Spitsbergen to nie tylko śnieżny krajobraz z lisami polarnymi, fokami i naukową stacją badawczą. Znajdują się tam też obiekty o strategicznym znaczeniu dla naszej planety. Jednym z nich jest Globalny Bank Nasion. W tunelu wydrążonym w skale przechowuje się 1,5 mln próbek nasion roślin jadalnych.
Ufundowany przez norweski rząd Globalny Bank Nasion (ang. Svalbard Global Seed Vault) służy do przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata. "Jest to ich zabezpieczenie przed wszelkimi katastrofami oraz zagrożeniami wynikającymi z ich genetycznej modyfikacji. W razie potrzeby będą więc służyły do odnowy upraw" - pisze na Kontakt Meteo Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej.
Nie jest to bank genów, ale rodzaj supermagazynu genów. Przechowywane w nim są duplikaty upraw, które mogą być wykorzystane w wypadku utraty oryginalnych zbiorów przez istniejące banki genów.
Może pomieścić ponad 2 mld nasion
"Liczba zgromadzonych próbek przekroczyła już 1,5 mln, co oznacza kilkaset milionów pojedynczych nasion. Wszystkie są skatalogowane i zakodowane, stworzono również stały monitoring" - informuje Wawrzyniak. W sumie bank może przechowywać 4,5 mln różnych próbek, z których każda zawiera średnio 500 nasion. Razem dałoby to zbiór 2,25 mld nasion.
Oznacza to, że komory na Spitsbergenie mogą zabezpieczyć duplikaty wszystkich unikalnych próbek nasion, które sa obecnie przechowaywane w ponad 100 krajach na całym świecie. Znajdzie się tam także miejsce na nowe próbki, jakie zostaną zebrane w przyszłości.
Tunel i komory w skale
Bank ulokowano w tunelu wydrążonym w zboczu góry Platåfjellet, gdzie wieloletnia zmarzlina zapewnia ujemną temperaturę, działającą konserująco na zbiory.
"Budynek znajduje się naprzeciwko lotniska w Longyearbyen, 130 metrów nad poziomem morza. Posiada trzy oddzielne komory na końcu 120 metrowego tunelu. Każda z nich ma 1200 metrów sześciennych (20x10x6m). Ich lokalizacja ma zapewnić stabilne warunki temperaturowe oraz zabezpieczenie przed wzrostem poziomu morza" - opisuje Tomasz Wawrzyniak.
Autor: js/mj / Źródło: Kontakt Meteo, tvnmeteo.pl