Zbliża się półmetek wakacji. Dla niektórych urlop to już wspomnienie, ale inni nadal wyczekują na zasłużony wypoczynek. Dla tych, którzy wybierają się nad polskie morze lub jeziora, sprawdziliśmy temperaturę wód.
Woda w Bałtyku najcieplejsza jest w rejonie Międzyzdrojów (19,7 st. C), Władysławowa (19,6 st. C), Świnoujścia (19,5 st. C) oraz Pucka i Gdyni (19,4 st. C). Najniższą temperaturę wody w morzu odnotujemy na Helu (18 st. C).
Nie wszędzie można się jednak kąpać. W związku z pojawieniem się bakterii, Sanapid zamknął kąpieliska w Gdańsku Brzeźnie i Gdańsku Jelitkowie. Zakaz kąpieli obowiązuje do przyszłego tygodnia.
Cieplej nad jeziorami
Jeśli chodzi o jeziora, to najcieplejsze jest Morzycko w woj. zachodniopomorskim (23,1 st. C). Ponad 22 stopni ciepła mają wody w jeziorach: Ostrowite (woj. wielkopolskim), Jamno (woj. zachodniopomorskie), Niesłysz (woj. lubuskie) i Drawsko (woj. zachodniopomorskie)
W najchłodniejszych jeziorach temperatura nie dochodzi do 19 st. C. Taka sytuacja występuje na jeziorze Mikołajskim (woj. warmińsko-mazurskie), Rudańskim Górnym (woj. pomorskie) i Hańcza (woj. podlaskie).
Wypoczywając nad wodą ważne są również warunki atmosferyczne. Gdy na horyzoncie pojawią się burzowe chmury, należy zakończyć relaks. W nadchodzących dniach miejscami rozwiną się burze. Sprawdź prognozę.
Marcin Siwek, specjalista morskiego ratownictwa wodnego, opowiada jak pływać bezpiecznie:
Autor: AD/jap / Źródło: IMGW