Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwają przygotowania do opuszczenia jej przez kosmonautów. "Stara" załoga podróż powrotną rozpocznie już 14 maja, by zrobić miejsce dla nowych członków, którzy przybędą dwa tygodnie po nich.
ISS przez ostatnie kilka miesięcy była domem dla sześciu kosmonautów - dowódcy Chrisa Hadfielda, oraz inżynierów pokładowych Pawła Winogradowa, Alexandra Misurkina, Chrisa Cassidy, Romana Romanenko and Toma Marshburn. Trzech z nich już za dwa tygodnie wróci jednak na Ziemię, a Chris Hadfield przekaże dowództwo w ręce Pawła Winogradowa.
Sprzątanie, pakowanie, próbek układanie
Chris Hadfield rozpoczął fotografowanie i opisywanie próbek dla Binary Colloidal Alloy Test-3. Dzięki temu naukowcy NASA będą mieli okazję sprawdzić, jak niektóre substancje reagują na stan nieważkości.
Marshburn rozpoczął z kolei eksperyment "NanoRacks", polegający na pobieraniu drobnoustrojów, by móc je analizować w laboratoriach Agencji. Jego zadaniem jest także przygotowanie MERLIN-a. To specjalny pojemnik na próbki, trzymający bardzo niską temeraturę, dzięki której na Ziemię dotrą w idealnym stanie.
Zadaniem inżyniera pokładowego Chrisa Cassidy'ego jest pobranie próbek krwi i moczu powracających astonautów. To jeden z cenniejszych ładunków umieszczonych w MERLIN-ie. Dzięki nim naukowcy będą wiedzieli, jak organizmy reagowały na stan nieważkości, jak przebiegał metabolizm i jak pracowały ich organy.
Długa droga do domu
Ostatnie dni astronauci spędzają na pakowaniu się i porządkowaniu swoich rzeczy. Muszą także przygotować swoje stanowiska pracy dla nowych członków załogi. W kosmosie nie pakują jednak tylko ubrań i szczoteczek do zębów - skupiają się głównie na załadowaniu i zabezpieczeniu próbek, które mają dostarczyć na Ziemię. Romanenko, Hadfield i Marshburn opuszczą stację na pokładzie Sojuz TMA-07M. Ich podróż do domu rozpocznie się 14 maja.
Ich miejsce zajmą nowi astronauci - Fiodor Jurczichin, Karen Nyberg i Luca Parmitano, którzy przylecą na ISS już 28 maja statkiem Sojuz TMA-09M.
Autor: mb / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA