Przez najbliższy tydzień nie powinniśmy narzekać na pogodę. Aż do pierwszych dni października będziemy się cieszyć z pięknego, słonecznego i ciepłego oblicza jesieni. Warto dobrze zaplanować najbliższy weekend, bo temperatury sięgną wtedy nawet 30 stopni Celsjusza.
Ostatni tydzień września zacznie się umiarkowanym zachmurzeniem, ale będzie się stopniowo rozpogadzać. Termometry pokażą od 15 st. C w północnej i północno-wschodniej Polsce do 23 st. C na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Z każdym kolejnym dniem będzie się ocieplać. W czwartek maksymalne temperatury w Polsce wyniosą od 23 do 27 st. C, a jeszcze lepiej będzie w piątek i sobotę: od 20-22 st. C na połnocy do nawet 30 st. C na południowym zachodzie.
Wyż zapewni wysokie temperatury
Takie wartości zapewni nam wpływ rozległego niżu Karin znad zachodniej Europy i południowej cyrkulacji powietrza, spychającej nad Polskę gorące masy znad Afryki. W pierwszych dniach października ta tendencja zacznie słabnąć, dlatego temperatury będą się obniżać.
Ma to się jednak dziać na tyle wolno, że jeszcze między 30 września a 3 października w najcieplejszych regionach Polski temperatury będą całkiem przyjemne - zmniejszą się stopniowo z 29 st. C do 23 st. C. W najchłodniejszych częściach kraju będą jednak sporo niższe: od 18 st. C w niedzielę do 13 st. C w środę.
Ochłodzenie po ciepłym początku
Około 2-3 pażdziernika pogodę zaczną psuć zimny front atmosferyczny i polarne masy powietrza. Po tym terminie w najchłodniejszych obszarach kraju termometry pokażą 12-15 st. C, a w najcieplejszych regionach - od 18 do 20 st. C. Pozytywnym wyjątkiem ma być niedziela 7 października z temperaturami rzędu 17-24 st. C.
Autor: js/map / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.
Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie
"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.
Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka
- Źródło:
- TVN24+
Ulewne deszcze spowodowały gwałtowne powodzie i paraliż komunikacyjny w północnych Indiach. Woda wtargnęła do dwóch szpitali w mieście Ajmer oraz zalała ulice i targowiska, utrudniając dostęp do placówek ochrony zdrowia i przemieszczanie się mieszkańców.
Ulewa zalała szpitale. "Woda dostała się niemal do wszystkich sal"
Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.
Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"
Pogoda na jutro, czyli na sobotę 19.07. Noc na północnym wschodzie przyniesie pochmurne niebo i opady deszczu. W pozostałych regionach kraju utrzyma się pogodna aura. W dzień w całej Polsce czekają nas przelotne deszcze, burze, a na zachodzie kraju - letnie temperatury do 27 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - sobota, 19.07. Nocą popada, w dzień do 27 stopni
W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.
Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych
Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.
Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób
Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.
Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR
Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.
Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby
Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.
Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych
Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.
W Utah pojawiło się ogniste tornado
Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.
Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"
Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.
Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu
W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.