Tropikalna burza o imieniu Bret unosiła się w lipcu nad Oceanem Atlantyckim, na wschód od Florydy. Specjalny skaner optyczno-mechaniczny MODIS umiejscowiony na satelicie NASA uchwycił naturale barwy środowiska, w którym przebywał huragan.
Bret o kształcie spiralnej masy chmur pojawił się na północny-wschód od Miami 18 lipca, na chwilę przed innym niebezpiecznym huraganem Dora. Amerykańskie Narodowe Centrum HUraganów (NHC) poinformowało, że Bret osiągnął prędkość 85 kilometrów na godzinę.
Tropikalna burza przeszła przez północno-zachodnie Bahamy, gdzie nie spowodowała żadnych szkód. Nie weszła też na amerykanski ląd, a udała się dalej w kierunku północno-wschodnim. 22 lipca NHC wydało ostatni raport w sprawie Breta, mówiący o tym, że wszedł w obszar niśkiego ciśnienia nad Atlantykiem z mniejszą już mocą 55 km/h. Rozproszył się na oceanie w ciągu następnych 24 godzin.
Bret już był
Tropikalny sztorm, również o nazwie Bret, pojawił się na Atlantyku 4 sierpnia 1993 roku. Był trzecim cyklonem tropikalnym sezonu. Powstał na północnym zachodzie Afryki i z siłą 95 km/h zbliżał się do Ameryki Środkowej. Najpierw uderzył w Tryninda, przeszedł przez południowe Kariby, ominął północną Kolumbię i Wenezuelę, a swoje niszczycielskie żniwo zakończył na Nikaragui 10 sierpnia. Spowodował śmierć 200 osób i był najmocniejszym huraganem atlantyckim do czasu pojawienia się Gilberta w 1998 r.
Sezon huraganów trwa
Według amerykańskiego Krajowego Instytutu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) sezon huraganów na Atlantyku trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Eksperci z NOAA zapowiadają, że powinno pojawić się od 12 do 18 cyklonów wiejących do 120 km/h. Od 6 do 10 cyklonów tropikalnych przekształci się w huragany, z wiatrem wiejącym od 120 km/h. Szczególnie groźnych huraganów tzw. superhuraganów z wiatrami od 178 km/h ma być od 3 do 6.
Autor: mm / Źródło: MODIS, NOAA