Węgierskie sowy uszate postanowiły zakosztować miejskiego życia. Ostatnio coraz więcej tych ptaków widują mieszkańcy Debreczyna - drugiego co do wielkości miasta tego kraju. Eksperci przewidują, że coraz więcej uszatek będzie w miastach nie tylko zimować, ale mieszkać na stałe.
W węgierskich miastach można spotkać coraz więcej leśnych uszatek (sów uszatych). Ptaki zaskakująco szybko się zurbanizowały. Nie boją się hałasu przejeżdżających samochodów ani miejskiego tłumu. W mieście łatwiej im przeżyć zimę, bo znajdują tu więcej pożywienia i mają lepszą ochronę przed zimnem.
Walczą z gołębiami
Według ekspertów wiele z nich na tyle polubiło życie w metropolii, że zabawią w nim co najmniej do wiosny, a może nawet założą gniazda. Pisklęta wychowane w mieście są już zupełnie przyzwyczajone do hałasów, spalin i smogu. Takie sowy już wcale nie wykazują chęci powrotu do ich naturalnego środowiska.
Sowie "przeprowadzki" do miasta łączą się też jednak z zagrożeniami. Uszatki są czasem atakowane przez gołębie, które dużo wcześniej zadomowiły się w miejskiej przestrzeni i mogą traktować je jak konkurencję.
"Sowy się urbanizują"
Oprócz tego wiele uszatek zostaje uderzonych przez samochody. Mogą jednak liczyć na opiekę z ptasich szpitali, którzy z ciekawością obserwują ich adaptację do miejskiego życia.
- Nie chce wracać do swojego naturalnego otoczenia - mówi o sowie, którą leczył, dr Janos Deri Hortobágy z ptasiego szpitala w Debreczynie. - Sowy się urbanizują, jak gołębie, wrony, gawrony - podsumowuje.
Pierzaste "uszy" nie do słuchania
Sowa uszata to gatunek ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych. Nazwę gatunkową zawdzięczają charakterystycznym "uszom" utworzonym przez ruchome kępki piór na głowie. Nie są one w rzeczywistości związane ze słuchem, lecz stanowią ozdobę pomagającą się maskować, a według niektórych służą także do wzajemnej komunikacji między ptakami.
W naturze zasiedla wysokopienne lasy iglaste lub mieszane i ich obrzeża, a także zadrzewione obszary na polach i nad rzekami oraz parki.
Autor: js/jaś / Źródło: ENEX