Satelita GRACE Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA dosłał na Ziemię najnowsze dane, z których wynika, że wiele największych zbiorników wody gruntowej ma coraz mniejsze zapasy wody.
Jak się szacuje, na całym świecie około 2 miliardów ludzi korzysta z zasobów wód podziemnych warstw wodonośnych, co stanowi dla nich główne źródło słodkiej wody. Wody gruntowe są także wykorzystywane dla celów rolniczych, zwłaszcza w okresach suszy.
Ziemia coraz bardziej sucha
Satelita GRACE mierzy wodę pod powierzchnią ziemi za pomocą siły grawitacji. Maszyna przeanalizowała całą planetę, żeby odnaleźć miejsca, gdzie wody w podziemnych warstwach skalnych jest jak na lekarstwo.
Z glebowych rezerwuarów wody szybciej ubywa wody, niż jest do nich dostarczane. Skutek? Ziemia staje się coraz bardziej sucha. Według naukowców najnowsze dane powinny dać do myślenia władzom regionów, w których wody się nadużywa.
Woda gruntowa jest szybko wyczerpywana na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Centralnej Azji. W Kalifornii, w rejonach dotkniętych suszą, również notuje się nadużywanie wód gruntowych.
Lepsza sytuacja panuje w słabo zaludnionych i bardzo wilgotnych rejonach Amazonii i Wielkich Równinach USA, gdzie uprawy głównie wykorzystują wodę deszczową.
Potrzebna dla rolnictwa
Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine nie są w stanie jednak podać ile dokładnie wody ubyło z globalnych zasobów wód podziemnych. Niemniej jednak obawiają się, że problem ten spowoduje zwiększenie ilości konfliktów na świecie.
Autor: AD / Źródło: NASA, npr.org