gregoriański - zastąpił kalendarz juliański. Także za jego pontyfikatu zaczęło działać obserwatorium astronomiczne w Watykanie.
Jak nadawane są nazwy asteroid
Proces nazywania asteroidy ma kilka etapów i może trwać wiele lat. Najpierw ciało takie uzyskuje tymczasowe oznaczenie oparte na dacie odkrycia. Gdy orbita obiektu jest określona na tyle dobrze, że można wiarygodnie przewidzieć jego położenie w odległej przyszłości, zwykle po zaobserwowaniu czterech lub więcej zbliżeń do Ziemi otrzymuje on stały numer, nadawany przez Centrum Planet Mniejszych IAU - wyjaśnił portal Vatican News. "W tym momencie jego odkrywca jest proszony o zaproponowanie nazwy" – przekazał. Dodano, że wśród reguł jest i taka, że imiona zwierząt domowych i nazwy handlowe są zabronione.
Następnie grupa robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej, złożona z 15 zawodowych astronomów z całego świata, ocenia proponowane nazwy.
Źródło: phys.org, vaticannews.va, PAP, jezuici.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock