Azalia pontyjska, inaczej zwana różanecznikiem żółtym, jest w naszym kraju unikatowym kwiatem. Maj to miesiąc, w którym ta niezwykle rzadka roślina zaczyna kwitnąć.
W rezerwacie częściowym Kołacznia w Woli Żarczyckiej (Nadleśnictwo Leżajsk w województwie Podkarpackim) pojawiają się pierwsze kwiaty azalii pontyjskiej. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie naturalnie występują te piękne kwiaty.
Różanecznik żółty pachnie najintensywniej wieczorami podczas swojego pełnego rozkwitu (2-3. tydzień maja). Wtedy jego zapach jest wyczuwalny z odległości nawet 200 m.
Azalia jest rośliną naczyniową. To grupa roślin lądowych, u których wytworzyła się tkanka przewodząca wodę. W rezerwacie zajmuje niewielką śródleśną wydmę o powierzchni zaledwie 10 arów. Poza tym rzadkim okazem w parku możemy spotkać 51 gatunków roślin naczyniowych.
Różanecznik pochodzi z gór Kaukazu i południowego wybrzeża Morza Czarnego, a jego występowanie w Kołaczni w 1909 r. odkrył nauczyciel miejscowej szkółki ludowej, a opisał słynny botanik, prof. Marian Raciborski.
Legendy o azalii
Azalia pontyjska jest reliktem z okresu trzeciorzędu, kiedy to spotkać ją było można w Karpatach. Jest też bohaterką wielu legend, m.in. o Tatarach, którzy przywieźli jej nasiona, czy też innej mówiącej o tym, że była ona pokarmem dla koni. Sama wydma, na której rosną azalie, uważana była kiedyś za grób chana, zaś jej kwiaty miały być rodzajem hołdu dla wodza.
Różanecznik żółty jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wpisanym do "Polskiej czerwonej księgi roślin", a sam rezerwat został utworzony w celu zachowania naturalnego stanowiska azalii pontyjskiej.
Autor: dw/jap / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/ Nadleśnictwo Leżajsk